Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rapport: winning fossiele brandstof moet halveren voor klimaatdoel

Rapport: winning fossiele brandstof moet halveren voor klimaatdoel

STOCKHOLM (ANP) - De hoeveelheid olie, gas en steenkool die landen wereldwijd uit de grond willen halen, is volgens een groot internationaal onderzoek nog veel te groot om de klimaatdoelen te halen. Om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad, zal niet alleen het gebruik van fossiele brandstoffen, maar ook de winning ervan fors omlaag moeten, benadrukken de opstellers van het zogeheten Production Gap Report. De geplande productie voor 2030 zou volgens hen meer dan gehalveerd moeten worden.

Het rapport is opgesteld onder leiding van het Stockholm Environment Institute (SEI). Ook het VN-milieuprogramma (UNEP) en andere instituten werkten eraan mee. Ze zien nog een groot gat tussen de toezeggingen die landen doen op klimaatgebied en de plannen die ze maken voor de winning van fossiele brandstoffen.

Als alle plannen voor de winning van fossiele brandstoffen daadwerkelijk worden uitgevoerd, ligt de productie volgens het rapport 110 procent hoger dan wat maximaal kan worden verstookt om de opwarming van de aarde onder de 1,5 graad te houden. Als wordt uitgegaan van maximaal 2 graden opwarming, de minder ambitieuze limiet uit het Klimaatakkoord van Parijs (2015), dan ligt de productie volgens de berekeningen nog altijd 69 procent te hoog.

Drijvende kracht

Fossiele brandstoffen veroorzaken tegen de 90 procent van de wereldwijde CO2-uitstoot, becijferen de onderzoekers. Daarmee zijn ze een drijvende kracht achter de opwarming van de aarde. Toch zijn er internationaal nog amper afspraken gemaakt over het verminderen ervan. Het 'gat' dat in het rapport wordt becijferd, is sinds 2019 "grotendeels ongewijzigd" gebleven, schrijven de onderzoekers.

Op de klimaattop in Glasgow werden landen het in 2021 voor het eerst eens over een algemene oproep om de uitstoot door steenkoolgebruik te verminderen en "inefficiënte" subsidies op fossiele brandstoffen "af te bouwen". Die passage laat veel ruimte voor interpretatie. Het was wel de eerste keer dat in een slotverklaring van een klimaattop überhaupt iets over fossiele brandstoffen stond. Landen die daar grote belangen in hebben, hielden dat jarenlang tegen.

Op de klimaattop in Sharm-el-Sheikh werd vorig jaar geen zichtbare vooruitgang geboekt. Op de aankomende top in Dubai, die 30 november begint, gaat de EU pleiten voor meer ambitie. De man die dat moet gaan doen is de onlangs als Eurocommissaris aangestelde Wopke Hoekstra.

Meer uit Financieel

Chipbedrijf ASMI rekent op sterkere tweede jaarhelft

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.

10 minuten geleden
Klein verlies voor AEX te midden van spanningen tussen VS en Iran

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.

22 minuten geleden
Fed-kandidaat Warsh benadrukt onafhankelijkheid in hoorzitting

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.

1 uur geleden
Grenscoalitie verbolgen over accijnsbeleid van kabinet

DEN HAAG (ANP) - Een brede coalitie van winkeliersverenigingen en horecabrancheorganisaties is verbolgen dat het kabinet niets doet aan de hoge brandstofaccijnzen en de accijnzen op alcohol zelfs verder verhoogt. De coalitie 'Steun onze Grensregio's' vindt dat het kabinet een verkeerde koers heeft gekozen met het voorgestelde maatregelenpakket naar aanleiding van de Iranoorlog. "Wij hopen dat de Tweede Kamer wel oog heeft voor de leefbaarheid in de grensregio's en voor de inwoners en ondernemers daar."

1 uur geleden
ACM: politieke keuzes voorkomen onnodige kosten netbeheerders

DEN HAAG (ANP) - Netbeheerders hoeven aanzienlijk minder in de uitbreiding van het elektriciteitsnet te investeren als het Rijk, provincies en gemeenten duidelijkere keuzes maken over het energiesysteem van de toekomst. Dat stelt de Autoriteit Consument & Markt. De ACM gaat daarover een brief sturen aan de minister van Klimaat en Groene Groei, waarin zij benadrukt dat politieke keuzes nodig zijn om onnodige kosten te voorkomen.

2 uur geleden
Apple daalt op Wall Street na aankondiging aftreden topman Cook

NEW YORK (ANP) - Apple ging dinsdag licht omlaag op de beurzen in New York. De iPhone-maker kondigde aan dat Tim Cook vanaf september stopt als topman. Hij wordt dan vervangen door John Ternus, de huidige baas van de hardwaredivisie van Apple. Ternus, die in 2001 begon bij het techconcern, werd al gezien als een waarschijnlijke opvolger van Cook. Het aandeel daalde 0,5 procent.

3 uur geleden
Geldmaat start proef met biljetten van 100 euro in automaten

WEESP (ANP) - Geldmaat start een proef met biljetten van 100 euro in pinautomaten. Nu is 50 euro nog het hoogste biljet dat kan worden opgenomen. In 46 Geldmaatwinkels in grote steden en grootwinkelcentra komt het biljet in de loop van mei en juni beschikbaar. Dat maakte Geldmaat, het bedrijf dat het beheer en onderhoud van de automaten regelt voor de grote banken in Nederland, bekend.

3 uur geleden