Rebellengroep HTS belooft nieuwe regering voor Syrië
DAMASCUS (ANP/DPA/RTR) - De Syrische rebellengroep Hayat Tahrir al-Sham (HTS) heeft Syrië een nieuwe regering in het vooruitzicht gesteld. Op sociale media wordt gemeld dat die "na vorming meteen aan de slag gaat".
De groep treedt niet in detail over wat het precies van plan is. Een ingewijde zei tegen persbureau Reuters dat HTS-leider Abu Mohammed al Jolani een ontmoeting heeft gehad met de premier en vicepresident uit de regering van de gevluchte leider Bashar al-Assad.
Tijdens die ontmoeting zou zijn gesproken over de vorming van een tijdelijke regering. Nieuwszender al Jazeera heeft bericht dat er een overgangsautoriteit komt onder leiding van Mohamed al Bashir, die eerder als bestuurder heeft gewerkt in rebellengebied.
Openbare leven
In de verklaring van HTS staat ook dat de groep inmiddels bijna de controle heeft over de hoofdstad. De opstandelingen zeggen zich ook in te zetten om daar openbare locaties te beschermen.
Het openbare leven in Damascus kwam maandag weer op gang. De meeste winkels bleven dicht, maar op straat was wel weer veel verkeer te zien. In het centrum liepen de rebellen rond die Assad dit weekend verdreven na een burgeroorlog van 13 jaar. Bronnen zeggen dat de banken dinsdag weer openen.
Assad heerste bijna een kwart eeuw over Syrië en zou naar Rusland zijn vertrokken. Zijn voormalige premier heeft gezegd dat hij wil meewerken aan de machtsoverdracht en dat de volgende machthebbers moeten beslissen over wat er moet gebeuren met het regeringsleger. "Onze aandacht gaat nu uit naar dienstverlening voor Syriërs."
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zal binnenkort Rusland aandoen, meldt een Kremlinverslaggever op gezag van Witkoffs Russische evenknie, Kirill Dmitriev.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Regeringen van EU-landen bespreken of voormalig president van de Europese Centrale Bank Mario Draghi of voormalig bondskanselier Angela Merkel de EU zou kunnen vertegenwoordigen in mogelijke onderhandelingen met de Russische president Vladimir Poetin over de oorlog in Oekraïne. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times.
3 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft zijn Russische collega Vladimir Poetin ontvangen voor een topontmoeting. Dit gebeurde minder dan een week na het ontspanningsinitiatief van hun Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump in Beijing, aldus Russische staatsmedia.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Met recordprijzen voor werken van onder anderen Jackson Pollock, Constantin Brâncuși en Mark Rothko staan de voorjaarsveilingen in New York in bloei. Volgens cijfers van persbureau AFP zijn er in mei in New York al twaalf werken verkocht voor meer dan 30 miljoen dollar, waaronder twee die de grens van 100 miljoen dollar overschreden.
8 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Rodríguez, heeft beloofd om voor vrijdag driehonderd politieke gevangenen vrij te laten.
8 uur geledenBEIJING (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin is met ceremonieel onthaal aangekomen in China voor zijn bezoek aan de Chinese president Xi Jinping. Op beelden van Al Jazeera is te zien hoe Poetin uit zijn vliegtuig stapt en onder meer wordt ontvangen door een groep schoolkinderen die met vlaggetjes zwaaien. De Amerikaanse president Donald Trump kreeg bij zijn bezoek vorige week een vergelijkbaar onthaal.
14 uur geledenMARMARIS (ANP) - Op zo'n 200 kilometer voor de kust van Gaza is de laatste livestream met de boten van de Global Sumud Flotilla uitgevallen. De boot Sirius met zes opvarenden lijkt de laatste boot te zijn die door Israël is onderschept bij een poging de blokkade naar het Palestijnse gebied te breken en daar noodhulp te bieden.
15 uur geleden