Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Reactor Petten wordt weer opgestart na oplossing lekkage

Reactor Petten wordt weer opgestart na oplossing lekkage

PETTEN (ANP) - De kernreactor in Petten (Noord-Holland) wordt donderdag weer opgestart en uitgebreid getest. De reactor, die als hij in bedrijf is de grootste hoeveelheid medische isotopen ter wereld produceert, lag de afgelopen tijd stil vanwege een lekkage in een koelsysteem. Dat probleem is verholpen door een soort bypass aan te leggen, laat een woordvoerster van eigenaar NRG weten.

Het lek werd eind januari ontdekt. Gevaren heeft het volgens NRG niet opgeleverd, maar doordat de reactor kwam stil te liggen, konden diverse ziekenhuizen niet alle scans uitvoeren die ze zouden willen doen. De medische isotopen die uit de zogeheten Hoge Flux Reactor in Petten komen, zijn radioactieve stoffen die worden gebruikt voor de diagnose en behandeling van kanker. Aangezien Petten normaal zo'n 40 procent van de wereldwijde hoeveelheid produceert, was dat niet zomaar op te vangen door andere reactoren.

Op gecontroleerde wijze zet NRG de systemen donderdag weer aan. "Het is altijd wel spannend om weer op te starten na zo'n aanpassing", vertelt de woordvoerster. Ze hoopt dat aan het einde van de dag duidelijk is of de reactor weer gewoon kan gaan draaien.

Petten produceert ook isotopen die in de industrie worden gebruikt. Orders in die categorie zijn toegenomen. Die toegenomen vraag komt volgens de woordvoerster door de economische sancties die Europa tegen Rusland heeft ingesteld vanwege de invasie van buurland Oekraïne. Die raken ook de Russische nucleaire sector.

Meer uit Binnenland

Studenten Utrecht moeten maandag weer naar college

UTRECHT (ANP) - Studenten van de Universiteit Utrecht worden maandag weer in de collegezaal verwacht. Het onderwijs vindt dan weer op locatie plaats. Tentamens gaan ook door.

1 uur geleden
Schaatsers zakken door ijs bij Weesp, waarschuwing voor dun ijs

WEESP/MAARSSEN (ANP) - Bij Weesp zijn zondag meerdere mensen door het ijs gezakt. "We willen u waarschuwen: ga het ijs niet op!", waarschuwt de politie, die een helikopter heeft ingezet in het gebied bij de Weespersluiskade. Het is niet bekend hoe het gaat met de mensen die door het ijs zijn gezakt.

1 uur geleden
Weekverwachting: van koud naar zacht winterweer

HOUTEN (ANP) - Komende nacht geldt voor een groot deel van het land nog code oranje, maar het koude winterweer gaat langzaam plaatsmaken voor warmere periodes, verwacht Weeronline. In het zuiden kan komende week de temperatuur oplopen naar maxima van 9 of 10 graden.

1 uur geleden
Ga niet rijden als het niet nodig is, waarschuwt Rijkswaterstaat

UTRECHT (ANP) - Mensen zouden in de nacht van zondag op maandag en maandagochtend niet de weg op moeten gaan als dat niet nodig is. Met dat advies komt Rijkswaterstaat, nu het KNMI opnieuw met code oranje komt vanwege verwachte ijzel.

1 uur geleden
Lichaam vermiste jongen (8) uit Steenwijk gevonden

STEENWIJK (ANP) - In Steenwijk is het lichaam gevonden van de 8-jarige jongen die sinds zaterdagavond vermist was. Dat meldt de politie.

2 uur geleden
Schuifelen en gezelligheid door drukte op natuurijsbanen

WINTERSWIJK (ANP) - Op natuurijsbanen in Nederland wordt zondag druk geschaatst, blijkt uit een rondgang van het ANP. IJsbanen proberen zondag zo lang mogelijk open te blijven.

2 uur geleden
NS rijdt ook maandag met aangepaste dienstregeling om winterweer

UTRECHT (ANP) - NS blijft ook maandag nog met een aangepaste dienstregeling en minder treinen rijden als gevolg van het winterweer, met name in het oosten van het land. "Sommige reizigers moeten vaker overstappen en zijn langer onderweg. Ook kunnen treinen drukker zijn dan reizigers gewend zijn", meldt NS.

2 uur geleden