Rebellen Syrië: regime Assad is ten val gebracht
DAMASCUS (ANP/RTR/AFP/DPA) - Rebellen hebben op de Syrische televisie aangekondigd dat ze het regime van leider Bashar al-Assad ten val hebben gebracht. Hoofdstad Damascus is bevrijd, verklaren ze.
Bronnen zeiden eerder tegen persbureau Reuters dat Assad de stad is ontvlucht. Het is onduidelijk waar hij zich nu bevindt.
Militairen van het Syrische regeringsleger hebben van de legertop te horen gekregen dat een einde is gekomen aan de heerschappij van Assad, meldt persbureau DPA. Dat baseert zich op bronnen rond de strijdkrachten.
"Vrijheid"
Getuigen vertellen dat duizenden burgers te voet en met de auto naar een groot plein in Damascus gingen. Ze scandeerden "vrijheid".
Assad leidde Syrië bijna een kwart eeuw. Daarvoor was zijn vader Hafez decennia aan de macht. In 2011 brak een burgeroorlog uit nadat protesten tegen het regime met veel geweld waren onderdrukt.
Veroveringen
Rebellen begonnen onlangs een nieuw offensief en rukten snel op. Ze veroverden steden als Aleppo en Hama. Kort voordat de opstandelingen Damascus bereikten, maakten ze ook bekend Homs in handen te hebben.
In Homs gingen ook duizenden mensen de straat op. Ze dansten en riepen "Assad is weg, Homs is vrij" en "lang leve Syrië, weg met Bashar al Assad".
Het Witte Huis heeft laten weten dat president Joe Biden de "uitzonderlijke gebeurtenissen" in Syrië volgt. Er zou constant worden overlegd met regionale partners.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Oekraïne heeft de voorbije maand het aantal middellangeafstandsaanvallen op Rusland verdubbeld, en is van plan om die aanvallen te blijven opvoeren. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X. Hij zegt ook dat de productie van drones en robots, zoals autonome karretjes voor op het slagveld, de komende tijd verder verhoogd wordt.
1 uur geledenPOLTAVA (ANP/RTR) - Russische drone- en raketaanvallen hebben in de Oekraïense regio Poltava aan zeker vier mensen het leven gekost en tientallen mensen verwond, melden de autoriteiten. Ook in Charkiv viel een dode en raakten vier mensen gewond. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat de aanvallen voornamelijk gericht waren op energievoorzieningen.
3 uur geledenSUTATAUSA (ANP/AFP) - Bij de mijnexplosie in Colombia zijn negen doden gevallen. Zes mijnwerkers konden worden gered, meldt het nationale mijnagentschap van het land.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Volgens Iran hebben de Verenigde Staten tijdens acties in de Straat van Hormuz twee kleine boten aangevallen waarop zich burgers bevonden. Daarbij zijn vijf mensen omgekomen, meldt de Iraanse staatstelevisie.
7 uur geledenCHANGSHA (ANP/RTR/AFP) - Bij een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan zijn zeker 21 mensen omgekomen. Ruim zestig anderen raakten gewond.
8 uur geledenZAPORIZJA (ANP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap IAEA hebben geconstateerd dat er meetapparatuur in de kerncentrale van Zaporizja is beschadigd bij een droneaanval.
9 uur geledenSUTATAUSA (ANP) - Na een mijnexplosie in Colombia zijn twaalf mijnwerkers opgesloten geraakt. Volgens de gouverneur van de regio in Centraal-Colombia werd de explosie waarschijnlijk veroorzaakt door een ophoping van gassen. In het land vinden geregeld mijnongelukken plaats, meestal als gevolg van slechte ventilatie.
9 uur geleden