Recessieangst, Italië en Porsche bepalen waarschijnlijk beursweek
AMSTERDAM (ANP) - Recessieangst blijft de wereldwijde aandelenmarkten voorlopig waarschijnlijk nog wel even bezighouden. In de nieuwe beursweek komen weer cijfers over de inflatie naar buiten en economen voorspellen al dat de geldontwaarding waarschijnlijk verder zal zijn opgelopen. Dat zou de druk op centrale banken vergroten om de rente nog sterker te verhogen en dat kan weer nadelig uitwerken voor de economie. Verder gaat de aandacht komende dagen naar de verkiezingsuitslag in Italië en de beursgang van sportwagenfabrikant Porsche.
Wall Street en ook de AEX-index in Amsterdam gingen vrijdag al met forse verliezen het weekend in. Toen wakkerden gewaagde begrotingsplannen van het Verenigd Koninkrijk eveneens de zorg aan dat de inflatie blijft oplopen. De Britse regering kondigde namelijk forse belastingverlagingen aan in combinatie met extra uitgaven om bedrijven en huishoudens te helpen met hun energierekening. Daardoor moet het land tientallen miljarden ponden bijlenen, iets wat volgens critici een verdere toename van het algehele prijspeil in de hand kan werken.
Door de aanhoudend hoge prijzen voor energie en levensmiddelen is het leven in Europa al maandenlang veel duurder dan een jaar terug. Vooral sinds de Russische inval in Oekraïne is de inflatie in rap tempo omhooggegaan. Economen gaan er alom vanuit dat het Europese statistiekbureau Eurostat vrijdag weer een nieuw inflatierecord gaat melden. De koopkracht van huishoudens staat zwaar onder druk en de vrees is dat mensen meer de hand op de knip gaan houden. Ook moeten sommige bedrijven vanwege de hoge energiekosten de productie stilleggen.
Verkiezingen Italië
Beleggers verwerken in de nieuwe beursweek ook de verkiezingen in Italië van zondag. De mogelijke overwinning van de radicaal-rechtse Giorgia Meloni baart de financiële markten zorgen vanwege haar euroscepsis en haar invloed op de enorme schuldenberg van Italië. Omdat de timing van hervormingen onzekerder is geworden hebben kredietbureaus als Standard & Poor's en Moody's de vooruitzichten voor de kredietwaardigheid van het land al verlaagd.
Qua bedrijfsnieuws is de agenda van beleggers komende dagen nog vrijwel leeg. Het meest in het oog springt de beursgang van Porsche op donderdag. Het Duitse autoconcern Volkswagen mikt met de geplande beursgang op een waarde van tussen de 70 miljard en 75 miljard euro voor het sportwagenmerk. Daarmee zou het een van de grootste Europese beursgangen in jaren worden. Maar er zijn ook analisten die denken dat Volkswagen de waarde van Porsche veel te hoog heeft ingeschat.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Uber heeft het grootste deel van zijn geplande uitbreiding voor maaltijdbezorging in Europa gepauzeerd. Ingewijden melden aan de Financial Times dat het Amerikaanse bedrijf niet meer van plan is later dit jaar uit te breiden naar vijf van de zeven landen, onder meer Oostenrijk, Noorwegen en Griekenland. Volgens een bron uit de sector heeft het besluit te maken met het plan om de Duitse concurrent Delivery Hero over te nemen.
20 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) staat er na de renteverhoging van vorige maand "goed voor", nu de inflatie afzwakt door de scherpe daling van de olieprijzen. Dat zei ECB-bestuurslid Emmanuel Moulin zaterdag op een conferentie in het Franse Aix-en-Provence.
19 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India blijft nieuwe olieraffinaderijen bouwen om zeker te zijn van voldoende aanvoer, terwijl westerse landen juist raffinagecapaciteit afbouwen. Dat heeft de Indiase premier Narendra Modi zaterdag gezegd bij de opening van een nieuwe raffinaderij.
19 uur geledenLONDEN (ANP) - Shell wordt ervan beschuldigd de rechtbank in het Verenigd Koninkrijk bewust te hebben misleid in een poging om te voorkomen dat het bedrijf daar voor de rechter moet verschijnen wegens olievervuiling in Nigeria. Dat meldt Financial Times op basis van juridische documenten die zijn ingediend bij het hogere gerechtshof.
20 uur geledenHIROSHIMA (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chipconcern Micron Technology is zaterdag gestart met een grote uitbreiding van een fabriek in West-Japan waar geavanceerde geheugenchips worden geproduceerd. De investering, ter waarde van omgerekend 8,8 miljard euro, maakt deel uit van een wereldwijde uitbreiding van de productiecapaciteit door chipfabrikanten om aan de snel groeiende vraag naar AI-toepassingen te voldoen.
23 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Openbaar aanklagers in de Amerikaanse staat Texas zijn een onderzoek begonnen naar ticketwebsite StubHub na klachten rondom kaartjes voor het WK voetbal. Mensen die dachten via de doorverkoopsite kaartjes te hebben bemachtigd, zouden kort voor de wedstrijd bericht hebben gekregen dat de tickets niet beschikbaar waren.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een plus het weekend ingegaan. De chipbedrijven stonden bij de grootste stijgers en lieten daarmee herstel zien na de koersverliezen van de afgelopen dagen.
1 dag geleden