Reactor Petten wordt weer opgestart na oplossing lekkage
PETTEN (ANP) - De kernreactor in Petten (Noord-Holland) wordt donderdag weer opgestart en uitgebreid getest. De reactor, die als hij in bedrijf is de grootste hoeveelheid medische isotopen ter wereld produceert, lag de afgelopen tijd stil vanwege een lekkage in een koelsysteem. Dat probleem is verholpen door een soort bypass aan te leggen, laat een woordvoerster van eigenaar NRG weten.
Het lek werd eind januari ontdekt. Gevaren heeft het volgens NRG niet opgeleverd, maar doordat de reactor kwam stil te liggen, konden diverse ziekenhuizen niet alle scans uitvoeren die ze zouden willen doen. De medische isotopen die uit de zogeheten Hoge Flux Reactor in Petten komen, zijn radioactieve stoffen die worden gebruikt voor de diagnose en behandeling van kanker. Aangezien Petten normaal zo'n 40 procent van de wereldwijde hoeveelheid produceert, was dat niet zomaar op te vangen door andere reactoren.
Op gecontroleerde wijze zet NRG de systemen donderdag weer aan. "Het is altijd wel spannend om weer op te starten na zo'n aanpassing", vertelt de woordvoerster. Ze hoopt dat aan het einde van de dag duidelijk is of de reactor weer gewoon kan gaan draaien.
Petten produceert ook isotopen die in de industrie worden gebruikt. Orders in die categorie zijn toegenomen. Die toegenomen vraag komt volgens de woordvoerster door de economische sancties die Europa tegen Rusland heeft ingesteld vanwege de invasie van buurland Oekraïne. Die raken ook de Russische nucleaire sector.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Hevige buien die gepaard gaan met onweer zijn zaterdagavond via het zuiden Nederland binnengetrokken. Op sommige plekken zorgde dat voor overlast. Zo werd de voetbalwedstrijd in Nijmegen tussen NEC en Telstar tijdelijk stilgelegd.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - De inzet van de buitenlandse brandweerdiensten is niet meer nodig bij het bestrijden van de natuurbranden. Dat laten minister David van Weel van Justitie en Veiligheid en voorzitter Hein van der Loo van het Interregionaal Beleidsteam (IRBT) weten.
5 uur geledenBUDEL (ANP) - De brandweer gaat bij het bestrijden van de natuurbrand bij Weert en Budel over op een andere tactiek. Er worden daar nu voor het eerst twee zogenoemde handcrews ingezet, meldt de brandweer. Dat zijn specialistische brandweerteams die met handgereedschap de brand tegengaan op plekken waar blusvoertuigen niet kunnen komen.
6 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - In de buurt van Oirschot is zaterdagmiddag opnieuw vuur waargenomen in een natuurgebied waar eerder ook al brand heeft gewoed. Dat meldt de veiligheidsregio van Zuidoost-Brabant.
8 uur geledenDEN HAAG/ATHENE (ANP) - De Nederlandse ambassade in Griekenland heeft consulaire bijstand verleend aan drie Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla, de burgervloot met hulpgoederen voor Gaza. Dat laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De voormalige televisiepresentator en politicus Carlo Strijk is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat laat Niels Jens Uitvaartzorg weten aan het ANP namens de familie. Strijk overleed afgelopen week in zijn slaap.
11 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer heeft het sein brand meester gegeven voor de grote natuurbrand in 't Harde. Dat meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland.
14 uur geleden