Rapport: schril contrast opvang Oekraïners en andere vluchtelingen
STRAATSBURG (ANP) - Er is een schril contrast in Europa tussen de warme ontvangst van Oekraïense vluchtelingen en andere vluchtelingen die internationale bescherming verdienen. Dat stelt het laatste jaarverslag van de Europese Commissie tegen Racisme en Intolerantie (ECRI) vast.
Terwijl eigenlijk volgens de verdragen van de Raad van Europa alle vluchtelingen voor een oorlog bescherming en steun moeten krijgen, ongeacht hun nationaliteit, godsdienst of kleur.
Bij de perspresentatie van het rapport stelde ECRI-voorzitter Bertil Cottier vast dat het duidelijk is dat "als mensen ongeveer zijn zoals jijzelf" de integratie gemakkelijker verloopt. Oekraïners zijn "cultureel gezien Europeanen" en vinden dus makkelijker hun weg, maar worden andersom ook makkelijker geaccepteerd.
Taal
Om een warme ontvangst en goede integratie van alle vluchtelingen te krijgen moet de inspanning van twee kanten komen, aldus de opstellers van het rapport. Onderwijs is belangrijk, zodat mensen in het gastland meer weten over landen waar oorlogen woeden of over bijvoorbeeld de islam. Andersom mag best van vluchtelingen verwacht worden dat zij de taal en cultuur leren begrijpen van het gastland.
Maar zodra er sprake is van kwaadsprekerij over bijvoorbeeld moslims of Joden als groep, moeten publieke figuren en overheden daar ook echt tegen optreden. Ze moeten het voor deze groepen opnemen of bijvoorbeeld rechtszaken beginnen. "Zwijgen is de slechtste optie".
Diverse samenleving
Tegen mensen die zeggen dat Europa islamiseert is het beste antwoord dat de realiteit is dat Europa altijd al een diverse samenleving is geweest, aldus de samenstellers van het rapport.
De Europese Commissie tegen Racisme en Intolerantie stelt periodiek ook landenrapporten op van elk van de 46 Europese landen van de Raad van Europa. Nederland was voor het laatst in 2022 aan de beurt. Het nieuwe jaarverslag verwijst niet naar landen, maar enkel naar Europese trends van het afgelopen jaar. De Raad van Europa staat los van de Europese Unie, maar de EU heeft wel de mensenrechtenverdragen van de Raad van Europa omarmd.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Het Rode Kruis vreest dat "straks ook vrouwen en kinderen in Ter Apel zonder opvangplek" staan als er door de overheid niet "onmiddellijk" wordt ingegrepen. De afgelopen dagen werden asielzoekers opgevangen in een congrescentrum in Groningen, vorige week gebeurde dat in Stadskanaal en Gieten. De hulporganisatie noemt het "onbegrijpelijk" dat er niet voldoende slaapplekken gerealiseerd kunnen worden.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het verzuim onder personeel van Nederlandse gemeenten is vorig jaar gestegen naar 7,1 procent. Dat meldt A&O fonds Gemeenten, dat cijfers bijhoudt en dinsdag publiceert. Volgens het fonds is dat het hoogst in ruim twintig jaar.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Jaarlijks zijn minstens 7750 sociale huurwoningen nodig voor mensen met psychische klachten die bijvoorbeeld klaar zijn met een langdurige behandeling in een instelling of uit de gevangenis komen. De Nederlandse ggz heeft dat laten berekenen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een reeks rouwadvertenties in Trouw wordt dinsdag stilgestaan bij het overlijden van de oprichter en directeur van de klimaatorganisatie Urgenda, Marjan Minnesma, die vrijdag op 59-jarige leeftijd overleed. "Jij was onze onverschrokken voorvrouw, onze drijvende kracht, ons kompas", schrijft Urgenda onder meer in een rouwadvertentie.
3 uur geledenZUTPHEN (ANP) - In Zutphen woedt een grote brand aan de Marsweg, meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Een loods van 40 bij 10 meter staat volledig in brand. De brandweer blust van buitenaf, gezien de omvang van de brand.
5 uur geledenKOOG AAN DE ZAAN (ANP) - Tussen Koog aan de Zaan en Zaandam is maandagavond laat een natuurbrand uitgebroken. De brand woedt aan het Westerwindpad. Het getroffen gebied is ongeveer 20 bij 40 meter. Het gaat om oud gras dat in brand staat, meldt de Veiligheidsregio Zaanstreek-Waterland.
5 uur geledenTER APEL (ANP) - Maandagavond worden zo'n 140 mensen van Ter Apel naar de nachtopvang in congrescentrum Hanze Plaza in Groningen gebracht. Omdat de opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel vol is, brengen asielzoekers sinds vorige week de nacht door in tijdelijke locaties. Dit om te voorkomen dat zij buiten moeten slapen. In de nacht van zondag op maandag ging het om 126 mensen.
7 uur geleden