Rebellen veroveren vliegveld Goma, zorgen over humanitaire crisis
GOMA (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Rebellen van de groep M23 hebben in de grote Congolese stad Goma ook de luchthaven veroverd, zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters. De Verenigde Naties hebben hun bezorgdheid uitgesproken over de humanitaire situatie in de stad bij de grens met Rwanda. Er zijn berichten over plunderingen, overbelaste ziekenhuizen, voedseltekorten en seksueel geweld.
M23 boekte de afgelopen weken veel terreinwinst en trok maandag de belangrijkste stad in het oosten van Congo binnen. Ze negeerden internationale oproepen om hun offensief te staken. In de stad worden schoten en explosies gemeld en volgens de VN liggen er veel lichamen in de straten. Ook bestaan er zorgen dat ebola en andere gevaarlijke ziektes kunnen ontsnappen uit een lokaal laboratorium. "De situatie in en rond Goma blijft uitermate zorgwekkend", beklemtoonde een woordvoerder van het Bureau voor de Coördinatie van Humanitaire Aangelegenheden van de VN.
De strijd in Goma wordt gezien als een grote escalatie van de strijd in het gebied. De opstandelingen krijgen volgens experts steun van Rwanda. In de Congolese hoofdstad Kinshasa belaagden woedende betogers dinsdag de ambassade van dat Oost-Afrikaanse land en andere diplomatieke posten, waaronder die van Nederland. Bij de Rwandese ambassade staken ze voertuigen in brand. Een deel van het gebouw zou bovendien zijn geplunderd.
Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken laat weten vooralsnog geen hulpverzoeken te hebben ontvangen van Nederlanders in Congo. Het adviseert mensen die daar zitten het reisadvies in de gaten te houden.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/DPA) - Het Israëlische leger heeft gemeld een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen.
56 minuten geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
1 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
2 uur geledenMINSK (ANP/RTR) - De VS hebben opnieuw een van de sancties tegen Belarus opgeheven. De stap wordt gezien als een verdere toenadering tussen Washington en Minsk. De speciale Amerikaanse gezant voor Belarus John Coale heeft twee dagen gesprekken gevoerd in Minsk.
2 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja sluit tot nader order alle grenzen met Thailand vanwege de oplopende conflicten met dat land in de grensregio. Dat meldt het Cambodjaanse ministerie van Binnenlandse Zaken.
3 uur geledenCRÉTEIL (ANP) - In zuidoostelijke voorsteden van Parijs is een kabelbaan in gebruik genomen om bewoners sneller te verplaatsen. Media melden dat de reis per kabelbaan van Villeneuve-Saint-Georges naar het eindpunt van metrolijn 8 in Créteil slechts 18 minuten duurt. Er zijn vijf stopplaatsen. De tocht duurt met een bus zeker 40 minuten.
3 uur geleden