Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rapport: NL-Alert om overbelaste 112 tijdens storm kwam laat

Rapport: NL-Alert om overbelaste 112 tijdens storm kwam laat

DEN HAAG (ANP) - Het duurde ongeveer anderhalf uur voordat er een NL-Alert werd verstuurd toen eerder dit jaar het alarmnummer 112 overbelast raakte tijdens storm Eunice. Dat komt naar voren uit een reconstructie van het Nederlands Instituut Publieke Veiligheid, dat het handelen en de communicatie van betrokken organisaties tijdens de storm heeft onderzocht.

De storm Eunice trok op vrijdagmiddag 18 februari over Nederland. Het was de zwaarste van drie stormen die in een week tijd Nederland aandeden. Voor de kustprovincies was code rood afgegeven en vier mensen kwamen die dag door de storm om het leven.

Het rapport van het NIPV is in opdracht van het ministerie van Justitie en Veiligheid geschreven. Daarin wordt onder meer aanbevolen te onderzoeken hoe in de toekomst een NL-Alert sneller kan worden verstuurd. Ook is het instituut van mening dat er gekeken moet worden naar wanneer een NL-Alert precies moet worden ingezet.

Onbereikbaar

Ondanks een maximale bezetting bij de meldkamers raakte het alarmnummer die vrijdag rond 15.45 uur overbelast, waardoor sommige bellers de centralisten niet konden bereiken. Even na 16.00 uur wilde de landelijke 112-centrale dat er een NL-Alert verstuurd zou worden met de boodschap alleen 112 te bellen bij levensbedreigende situaties.

Goedkeuring daarvoor vanuit het Nationaal Crisiscentrum (NCC) en de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) kwam er pas rond 17.00 uur, aldus het NIPV in zijn rapport. Om 17.12 uur werd het NL-Alert daadwerkelijk verstuurd. Het aantal 112-oproepen nam toen binnen enkele minuten fors af.

Geen slachtoffers

Volgens het NIPV heeft de onbereikbaarheid van 112 niet geleid tot slachtoffers. Zo belden veel mensen voor de brandweer. Maar het is wel aannemelijk dat mensen gezondheidsschade hebben opgelopen.

Verder raadt het NIPV in zijn rapport aan dat er nog eens gekeken wordt wanneer code rood precies wordt afgegeven. Want daarvoor zijn momenteel niet alleen de weersomstandigheden van belang, maar ook de maatschappelijke impact die het weer kan hebben. Zo kan hetzelfde weer op een zondagavond leiden tot code oranje en op maandagochtend tot code rood. En dat kan volgens het NIPV leiden tot verwarring bij mensen.

Minister Dilan Yeşilgöz van Justitie en Veiligheid heeft het rapport naar de Kamer gestuurd. Ze laat weten de aanbevelingen mee te nemen en ook onder de aandacht te brengen bij de betrokken organisaties.

Meer uit Binnenland

Rode Kruis deelt weer maaltijden uit aan asielzoekers in Ter Apel

TER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel deelt het Rode Kruis ook zondag maaltijden uit aan asielzoekers die in afwachting zijn van een plek om de nacht door te brengen, meldt een woordvoerder van de hulporganisatie.

13 minuten geleden
Parkeerplaatsen Scheveningen en Kijkduin vol met strandgangers

DEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag roept strandgangers zondagmiddag op met de fiets, scooter of het openbaar vervoer naar het strand te komen. De parkeerplaatsen Kijkduin en Scheveningen zijn vol, meldt de gemeente.

4 uur geleden
Kabinet heeft nog geen excuses van Israël om behandeling flotilla

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse kabinet heeft nog geen excuses gekregen van Israël voor de behandeling van activisten van de Global Sumud Flotilla. Buitenlandminister Tom Berendsen had daar wel om gevraagd toen hij afgelopen woensdag de Israëlische ambassadeur ontbood, maar zegt in het programma Buitenhof dat hij die nog niet heeft gekregen.

5 uur geleden
Ruim 160 gevangenen geëvacueerd na brand gevangenisvleugel Vught

VUGHT (ANP) - Ruim 130 gedetineerden zijn geëvacueerd naar andere gevangenissen na een brand die zaterdagavond ontstond in de wasruimte op een gevangenisvleugel van de PI Vught. De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) meldt dat de hele afdeling met 162 gevangenen is ontruimd vanwege wateroverlast.

6 uur geleden
Persoon overleden door brand in seniorencomplex Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Door de brand zaterdagnacht in een seniorencomplex aan de Wagenstraat in het centrum van Den Haag is een dode gevallen. Dat zegt een woordvoerder van de politie. De overledene is de bewoner van de woning waar de brand uitbrak. Eerder meldde de veiligheidsregio nog dat er geen gewonden waren.

8 uur geleden
Tientallen asielzoekers weer terug bij aanmeldcentrum in Ter Apel

TER APEL (ANP) - Twee bussen met tientallen asielzoekers zijn zondag om 8.40 uur weer terug aangekomen in Ter Apel. Dat ziet een verslaggever van het ANP. De mensen hebben de nacht doorgebracht in congrescentrum Hanzeplaza in Groningen en wachten weer voor de ingang van het aanmeldcentrum op een plek binnen. Volgens een woordvoerder van het Rode Kruis gaat het om zo'n 105 personen.

9 uur geleden
Bewoners seniorencomplex opgevangen na brand

DEN HAAG (ANP) - In een flat in een seniorencomplex aan de Wagenstraat in Den Haag heeft in de nacht van zaterdag op zondag brand gewoed. Daarbij zijn geen gewonden gemeld, aldus de veiligheidsregio.

13 uur geleden