
Rapport waarschuwt voor toenemende nationale veiligheidsrisico's
DEN HAAG (ANP) - Veel van de dreigingen die Nederland kunnen ontwrichten, zijn de afgelopen twee jaar verergerd. Het gaat dan bijvoorbeeld om dreigingen als natuurbranden, overstromingen en extreem weer die versterkt worden door klimaatverandering. Maar ook op het gebied van georganiseerde criminaliteit en extremisme is de situatie verslechterd, staat in een analyse over de nationale veiligheid die is opgesteld in opdracht van de NCTV.
Volgens de analisten zijn de negatieve ontwikkelingen tekenend voor de huidige tijd. "Voor het eerst in lange tijd lijkt het plausibeler te worden dat het Koninkrijk direct betrokken wordt bij een grootschalig, gewapend conflict tussen machtsblokken", schrijven ze. Ook zorgt onder andere de krapte op de arbeidsmarkt ervoor dat er waarschijnlijk keuzes gemaakt moeten worden tussen overheidstaken als zorg, onderwijs en defensie.
In 2022 zijn de dreigingen voor de nationale veiligheid, waarop de Nederlandse Veiligheidsstrategie deels is gebaseerd, al eens in kaart gebracht. Volgens de Trendanalyse Nationale Veiligheid 2024 is sindsdien alleen wat betreft infectieziekten, aardbevingen en zware ongevallen (met bijvoorbeeld gevaarlijke stoffen) het beeld min of meer hetzelfde gebleven.
Zelfredzaamheid
Een periode als deze vraagt om het durven maken van moeilijke keuzes, stelt de analyse. Daarnaast is "samenwerking tussen publieke en private organisaties en tussen de burger en overheid" van cruciaal belang, evenals een weerbare samenleving. Zo moet geïnvesteerd worden in de zelfredzaamheid van de bevolking ten tijde van rampen en crises.
De analyse is gemaakt door het Analistennetwerk Nationale Veiligheid, dat bestaat uit het RIVM, TNO, Instituut Clingendael, het WODC, SEO, de AIVD en de MIVD.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Vrijdagavond om 22.00 uur begint een reeks van werkzaamheden op de wegen rond Amsterdam. Ook zijn er evenementen in en rondom de hoofdstad en werkzaamheden op het spoor. Rijkswaterstaat waarschuwt dat het verkeer er tot en met oktober flinke hinder van zal ondervinden.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de gemeente Den Haag zijn tot nu toe zes demonstraties aangemeld rondom de NAVO-top. Tijdens de top eind juni komen duizenden mensen naar de stad, onder wie 45 regeringsleiders en staatshoofden.
49 minuten geledenARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland heeft in de rechtbank beloofd de wolf die vorige maand een hardloopster in Het Nationale Park De Hoge Veluwe beet voorlopig niet te doden. De rechter wil meer informatie hebben over de betreffende wolf voordat zij eind volgende week uitspraak doet. De vergunning voor het afschieten van de 'probleemwolf' gaat zaterdag al in, maar de provincie heeft toegezegd daar nog geen gebruik van te maken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep die zichzelf Volkeren voor Vrede noemt, wil rond de komende NAVO-top twee demonstraties houden in gaststad Den Haag. Als locatie voor de zogenoemde vredesmanifestaties hebben de initiatiefnemers het Tournooiveld of de Lange Vijverberg op het oog, niet ver van het Binnenhof. Het is nog niet bekend of de gemeente Den Haag akkoord is met die plek.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Israëlische ambassadeur in Nederland, Modi Ephraim, zegt verontrust en teleurgesteld te zijn dat Nederland de Israëlische samenwerking met de Europese Unie wil laten onderzoeken. De topdiplomaat waarschuwt voor een historische fout nu de Nederlandse regering aan de EU heeft gevraagd de associatie-overeenkomst met Israël nader te bekijken, laat hij op X weten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber zou zich op belangrijkere zaken moeten focussen dan het uitje van minderjarige asielzoekers uit een azc in Sint Annaparochie. Dat laat vicevoorzitter Mark Boumans van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) vrijdag weten via zijn woordvoerder. Boumans is lid van de VVD en burgemeester van Doetinchem.
3 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - De politie heeft vrijdag een foto gepubliceerd van de man die vorige week de Turkse Cemil Önal (41) doodschoot in Rijswijk. Op de foto is een man te zien in zwarte sportkleding. Volgens de politie schoot hij de 41-jarige Önal dood op een vol terras.
3 uur geleden