Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rebellen Oost-Oekraïne en leger beschuldigen elkaar van aanvallen

Rebellen Oost-Oekraïne en leger beschuldigen elkaar van aanvallen

KIEV (ANP/RTR) - Rebellen in het oosten van van Oekraïne beschuldigen het regeringsleger ervan meerdere aanvallen te hebben uitgevoerd. Het vuur zou vier keer zijn geopend in 24 uur. Het Oekraïense leger ontkent en beweert dat juist de rebellen de regeringstroepen hebben beschoten. De situatie is extra zorgelijk vanwege de vrees voor een Russische invasie in Oekraïne.

De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE), die de situatie in Oost-Oekraïne monitort, heeft volgens een bron bij de bestandslijn meerdere beschietingen geregistreerd. Het is niet duidelijk hoe ernstig de situatie is, maar deze lijkt vergelijkbaar met eerdere incidenten. Er zijn voor zover bekend geen slachtoffers gevallen.

Sinds het uitbreken van de burgeroorlog hebben dergelijke voorvallen zich vaker voorgedaan. Momenteel zijn er extra zorgen over de situatie in het oosten van Oekraïne, omdat wordt gevreesd dat Rusland binnenkort het buurland zal binnenvallen. De Amerikaanse inlichtingendiensten denken dat Rusland mogelijk een gebeurtenis in scène zal zetten als aanleiding voor een inval.

Granaten

"De Oekraïense strijdkrachten hebben het staakt-het-vuren op grove wijze geschonden met zware wapens, die volgens de akkoorden van Minsk moeten worden ingetrokken", hebben de pro-Russische separatisten verklaard. Er zouden mortieren, granaatwerpers en een machinegeweer zijn gebruikt. Het regeringsleger beweert dat de rebellen granaten hebben afgevuurd, onder meer op een kleuterschool.

Het regeringsleger en de separatisten zijn sinds 2014 in Oost-Oekraïne verwikkeld in een burgeroorlog die 14.000 mensen het leven heeft gekost. Het vredesproces werd in 2014 en 2015 in gang gezet met akkoorden die werden gesloten in de Belarussische hoofdstad Minsk. Over de naleving van de akkoorden werd vorige week urenlang overleg gevoerd door Oekraïne, Rusland, Duitsland en Frankrijk. Dat leverde geen resultaat op. Deze zogeheten Normandië-overleggroep praat waarschijnlijk volgende maand verder.

Meer uit Buitenland

Rusland claimt verovering van Oost-Oekraïense stad Pokrovsk

POKROVSK (ANP/DPA/RTR) - Rusland zegt de Oost-Oekraïense stad Pokrovsk te hebben veroverd. Die strategisch belangrijke stad werd al meer dan een jaar belegerd. Oekraïne heeft de inname niet bevestigd.

1 uur geleden
Turkse president ziet aanvallen op Zwarte Zee als escalatie

ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de aanvallen met zeedrones op twee olieschepen op de Zwarte Zee een "zorgwekkende escalatie" genoemd. Die aanvallen van afgelopen vrijdag werden opgeëist door een anonieme Oekraïense veiligheidsbron, die zei dat de schepen ondanks Europese sancties Russische olie vervoerden.

3 uur geleden
Jamaica krijgt 6,7 miljard internationale steun na orkaan Melissa

KINGSTON (ANP/RTR/AFP) - Jamaica krijgt 6,7 miljard dollar aan steun nadat orkaan Melissa in oktober over het eiland was geraasd. Het geld van internationale instanties is bedoeld om de wederopbouw de komende drie jaar te financieren.

3 uur geleden
Jafar Panahi bij verstek veroordeeld tot een jaar cel

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse filmmaker Jafar Panahi is bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar wegens "propaganda-activiteiten" tegen de staat, meldt zijn advocaat. De advocaat laat weten dat Panahi in beroep gaat tegen de veroordeling. In mei won Panahi een prestigieuze Gouden Palm tijdens het Filmfestival van Cannes voor de film It Was Just an Accident.

3 uur geleden
Meer beveiliging kerststal Brussel na diefstal hoofd kindje Jezus

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Brussel heeft extra veiligheidsmaatregelen genomen om de kerststal op de Grote Markt beter te beschermen. Directe aanleiding is de diefstal van het hoofd van het kindje Jezus uit de kerststal het afgelopen weekend.

5 uur geleden
Weer tientallen mensen ontvoerd door gewapende groepen in Nigeria

ABUJA (ANP/AFP) - Afgelopen weekend zijn in Nigeria meer dan dertig mensen ontvoerd door gewapende groepen. De ontvoeringen vonden onder andere plaats in de noordelijke regio Kano, waar deze tot nu toe nauwelijks voorkwamen.

6 uur geleden
Zelensky en Macron spreken Witkoff en Europese leiders

PARIJS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft tijdens zijn bezoek aan zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron ook gesproken met andere Europese leiders en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff. De gesprekken volgen op nieuw topoverleg tussen Kyiv en Washington over vrede in Oekraïne.

6 uur geleden