Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Recessievrees blijft handel op beurzen domineren

Recessievrees blijft handel op beurzen domineren

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen lijken de laatste handelsdag van het derde kwartaal vrijdag met kleine uitslagen te beginnen. De laatste tijd zakten graadmeters wereldwijd weg door de vrees voor een recessie. Dat komt onder andere door de stevige renteverhogingen die centrale banken wereldwijd doorvoeren.

Beleggers zullen vrijdag met een schuin oog naar Brussel kijken. Daar onderhandelen ministers van Energie van het landenblok over maatregelen om de gestegen prijzen in toom te kunnen houden. Zo wordt gepraat over een extra belasting voor energiebedrijven die volop profiteren van de gestegen prijzen voor onder andere gas. Ook een plan voor een prijsplafond ligt op tafel.

Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) maakte voorbeurs bekend dat de Nederlandse inflatie volgens de Europese meetmethode in september is opgelopen tot ruim 17 procent. Daarbij moet wel gezegd worden dat het CBS in de berekening uitgaat van het afsluiten van nieuwe energiecontracten. Dat maakt dat het cijfer wat hoger uitvalt dan de prijsstijging in werkelijkheid is.

Shell

Bij de bedrijven weet Shell de aandacht op zich gericht. Volgens milieugroeperingen negeert het olie- en gasconcern een eerder klimaatvonnis door nog volop in fossiele brandstoffen te investeren. In een rapport becijferen ze dat tien olie- en gasprojecten waarin Shell heeft besloten te investeren sinds het vonnis zullen leiden tot 325 miljoen ton extra CO2-uitstoot. Dat is ongeveer twee keer zoveel als de uitstoot van heel Nederland in een jaar tijd.

Chemiebedrijf Avantium maakte de komst van een nieuwe financieel directeur bekend. Boudwijn van Schaïk zal die functie per 1 januari volgend jaar gaan bekleden. Hij volgt Bart Welten op die om persoonlijke reden opstapt.

Boskalis

Baggeraar en maritiem dienstverlener Boskalis verdwijnt op termijn van de beurs. Het bedrijf wordt overgenomen door investeerder HAL. De twee hebben gezamenlijk een aanvraag gedaan voor de beëindiging van de beursnotering.

Parkeerbetalingsapp Ease2Pay kwam met halfjaarcijfers. Het bedrijf boekte meer omzet mede dankzij de overname van het transactieplatform voor oplaadpalen Involtum. Verder liep het verlies ook op.

Eurokoers

De euro was 0,9823 dollar waard, tegen 0,9781 bij het slot van de Europese beurzen op donderdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,2 procent tot 81,40 dollar. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper, op 88,38 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Noorwegen stelt mijnbouw op zeebodem jarenlang uit

OSLO (ANP/AFP) - Noorwegen stelt de verstrekking van vergunningen voor de winning van grondstoffen op de zeebodem met minstens vier jaar uit. De regering sloot daarover een deal met kleinere partijen in het parlement als onderdeel van een begrotingsakkoord. Vorig jaar was Noorwegen nog het eerste Europese land dat zeegebieden had aangewezen voor de winning van grondstoffen.

36 minuten geleden
Voorlopig akkoord alle EU-instituten over importstop Russisch lng

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement en de EU-lidstaten hebben in de nacht van dinsdag op woensdag een voorlopig akkoord gesloten over de importstop van Russisch vloeibaar gas (lng) voor 1 januari 2027. Dat voorstel had de Europese Commissie gedaan in september. De import van Russisch gas via pijpleidingen wordt per 30 september 2027 verboden, zo is besloten.

1 uur geleden
Damrak volgt Wall Street omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De beursgraadmeters in Amsterdam zijn woensdag hoger geopend, in navolging van de koerswinsten op Wall Street dinsdag. De beurshandel daar kreeg een opsteker van een herstel van de bitcoin. Afgelopen weken ging de toonaangevende cryptomunt hard omlaag, wat voor grote onrust zorgde bij beleggers.

1 uur geleden
Heijmans krijgt grote opdracht van TenneT voor elektriciteitsnet

EDE (ANP) - Heijmans heeft opdracht gekregen van netbeheerder TenneT om de komende vijf jaar belangrijke onderdelen te produceren voor hoogspanningsstations in een nieuwe fabriek in Ede. Het contract voor de levering van de zogeheten hoogspanningsvelden heeft een waarde van bijna 80 miljoen euro, maakten het bouw- en infrabedrijf en TenneT woensdag bekend.

2 uur geleden
FT: AI-bedrijf Anthropic mogelijk volgend jaar naar beurs

LONDEN (ANP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic gaat mogelijk volgend jaar naar de aandelenbeurs, meldt Financial Times op basis van bronnen. Volgens de zakenkrant heeft Anthropic advocatenkantoor Wilson Sonsini ingehuurd om voorbereidingen te treffen voor een eventuele beursgang die begin volgend jaar al kan plaatsvinden.

2 uur geleden
Rabo: economie blijft groeien, maar werkloosheid loopt ook op

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse economie blijft de komende jaren groeien, verwachten economen van Rabobank. Zij voorzien voor dit jaar een groei van 1,7 procent ten opzichte van 2024. Voor volgend jaar en 2027 voorspelt de bank een verdere groei van 1,3 procent per jaar.

3 uur geleden
ANWB: interesse om elektrisch te rijden gedaald

DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in jaren zijn mensen terughoudender geworden om binnen vijf jaar over te stappen naar elektrisch rijden. Volgens een onderzoek van de ANWB komt dit onder meer door het verminderen van de stimuleringsmaatregelen door de overheid. Zo is de aankoopsubsidie voor elektrische auto's geschrapt en moet er sinds dit jaar ook motorrijtuigenbelasting voor deze voertuigen worden betaald.

5 uur geleden