Rebellen veroveren vliegveld Goma, zorgen over humanitaire crisis
GOMA (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Rebellen van de groep M23 hebben in de grote Congolese stad Goma ook de luchthaven veroverd, zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters. De Verenigde Naties hebben hun bezorgdheid uitgesproken over de humanitaire situatie in de stad bij de grens met Rwanda. Er zijn berichten over plunderingen, overbelaste ziekenhuizen, voedseltekorten en seksueel geweld.
M23 boekte de afgelopen weken veel terreinwinst en trok maandag de belangrijkste stad in het oosten van Congo binnen. Ze negeerden internationale oproepen om hun offensief te staken. In de stad worden schoten en explosies gemeld en volgens de VN liggen er veel lichamen in de straten. Ook bestaan er zorgen dat ebola en andere gevaarlijke ziektes kunnen ontsnappen uit een lokaal laboratorium. "De situatie in en rond Goma blijft uitermate zorgwekkend", beklemtoonde een woordvoerder van het Bureau voor de Coördinatie van Humanitaire Aangelegenheden van de VN.
De strijd in Goma wordt gezien als een grote escalatie van de strijd in het gebied. De opstandelingen krijgen volgens experts steun van Rwanda. In de Congolese hoofdstad Kinshasa belaagden woedende betogers dinsdag de ambassade van dat Oost-Afrikaanse land en andere diplomatieke posten, waaronder die van Nederland. Bij de Rwandese ambassade staken ze voertuigen in brand. Een deel van het gebouw zou bovendien zijn geplunderd.
Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken laat weten vooralsnog geen hulpverzoeken te hebben ontvangen van Nederlanders in Congo. Het adviseert mensen die daar zitten het reisadvies in de gaten te houden.
Meer uit Buitenland
DUBAI (ANP/RTR/AFP) - De luchthaven van Dubai is zaterdag beschadigd geraakt bij een "incident", meldt Dubai Airports in een verklaring op X na golven van Iraanse raketaanvallen. Bij het incident raakten vier medewerkers gewond.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - Bij een Iraanse raketaanval op de Israëlische stad Tel Aviv is zeker één dode gevallen, melden Israëlische hulpdiensten. Ook zouden minstens 20 mensen gewond zijn geraakt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de dood van de Iraanse ayatollah Ali Khamenei via Truth Social bevestigd.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - In verschillende delen van Israël waren zaterdagavond meerdere explosies te horen, nadat het Israëlische leger meldde dat Iran een nieuwe reeks raketten had gelanceerd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens president Donald Trump is een groot deel van de Iraanse leiding omgekomen bij de gezamenlijke Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. "Een groot deel wel, ja. We weten niet alles, maar een groot deel wel. Het was een zeer krachtige aanval", zei hij zaterdag in een telefoongesprek met ABC News.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei is dood en zijn lichaam is gevonden. Dat zegt een hoge Israëlische functionaris tegen persbureau Reuters. Iran heeft de dood van Khamenei nog niet bevestigd.
4 uur geledenJERUZALEM/TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zaterdag gezegd dat er veel aanwijzingen zijn dat de Iraanse ayatollah Ali Khamenei "er niet meer is", zonder diens dood expliciet te bevestigen.
4 uur geleden