Rapport UNICEF: klimaatongelijkheid tussen kinderen neemt toe
NEW YORK (ANP) - Kinderen in armere landen worden harder geraakt door de gevolgen van klimaatverandering dan kinderen in rijke landen, en die ongelijkheid neemt toe. Daarvoor waarschuwt UNICEF. Door de opwarming van de aarde krijgen in 2050 wel acht keer zoveel kinderen te maken met extreme hittegolven als in het jaar 2000, meldt de kinderrechtenorganisatie van de Verenigde Naties (VN) in een rapport. Het aantal kinderen dat te maken krijgt met overstromende rivieren verdrievoudigt volgens de berekeningen van de onderzoekers. Ook krijgen twee keer zoveel kinderen te maken met bosbranden.
"Hoe deze gevaren kinderen treffen, hangt sterk af van hoe goed gebieden zijn voorbereid", staat in het rapport. Kinderen die toegang hebben tot goede gezondheidszorg, onderwijs, schoon water, airconditioning op warme dagen en schuilplaatsen die tegen een stootje kunnen "hebben een aanzienlijk grotere kans om klimaatschokken te overleven dan kinderen zonder toegang tot deze voorzieningen", schrijven de onderzoekers.
Het rapport is uitgebracht op de Internationale dag van de rechten van het kind. Naast klimaatverandering gaat het ook over ongelijkheid op het gebied van "digitale vaardigheden", zoals omgaan met internet en kunstmatige intelligentie (AI). "In 2024 is meer dan 95 procent van de bevolking in hoge-inkomenslanden online verbonden, terwijl dit in lage-inkomenslanden nog geen 26 procent is", signaleert UNICEF. Daardoor beschikken veel kinderen in armere landen niet over de digitale vaardigheden die "nodig zijn voor succes in het onderwijs en op de arbeidsmarkt".
UNICEF ziet ook positieve ontwikkelingen. Zo neemt de levensverwachting van kinderen toe en kunnen steeds meer kinderen naar de basisschool. De verwachting is dat in 2050 bijna 96 procent van alle kinderen op zijn minst basisonderwijs krijgt. Alleen al in Afrika zijn daarvoor wel miljoenen extra leraren nodig.
Meer uit Buitenland
HAVANA (ANP/RTR/AFP) - De Cubaanse regering heeft laten weten dat er bij de Amerikaanse aanvallen op Venezuela afgelopen weekend 32 Cubanen om het leven zijn gekomen. Volgens de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel ging het om militairen en ambtenaren die op verzoek van Venezuela in het land aanwezig waren, schrijft The New York Times.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft er tegenover journalisten zondag geen twijfel over laten bestaan wie het voor het zeggen heeft in Venezuela. "Wij zijn er de baas", zei hij aan boord van zijn vliegtuig Air Force One. Hij zei ook dat een tweede aanval tot de mogelijkheden behoort als de regering van Venezuela niet meewerkt met zijn pogingen om het land te "repareren".
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran wil dat de door de VS opgepakte Venezolaanse president Nicolás Maduro wordt vrijgelaten. Maduro onderhield goede banden met de regering in Teheran.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - In het Verenigd Koninkrijk zijn strengere regels ingegaan die kinderobesitas moeten tegengaan. Vanaf nu is het overdag verboden om op televisie reclame te maken voor junkfood. Online zijn de reclames helemaal niet meer toegestaan.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse inval in Venezuela en de gevangenname van president Nicolás Maduro en diens vrouw komt neer op een misdrijf. Dat zegt de voormalige en eerste hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof Luis Moreno Ocampo tegen CNN.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-leider Delcy Rodríguez heeft een commissie opgericht die de vrijlating van president Nicolás Maduro en zijn vrouw moet regelen. Zij werden zaterdag gevangen genomen door de Verenigde Staten en zijn overgebracht naar New York.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gedreigd met militaire actie in Colombia, het buurland van Venezuela. Aan boord van de Air Force One zei Trump tegen verslaggevers dat hij wel "oren heeft" naar een operatie in Colombia.
8 uur geleden