Rapport: ruim helft van wereldbevolking in 2035 (veel) te zwaar
LONDEN (REUTERS/ANP) - Zonder maatregelen zal ruim de helft van de wereldbevolking over twaalf jaar te zwaar en deels zelfs gevaarlijk te zwaar (obees) zijn. Dat valt op te maken uit de Atlas 2023 van de World Obesity Federation. De federatie zegt dat 51 procent van de wereldburgers, dus circa 4 miljard mensen, dan overgewicht zal hebben opgebouwd.
Het probleem van ernstig overgewicht neemt vooral toe onder kinderen en in landen met lagere inkomens, zo staat in het rapport te lezen. Louise Baur, voorzitter van de World Obesity Federation, stelt dat beleidsmakers nu moeten handelen om de schade te beperken.
Risicovol overgewicht kan bij kinderen meer dan verdubbelen vergeleken met 2020: tot bij 208 miljoen jongens en 175 miljoen meisjes over twaalf jaar. De kosten voor de samenleving kunnen daardoor kolossaal worden, becijfert de federatie: meer dan 4 biljoen dollar jaarlijks vanaf 2035.
16 procent Nederlandse kinderen te zwaar
De opstellers wijzen erop dat het niet zozeer de mensen zelf moet worden verweten, maar dat het ligt aan maatschappelijke, ecologische en biologische factoren.
In Nederland heeft al de helft van de volwassenen overgewicht. Bij 14 procent gaat het om een riskante vorm. Van de kinderen is 16 procent te zwaar, van wie 3,5 procent ernstig. In het zogenoemde Preventieakkoord hebben tal van partijen afspraken gemaakt om het probleem te bestrijden.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Voor 25 kinderen die zorg krijgen in zorgvilla's van Villa ExpertCare is nog geen vervangende zorg gevonden en de mogelijkheid bestaat dat dit voor het einde van het jaar ook niet gebeurt. Het zorgbedrijf had eerder beloofd de zorg voort te zetten tot er voor ieder kind een oplossing was, maar heeft die belofte verbroken en stopt de zorg vanaf volgend jaar, schrijft minister Mirjam Sterk (Jeugd) in een brief aan de Tweede Kamer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Gezondheidsraad adviseert tegen het structureel invoeren van de 13 wekenecho, een prenatale screening die bedoeld is om ernstige afwijkingen onder ongeboren kinderen op te sporen. Uit onderzoek van de raad blijkt dat de uitslagen van een echo na 13 weken vaak niet kloppen. Volgens de raad wegen de voordelen daarom niet op tegen de nadelen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) is het met Greenpeace eens dat de hoeveelheid PFAS in kraanwater omlaag moet. Dat laat zijn woordvoerder weten na een analyse van Greenpeace, waarin de milieuorganisatie concludeert dat in grote delen van West-Nederland meer PFAS in het kraanwater zit dan het RIVM adviseert.
3 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Kraanwater in grote delen van West-Nederland bevat meer PFAS dan het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) adviseert. Dat concludeert Greenpeace in een analyse van data van de tien Nederlandse drinkwaterbedrijven. Met name in Noord-Holland komen hoge PFAS-waarden voor, aldus Greenpeace. Onder PFAS vallen chemische stoffen die schadelijk kunnen zijn voor mensen en het milieu.
3 dagen geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse autobouwer Volvo Cars heeft een nieuwe topman benoemd die overstapt van Skoda. De topman van het Tsjechische automerk, Klaus Zellmer, wordt de nieuwe bestuursvoorzitter van Volvo Cars en opvolger van vertrekkend topman Håkan Samuelsson.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bloedbank Sanquin test donoren vanaf vrijdag in negen provincies individueel op het westnijlvirus. Het gaat om alle provincies behalve Groningen, Friesland en Drenthe. Een woordvoerder van Sanquin bevestigde donderdag berichtgeving hierover door de NOS.
1 week geledenSCHIEDAM (ANP) - Zorgverzekeraar DSW gaat later dan normaal zijn zorgpremie bekendmaken. De zorgverzekeraar breekt met de "jarenlange traditie" om op de vierde dinsdag van september de nieuwe premie te presenteren. Dat doet DSW omdat er onduidelijkheid is over de haalbaarheid van het kabinetsplan om het eigen risico te verhogen. Hierdoor beschikt DSW niet over de noodzakelijke informatie om de zorgpremie te kunnen berekenen, legt de zorgverzekeraar uit.
1 week geleden