Rapport: stroombehoefte industrie stijgt enorm door verduurzaming
DEN HAAG (ANP) - De extra hoeveelheid elektriciteit die de Nederlandse industrie op lange termijn nodig zal hebben om te verduurzamen, is volgens een donderdag verschenen rapport mogelijk nog hoger dan het huidige stroomgebruik van heel het land. Tegen 2050 zou onze industrie klimaatneutraal moeten zijn volgens het Nederlandse Klimaatakkoord. Om dat doel te bereiken, moet de industrie af van fossiele brandstoffen als aardgas en overstappen op schone energiebronnen, zoals hernieuwbare stroom en duurzaam geproduceerde waterstof.
Een werkgroep die betrokken is bij het Klimaatakkoord heeft diverse onderzoeksbureaus een zogeheten routekaart laten opstellen. Daarin wordt ingegaan op de voorwaarden waaraan moet worden voldaan om de industrie op grote schaal te elektrificeren. Een van de belangrijkste punten is dat veel meer groene stroom nodig zal zijn dan er nu is. "Als we de CO2-uitstoot van de Nederlandse industrie drastisch willen verlagen door te elektrificeren, dan is er enorm veel extra opwekcapaciteit nodig", klinkt het. Die extra stroombehoefte zou kunnen oplopen tot 130 terawattuur in 2050. Ter vergelijking: volgens CBS-cijfers verbruikte Nederland vorig jaar in totaal 111 terawattuur aan stroom.
Die extra stroom moet wel CO2-vrij zijn om zoden aan de dijk te zetten. De opstellers van het rapport pleiten ervoor om de komende jaren nog veel windmolens op de Noordzee te bouwen. Ook meer omstreden energiebronnen als kernenergie en biomassa worden genoemd als CO2-vrije bronnen die van pas kunnen komen.
Gunstig gelegen
Volgens de routekaart zou de industrie voor 2030 al voor minimaal 30 terawattuur moeten elektrificeren. Daarvoor zouden de subsidiepotten voor verduurzaming meer ruimte moeten gaan bieden, stellen de onderzoekers. Ook aan de netwerken voor stroom en waterstof moet volgens hen snel worden gewerkt: "Uiterlijk in 2022 zijn beslissingen nodig over aanvullende grootschalige verzwaring van de elektriciteitsnetten en verdere versterking van de landelijke waterstofinfrastructuur".
De opstellers vinden dat Nederland wel "goed is gepositioneerd" om de industrie te laten overstappen op elektriciteit. Zo is ons land gunstig gelegen, want op zee is veel plek voor windturbines. Onder de grond ligt al een uitgebreid aardgasnetwerk, dat ook voor waterstof kan worden gebruikt. "Nederland heeft daarmee een unieke kans om voorop te lopen, waarbij het gebruikmaakt van zijn hoogopgeleide beroepsbevolking, hoogwaardige kennisbasis en grote innovatiekracht op het terrein van energie en industrie", aldus de onderzoekers.
Het advies is opgesteld door TKI Energie en Industrie, DNV en TNO en donderdag overhandigd aan het ministerie van Economische Zaken en Klimaat.
Meer uit Financieel
HANNOVER (ANP/DPA) - Twee TUI-vluchten uit de Verenigde Arabische Emiraten met gestrande toeristen aan boord zijn zaterdagavond geland op de luchthaven van Hannover. In totaal zaten 250 reizigers aan boord van de twee vliegtuigen. Onder hen waren mensen uit Nederland, Zweden, Frankrijk, Polen en het Verenigd Koninkrijk. Hoeveel Nederlanders aan boord waren, is nog niet bekend.
1 uur geledenKOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.
17 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie onderzoekt of ze de druk op bedrijven die worstelen met de hoge energieprijzen kan verlichten, onder andere door te kijken naar energiebelastingen, kosten voor het elektriciteits- en gasnetwerk en CO2-kosten. Dat staat in een document dat door persbureau Reuters is ingezien.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door het beperkte aantal vluchten uit het Midden-Oosten en delen van Azië vragen sommige luchtvaartmaatschappijen extreem hoge bedragen voor stoelen op vluchten richting Europa, waarschuwt Frank Radstake, directeur van de ANVR.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.
22 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.
23 uur geledenDUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
1 dag geleden