Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rebellen Syrië: regime Assad is ten val gebracht

Rebellen Syrië: regime Assad is ten val gebracht

DAMASCUS (ANP/RTR/AFP/DPA) - Rebellen hebben op de Syrische televisie aangekondigd dat ze het regime van leider Bashar al-Assad ten val hebben gebracht. Hoofdstad Damascus is bevrijd, verklaren ze.

Bronnen zeiden eerder tegen persbureau Reuters dat Assad de stad is ontvlucht. Het is onduidelijk waar hij zich nu bevindt.

Militairen van het Syrische regeringsleger hebben van de legertop te horen gekregen dat een einde is gekomen aan de heerschappij van Assad, meldt persbureau DPA. Dat baseert zich op bronnen rond de strijdkrachten.

"Vrijheid"

Getuigen vertellen dat duizenden burgers te voet en met de auto naar een groot plein in Damascus gingen. Ze scandeerden "vrijheid".

Assad leidde Syrië bijna een kwart eeuw. Daarvoor was zijn vader Hafez decennia aan de macht. In 2011 brak een burgeroorlog uit nadat protesten tegen het regime met veel geweld waren onderdrukt.

Veroveringen

Rebellen begonnen onlangs een nieuw offensief en rukten snel op. Ze veroverden steden als Aleppo en Hama. Kort voordat de opstandelingen Damascus bereikten, maakten ze ook bekend Homs in handen te hebben.

In Homs gingen ook duizenden mensen de straat op. Ze dansten en riepen "Assad is weg, Homs is vrij" en "lang leve Syrië, weg met Bashar al Assad".

Het Witte Huis heeft laten weten dat president Joe Biden de "uitzonderlijke gebeurtenissen" in Syrië volgt. Er zou constant worden overlegd met regionale partners.

Meer uit Buitenland

Melania zit volgende week vergadering VN-Veiligheidsraad voor

NEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.

51 minuten geleden
Onderhandelaars in Genève bellen met Zelensky na afloop overleg

GENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.

1 uur geleden
Kansas trekt rijbewijzen en geboorteakten van trans personen in

TOPEKA (ANP/RTR) - De Amerikaanse staat Kansas heeft de rijbewijzen en geboorteakten van transgender personen ongeldig verklaard, omdat zij hun gender op deze documenten hebben laten wijzigen. Volgens een wet die donderdag is ingegaan, is het in de staat verboden om je gender te wijzigen na je geboorte. De maatregel treft meer dan duizend mensen.

2 uur geleden
Dode op speedboot bij Cuba wilde opstand ontketenen

TAMPA (ANP/AFP) - Een van de mannen die woensdag op een speedboot werd doodgeschoten door de Cubaanse kustwacht, was van plan om een opstand te ontketenen op het eiland. Dat zegt een politieke bondgenoot van de man tegen persbureau AFP.

2 uur geleden
Onderhandelingen Iran en VS in Genève afgelopen

GENÈVE (ANP) - De onderhandelingen tussen de VS en Iran in Genève zijn afgelopen. Dat meldt de bemiddelaar namens Oman, minister van Buitenlandse Zaken Badr bin Hamad al-Busaidi, op X. Volgens al-Busaidi is er "significante vooruitgang" gemaakt en worden de gesprekken komende week voortgezet in Wenen.

2 uur geleden
Afghanistan claimt vergeldingsaanvallen op Pakistan

KABUL (ANP/AFP/RTR) - Afghanistan zegt vergeldingsaanvallen te hebben uitgevoerd tegen Pakistan. Daarbij zouden meerdere uitvalsbases in het grensgebied in dat land zijn ingenomen, aldus Afghaanse overheidsfunctionarissen. Pakistan zegt op zijn beurt "zonder aanleiding" te zijn aangevallen en stelt dat zijn leger "onmiddellijk" heeft teruggeslagen.

3 uur geleden
Tsjechië neemt afstand van NAVO-afspraak hoger defensiebudget

PRAAG (ANP/RTR) - De nieuwe Tsjechische regering neemt afstand van de verhoging van de defensie-uitgaven die de NAVO-landen hebben afgesproken. Tsjechië bezuinigt juist op defensie en is "zeker niet" op weg om de NAVO-norm te halen, zegt premier Andrej Babis.

3 uur geleden