Rebellen Syrië: regime Assad is ten val gebracht
DAMASCUS (ANP/RTR/AFP/DPA) - Rebellen hebben op de Syrische televisie aangekondigd dat ze het regime van leider Bashar al-Assad ten val hebben gebracht. Hoofdstad Damascus is bevrijd, verklaren ze.
Bronnen zeiden eerder tegen persbureau Reuters dat Assad de stad is ontvlucht. Het is onduidelijk waar hij zich nu bevindt.
Militairen van het Syrische regeringsleger hebben van de legertop te horen gekregen dat een einde is gekomen aan de heerschappij van Assad, meldt persbureau DPA. Dat baseert zich op bronnen rond de strijdkrachten.
"Vrijheid"
Getuigen vertellen dat duizenden burgers te voet en met de auto naar een groot plein in Damascus gingen. Ze scandeerden "vrijheid".
Assad leidde Syrië bijna een kwart eeuw. Daarvoor was zijn vader Hafez decennia aan de macht. In 2011 brak een burgeroorlog uit nadat protesten tegen het regime met veel geweld waren onderdrukt.
Veroveringen
Rebellen begonnen onlangs een nieuw offensief en rukten snel op. Ze veroverden steden als Aleppo en Hama. Kort voordat de opstandelingen Damascus bereikten, maakten ze ook bekend Homs in handen te hebben.
In Homs gingen ook duizenden mensen de straat op. Ze dansten en riepen "Assad is weg, Homs is vrij" en "lang leve Syrië, weg met Bashar al Assad".
Het Witte Huis heeft laten weten dat president Joe Biden de "uitzonderlijke gebeurtenissen" in Syrië volgt. Er zou constant worden overlegd met regionale partners.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische luchtaanval op een auto in Gaza-Stad zijn minstens vier mensen omgekomen, melden lokale gezondheidsautoriteiten in de Gazastrook. Meerdere anderen raakten gewond.
6 minuten geledenJOHANNESBURG (ANP/RTR) - Leiders die rond de G20-top hebben gesproken over het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne, zien "een basis waar verder aan moet worden gewerkt". Bij het overleg in Zuid-Afrika waren onder anderen de EU-top en Europese leiders, onder wie premier Dick Schoof, aanwezig.
8 minuten geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Brazilië beweegt richting een akkoord, al staan daar naar verwachting geen heel harde afspraken in. De EU is niet enthousiast en mist vooral ambities bij het verminderen van de uitstoot van broeikasgassen, maar zal de teksten volgens meerdere ingewijden ook niet blokkeren.
33 minuten geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne en de Verenigde Staten gaan de komende dagen in Zwitserland praten over manieren om de oorlog met Rusland in Oekraïne te beëindigen, zegt een Oekraïense onderhandelaar. Aanleiding is het 28-puntenplan van de Verenigde Staten, dat grote concessies van Kyiv vraagt.
2 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa heeft bij de opening van de G20-top het belang van samenwerking benadrukt. De bijeenkomst in Johannesburg wordt overschaduwd door de afwezigheid van de Verenigde Staten en het controversiële Amerikaanse plan voor vrede in Oekraïne.
3 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is opgepakt door de federale politie. Die maatregel is genomen wegens een "hoog vluchtrisico", aldus het hooggerechtshof. De politicus stond sinds augustus onder huisarrest.
3 uur geledenMINSK (ANP) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft gratie verleend aan 31 Oekraïners die in Belarus zijn veroordeeld voor strafbare feiten. Hun vrijlatingen maken deel uit van afspraken met de Amerikaanse president Donald Trump en vinden plaats op verzoek van Oekraïne, meldt staatspersbureau Belta.
4 uur geleden