Rapport: schril contrast opvang Oekraïners en andere vluchtelingen
STRAATSBURG (ANP) - Er is een schril contrast in Europa tussen de warme ontvangst van Oekraïense vluchtelingen en andere vluchtelingen die internationale bescherming verdienen. Dat stelt het laatste jaarverslag van de Europese Commissie tegen Racisme en Intolerantie (ECRI) vast.
Terwijl eigenlijk volgens de verdragen van de Raad van Europa alle vluchtelingen voor een oorlog bescherming en steun moeten krijgen, ongeacht hun nationaliteit, godsdienst of kleur.
Bij de perspresentatie van het rapport stelde ECRI-voorzitter Bertil Cottier vast dat het duidelijk is dat "als mensen ongeveer zijn zoals jijzelf" de integratie gemakkelijker verloopt. Oekraïners zijn "cultureel gezien Europeanen" en vinden dus makkelijker hun weg, maar worden andersom ook makkelijker geaccepteerd.
Taal
Om een warme ontvangst en goede integratie van alle vluchtelingen te krijgen moet de inspanning van twee kanten komen, aldus de opstellers van het rapport. Onderwijs is belangrijk, zodat mensen in het gastland meer weten over landen waar oorlogen woeden of over bijvoorbeeld de islam. Andersom mag best van vluchtelingen verwacht worden dat zij de taal en cultuur leren begrijpen van het gastland.
Maar zodra er sprake is van kwaadsprekerij over bijvoorbeeld moslims of Joden als groep, moeten publieke figuren en overheden daar ook echt tegen optreden. Ze moeten het voor deze groepen opnemen of bijvoorbeeld rechtszaken beginnen. "Zwijgen is de slechtste optie".
Diverse samenleving
Tegen mensen die zeggen dat Europa islamiseert is het beste antwoord dat de realiteit is dat Europa altijd al een diverse samenleving is geweest, aldus de samenstellers van het rapport.
De Europese Commissie tegen Racisme en Intolerantie stelt periodiek ook landenrapporten op van elk van de 46 Europese landen van de Raad van Europa. Nederland was voor het laatst in 2022 aan de beurt. Het nieuwe jaarverslag verwijst niet naar landen, maar enkel naar Europese trends van het afgelopen jaar. De Raad van Europa staat los van de Europese Unie, maar de EU heeft wel de mensenrechtenverdragen van de Raad van Europa omarmd.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
1 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.
5 uur geledenHOUTEN (ANP) - Na zonsondergang zondag koelt het flink af, en tijdens koningsnacht blijft het droog. Maandag, Koningsdag, begint zonnig en fris, met in de middag grote temperatuurverschillen door het land. Later op de dag komt er meer bewolking, met af en toe een bui, verwacht Weeronline.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de beloning verhoogd voor informatie die leidt naar de dader van de moord op Mariska Klompenhouwer, de dag voor Koninginnedag, in 2001 in Rotterdam. Het bedrag voor de gouden tip is meer dan verdubbeld, van 11.000 naar 25.000 euro. Daarnaast vraagt de politie rond Koningsnacht extra aandacht voor de moord en zendt Opsporing Verzocht maandag nooit eerder vertoonde bewakingsbeelden uit.
8 uur geleden