Rapporteur: woningnood door slecht beleid, niet door vluchteling
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft een huisvestingscrisis, maar die is de schuld van de overheid die huisvesting niet beschermt. Het is niet te wijten aan asielzoekers. Dat heeft Balakrishnan Rajagopal, speciaal rapporteur van de Verenigde Naties voor geschikte huisvesting, donderdag gezegd aan het einde van zijn bezoek aan Nederland.
"Te vaak worden migranten en buitenlanders als de schuldigen aangewezen. Ik wil hier duidelijk zeggen: de huisvestingscrisis is geen migratiecrisis. Het is een crisis die voortkomt uit een reeks slechte beleidskeuzes", verklaarde Rajagopal. "Er is geen bewijs dat de huisvestingscrisis wordt veroorzaakt door migranten. Het is juist andersom, migranten hebben last van het gebrek aan woningen."
Dat asielzoekerscentra en het aanmeldcentrum overvol zijn, komt volgens Rajagopal ook door de overheid. Die heeft "aangestuurd op lage capaciteit". Bovendien zijn er achterstanden bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst en zijn gemeenten terughoudend om te helpen. De tijdelijke locaties die er zijn, "zijn overbevolkt, de hygiënische toestand laat er te wensen over, mensen krijgen maar moeilijk toegang tot medische voorzieningen, raken vervreemd van de samenleving, enzovoort".
Vercommercialisering
Rajagopal hekelt het beleid om huisvesting over te laten aan commerciële bedrijven. "Men geloofde dat huisvesting zo goed geregeld was dat een vorige minister het unieke besluit nam om het tot dan toe bestaande ministerie van Volksgezondheid en Ruimtelijke Ordening te sluiten, als teken dat het niet langer nodig was. Echter, de markt zorgt natuurlijk voor zijn eigen belang en maakt zich niet druk over het recht op adequate huisvesting." Rajagopal wil dat het recht op een goede woning wordt opgenomen in de grondwet.
Rajagopal prijst het Nederlandse stelsel van sociale huisvesting als in zijn ogen "uniek cultureel erfgoed". Maar als zulke huurwoningen gesloopt worden, worden inwoners niet goed op de hoogte gebracht en hebben ze geen enkele invloed op beslissingen, zegt hij. "Jullie hadden het goed opgebouwd, maar toen ging het de verkeerde kant op. Dat moet teruggedraaid worden."
Huisvesting arbeidsmigranten
Ook arbeidsmigranten worden volgens hem slecht ondergebracht, mede door "verschrikkelijke arbeidscontracten". Woonwagenbewoners, Groningse aardbevingsgedupeerden en studenten zijn ook de dupe van de Nederlandse overheid, stelt de rapporteur.
Ook de omgang met daklozen is een probleem. Rajagopal: "Ik begrijp niet waarom er een onderscheid is tussen mensen met geestelijke problemen, die hulp krijgen, en mensen die zichzelf moeten zien te redden, de 'economisch daklozen'. Als mensen lang op straat wonen, worden ze na verloop van tijd minder zelfredzaam." Hij betwijfelt of Nederland überhaupt wel zicht heeft op het aantal daklozen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme (NCDR) Rabin Baldewsingh gaat een plan ontwikkelen voor de nationale aanpak van moslimdiscriminatie. Dat zei hij donderdagavond tijdens een iftarbijeenkomst in Den Haag.
33 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Stefan V. (34) donderdag vrijgesproken van het vernielen van 32 graven en urnen op begraafplaats Westduin in Den Haag en van diefstal van een gedenksteen en een grafmonument in februari en maart vorig jaar. De rechtbank legde hem wel acht maanden cel op voor twee inbraken in vakantiewoningen.
5 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag tbs met dwangverpleging geëist tegen de 32-jarige Jesse R. voor het onthoofden van zijn moeder op 16 april vorig jaar in haar woning aan de Molenstraat in Hellevoetsluis. Volgens het OM is R. volledig ontoerekeningsvatbaar en moet de rechtbank hem ontslaan van rechtsvervolging.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook de makers van chatbot Grok willen voorkomen dat de dienst wordt gebruikt om kindermisbruik te creëren. "Maar het volledig elimineren van elk misbruik is niet haalbaar, er zullen altijd gebruikers zijn die beveiligingsmaatregelen omzeilen", hebben de advocaten van het platform gezegd. Grok is eigendom van het bedrijf xAI van Elon Musk.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 63-jarige man die een celstraf uitzit voor geruchtmakende kunstroven zit weer gevangen, nadat hij in januari op de vlucht was geslagen. Hij ging ervandoor toen hij zelfstandig van de gevangenis in Nieuwegein naar een beperkt beveiligde afdeling van een andere gevangenis mocht.
7 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Nabestaanden van de 63-jarige vrouw die in april vorig jaar in haar woning in Hellevoetsluis is onthoofd door haar psychotische zoon Jesse R., hebben donderdag in de rechtbank indringende slachtofferverklaringen voorgedragen. Ze zijn nog geschokt en verbijsterd.
7 uur geledenDORDRECHT (ANP) - "Ik ben ziek. Dat is mijn moeder fataal geworden. Dat zal ik nooit meer kunnen herstellen. Dat doet heel veel pijn." Dat zei Jesse R. (32) bij aanvang van zijn strafproces in de rechtbank in Dordrecht. R. staat daar terecht voor de moord op zijn moeder (63) door onthoofding met een bijl op 16 april vorig jaar in haar woning in Hellevoetsluis.
9 uur geleden