Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rapport UNICEF: klimaatongelijkheid tussen kinderen neemt toe

Rapport UNICEF: klimaatongelijkheid tussen kinderen neemt toe

NEW YORK (ANP) - Kinderen in armere landen worden harder geraakt door de gevolgen van klimaatverandering dan kinderen in rijke landen, en die ongelijkheid neemt toe. Daarvoor waarschuwt UNICEF. Door de opwarming van de aarde krijgen in 2050 wel acht keer zoveel kinderen te maken met extreme hittegolven als in het jaar 2000, meldt de kinderrechtenorganisatie van de Verenigde Naties (VN) in een rapport. Het aantal kinderen dat te maken krijgt met overstromende rivieren verdrievoudigt volgens de berekeningen van de onderzoekers. Ook krijgen twee keer zoveel kinderen te maken met bosbranden.

"Hoe deze gevaren kinderen treffen, hangt sterk af van hoe goed gebieden zijn voorbereid", staat in het rapport. Kinderen die toegang hebben tot goede gezondheidszorg, onderwijs, schoon water, airconditioning op warme dagen en schuilplaatsen die tegen een stootje kunnen "hebben een aanzienlijk grotere kans om klimaatschokken te overleven dan kinderen zonder toegang tot deze voorzieningen", schrijven de onderzoekers.

Het rapport is uitgebracht op de Internationale dag van de rechten van het kind. Naast klimaatverandering gaat het ook over ongelijkheid op het gebied van "digitale vaardigheden", zoals omgaan met internet en kunstmatige intelligentie (AI). "In 2024 is meer dan 95 procent van de bevolking in hoge-inkomenslanden online verbonden, terwijl dit in lage-inkomenslanden nog geen 26 procent is", signaleert UNICEF. Daardoor beschikken veel kinderen in armere landen niet over de digitale vaardigheden die "nodig zijn voor succes in het onderwijs en op de arbeidsmarkt".

UNICEF ziet ook positieve ontwikkelingen. Zo neemt de levensverwachting van kinderen toe en kunnen steeds meer kinderen naar de basisschool. De verwachting is dat in 2050 bijna 96 procent van alle kinderen op zijn minst basisonderwijs krijgt. Alleen al in Afrika zijn daarvoor wel miljoenen extra leraren nodig.

Meer uit Buitenland

VN-chef: humanitaire situatie Cuba verslechtert door olietekorten

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De humanitaire situatie in Cuba zal verslechteren, of zelfs instorten, als er niet in de oliebehoefte wordt voorzien, waarschuwt de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Guterres, volgens zijn woordvoerder. De Verenigde Staten dreigen met importheffingen voor landen die olie aan Cuba leveren.

15 minuten geleden
Trump: Minneapolis deed inzien dat het met 'zachtere hand' kan

WASHINGTON (ANP) - De aanpak van (illegale) immigranten in de VS kan mogelijk een wat "zachtere hand" gebruiken. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump in een interview met NBC News. "Ik heb ingezien dat we misschien wat minder hardhandig kunnen zijn. Maar je moet nog steeds streng zijn", aldus Trump.

16 minuten geleden
Spoortopman: Russen proberen delen van Oekraïne af te snijden

KYIV (ANP/AFP) - De Russische aanvallen op het Oekraïense spoor zijn erop gericht om "hele regio's" van het land onbereikbaar te maken met de trein, zegt de topman van het Oekraïense spoorbedrijf tegen persbureau AFP. De aanvallen op het spoor zijn de afgelopen maanden opgevoerd.

1 uur geleden
VS vallen vijf locaties van IS aan in Syrië

TAMPA (ANP) - De VS hebben vijf aanvallen uitgevoerd in Syrië gericht tegen Islamitische Staat. Dat meldt het operationeel commando in de regio, CENTCOM, in een bericht op X. Het commando voegt eraan toe dat ook andere landen militaire druk blijven uitoefenen op de terroristische beweging.

1 uur geleden
VS zien niets in behoud limiet op kernwapens zonder China

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten laten de laatst overgebleven afspraken over kernwapenbeheersing verlopen als China blijft weigeren mee te doen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Het New START-verdrag, waarin de VS en Rusland limieten op hun arsenaal hebben afgesproken, loopt donderdag af.

1 uur geleden
Gesprek Oekraïne, Rusland en VS in Abu Dhabi donderdag verder

ABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De eerste dag van de nieuwe gesprekken tussen Oekraïne en Rusland met de VS als bemiddelaar is woensdag in Abu Dhabi afgerond. De onderhandelingen over een vredesregeling voor Oekraïne gaan volgens plan donderdag verder, aldus betrokkenen.

1 uur geleden
Levenslang voor plan om Trump op golfbaan te doden

FORT PIERCE (ANP/RTR) - De man die zich in september 2024 met een wapen had verschanst op een golfbaan van Donald Trump in Florida is veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Ryan Routh was vorig jaar september door een jury al schuldig bevonden aan onder meer poging tot moord.

2 uur geleden