Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rebellen Oost-Oekraïne en leger beschuldigen elkaar van aanvallen

Rebellen Oost-Oekraïne en leger beschuldigen elkaar van aanvallen

KIEV (ANP/RTR) - Rebellen in het oosten van van Oekraïne beschuldigen het regeringsleger ervan meerdere aanvallen te hebben uitgevoerd. Het vuur zou vier keer zijn geopend in 24 uur. Het Oekraïense leger ontkent en beweert dat juist de rebellen de regeringstroepen hebben beschoten. De situatie is extra zorgelijk vanwege de vrees voor een Russische invasie in Oekraïne.

De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE), die de situatie in Oost-Oekraïne monitort, heeft volgens een bron bij de bestandslijn meerdere beschietingen geregistreerd. Het is niet duidelijk hoe ernstig de situatie is, maar deze lijkt vergelijkbaar met eerdere incidenten. Er zijn voor zover bekend geen slachtoffers gevallen.

Sinds het uitbreken van de burgeroorlog hebben dergelijke voorvallen zich vaker voorgedaan. Momenteel zijn er extra zorgen over de situatie in het oosten van Oekraïne, omdat wordt gevreesd dat Rusland binnenkort het buurland zal binnenvallen. De Amerikaanse inlichtingendiensten denken dat Rusland mogelijk een gebeurtenis in scène zal zetten als aanleiding voor een inval.

Granaten

"De Oekraïense strijdkrachten hebben het staakt-het-vuren op grove wijze geschonden met zware wapens, die volgens de akkoorden van Minsk moeten worden ingetrokken", hebben de pro-Russische separatisten verklaard. Er zouden mortieren, granaatwerpers en een machinegeweer zijn gebruikt. Het regeringsleger beweert dat de rebellen granaten hebben afgevuurd, onder meer op een kleuterschool.

Het regeringsleger en de separatisten zijn sinds 2014 in Oost-Oekraïne verwikkeld in een burgeroorlog die 14.000 mensen het leven heeft gekost. Het vredesproces werd in 2014 en 2015 in gang gezet met akkoorden die werden gesloten in de Belarussische hoofdstad Minsk. Over de naleving van de akkoorden werd vorige week urenlang overleg gevoerd door Oekraïne, Rusland, Duitsland en Frankrijk. Dat leverde geen resultaat op. Deze zogeheten Normandië-overleggroep praat waarschijnlijk volgende maand verder.

Meer uit Buitenland

Macron steunt referenda over sociale en economische hervormingen

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zich voorstander verklaard van het houden van meerdere referenda op één dag, zodat kiezers kunnen beslissen over "belangrijke" sociale en economische hervormingen. Dat zei hij dinsdagavond laat tegen televisiezender TF1.

5 uur geleden
Rechter VS: Trump kan oude oorlogswet gebruiken voor deportaties

PITTSBURGH (ANP) - Een rechter in de Amerikaanse staat Pennsylvania heeft geoordeeld dat de regering de Alien Enemies Act, een oorlogswet uit 1798, kan gebruiken om de deportatie van vermeende Venezolaanse bendeleden in de staat te versnellen. Dat melden Amerikaanse media.

5 uur geleden
VN hekelen plan Israël voor hulp aan Gazastrook als vijgenblad

NEW YORK/PARIJS (ANP/RTR/AFP) - De noodhulpcoördinator van de Verenigde Naties heeft een Israëlisch plan voor de distributie van hulp in de Palestijnse Gazastrook gehekeld als een "cynische bijzaak, een opzettelijke afleiding, een vijgenblad voor verder geweld en ontheemding". Volgens de Britse diplomaat Tom Fletcher wil Israël het gebied liever ontvolken.

8 uur geleden
De Niro krijgt ere-Palm: we vechten voor onze democratie

CANNES (ANP) - De Amerikaanse acteur Robert De Niro heeft op de openingsavond van het Filmfestival van Cannes hard uitgehaald naar de Amerikaanse president Donald Trump en de manier waarop die de democratie en de kunstwereld bedreigt. De Niro kreeg het podium omdat hij een ere-Palm in ontvangst mocht nemen voor zijn volledige oeuvre. De prijs werd hem overhandigd door Leonardo DiCaprio.

9 uur geleden
Ook achterblijver Luxemburg nog dit jaar naar NAVO-budgetnorm

LUXEMBURG (ANP) - Ook Luxemburg, een van de hekkensluiters in de NAVO, wil nog dit jaar aan de NAVO-afspraken over defensiebudgetten voldoen. Het kleine NAVO-land wilde daarvoor eigenlijk tot 2030 de tijd nemen.

9 uur geleden
Luchtaanval Israël doodt bekende Palestijnse journalist

CAIRO/GAZA (ANP/RTR/AFP) - Door een Israëlische luchtaanval op een ziekenhuis in de Gazastrook is een bekende Palestijnse journalist gedood die door Israël ervan werd beschuldigd samen te werken met de Palestijnse beweging Hamas. Hij lag gewond in een ziekenhuis in het zuidelijke Khan Younis na een eerdere aanval, aldus het gezondheidsministerie in het gebied.

10 uur geleden
Vakbond België zendt reclame uit in protest tegen Israël op ESF

BRUSSEL (ANP) - De Belgische socialistische vakbond ACOD heeft dinsdag herhaaldelijk een campagnefilmpje Speak up for Palestine uitgezonden op VRT 1, waar ook het Eurovisie Songfestival wordt uitgezonden. De bond deed dat uit protest tegen de deelname van Israël aan het muziekevenement, meldde het Belgische VRT NWS.

11 uur geleden