Rapport UNICEF: klimaatongelijkheid tussen kinderen neemt toe
NEW YORK (ANP) - Kinderen in armere landen worden harder geraakt door de gevolgen van klimaatverandering dan kinderen in rijke landen, en die ongelijkheid neemt toe. Daarvoor waarschuwt UNICEF. Door de opwarming van de aarde krijgen in 2050 wel acht keer zoveel kinderen te maken met extreme hittegolven als in het jaar 2000, meldt de kinderrechtenorganisatie van de Verenigde Naties (VN) in een rapport. Het aantal kinderen dat te maken krijgt met overstromende rivieren verdrievoudigt volgens de berekeningen van de onderzoekers. Ook krijgen twee keer zoveel kinderen te maken met bosbranden.
"Hoe deze gevaren kinderen treffen, hangt sterk af van hoe goed gebieden zijn voorbereid", staat in het rapport. Kinderen die toegang hebben tot goede gezondheidszorg, onderwijs, schoon water, airconditioning op warme dagen en schuilplaatsen die tegen een stootje kunnen "hebben een aanzienlijk grotere kans om klimaatschokken te overleven dan kinderen zonder toegang tot deze voorzieningen", schrijven de onderzoekers.
Het rapport is uitgebracht op de Internationale dag van de rechten van het kind. Naast klimaatverandering gaat het ook over ongelijkheid op het gebied van "digitale vaardigheden", zoals omgaan met internet en kunstmatige intelligentie (AI). "In 2024 is meer dan 95 procent van de bevolking in hoge-inkomenslanden online verbonden, terwijl dit in lage-inkomenslanden nog geen 26 procent is", signaleert UNICEF. Daardoor beschikken veel kinderen in armere landen niet over de digitale vaardigheden die "nodig zijn voor succes in het onderwijs en op de arbeidsmarkt".
UNICEF ziet ook positieve ontwikkelingen. Zo neemt de levensverwachting van kinderen toe en kunnen steeds meer kinderen naar de basisschool. De verwachting is dat in 2050 bijna 96 procent van alle kinderen op zijn minst basisonderwijs krijgt. Alleen al in Afrika zijn daarvoor wel miljoenen extra leraren nodig.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - Israël heeft in de nacht van woensdag op donderdag luchtaanvallen uitgevoerd op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet. Het Israëlische leger had eerder in de nacht inwoners in het gebied gewaarschuwd voor aanvallen op wat het doelen noemde die gelinkt zijn aan Hezbollah.
22 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De commissie van het Huis van Afgevaardigden die zich buigt over de afhandeling van de zaak rond Jeffrey Epstein, heeft gestemd voor het dagvaarden van de Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi. De commissie wil de minister spreken over haar rol bij de publicatie van de dossiers.
24 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Een resolutie die de macht van president Donald Trump om aanvallen uit te voeren in Iran zou hebben ingeperkt, is gestrand in de Senaat. Zoals verwacht stemde een meerderheid tegen het voorstel, dat was ingediend door Democraat Tim Kaine en Republikein Rand Paul.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël versoepelt donderdag de beperkingen voor Israëlische burgers, meldt de krijgsmacht van het land. Zo zijn grotere openbare bijeenkomsten tot maximaal vijftig personen weer toegestaan en kunnen mensen weer naar hun werk, mits dat in de buurt is van een schuilkelder.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Hezbollah-leider Naim Qassem heeft in een toespraak gezworen zich niet over te geven na de recente aanvallen van Israël. "Wat Israël deed was geen reactie op een raketbeschieting, maar een agressie die van tevoren was voorbereid." Hij benadrukte dat verzet hun enige optie is.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zei woensdag een nieuwe aanvalsgolf op Iran te hebben uitgevoerd. Journalisten van persbureau AFP maakten melding van een krachtige explosie in Teheran en ook Iraanse staatsmedia meldden meerdere explosies in de hoofdstad.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Witte Huis-woordvoerster Karoline Leavitt heeft woensdag gezegd dat Spanje heeft ingestemd om met de VS samen te werken op militair gebied. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken José Manuel Albares ontkent dat.
5 uur geleden