Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rapport: NL-Alert om overbelaste 112 tijdens storm kwam laat

Rapport: NL-Alert om overbelaste 112 tijdens storm kwam laat

DEN HAAG (ANP) - Het duurde ongeveer anderhalf uur voordat er een NL-Alert werd verstuurd toen eerder dit jaar het alarmnummer 112 overbelast raakte tijdens storm Eunice. Dat komt naar voren uit een reconstructie van het Nederlands Instituut Publieke Veiligheid, dat het handelen en de communicatie van betrokken organisaties tijdens de storm heeft onderzocht.

De storm Eunice trok op vrijdagmiddag 18 februari over Nederland. Het was de zwaarste van drie stormen die in een week tijd Nederland aandeden. Voor de kustprovincies was code rood afgegeven en vier mensen kwamen die dag door de storm om het leven.

Het rapport van het NIPV is in opdracht van het ministerie van Justitie en Veiligheid geschreven. Daarin wordt onder meer aanbevolen te onderzoeken hoe in de toekomst een NL-Alert sneller kan worden verstuurd. Ook is het instituut van mening dat er gekeken moet worden naar wanneer een NL-Alert precies moet worden ingezet.

Onbereikbaar

Ondanks een maximale bezetting bij de meldkamers raakte het alarmnummer die vrijdag rond 15.45 uur overbelast, waardoor sommige bellers de centralisten niet konden bereiken. Even na 16.00 uur wilde de landelijke 112-centrale dat er een NL-Alert verstuurd zou worden met de boodschap alleen 112 te bellen bij levensbedreigende situaties.

Goedkeuring daarvoor vanuit het Nationaal Crisiscentrum (NCC) en de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) kwam er pas rond 17.00 uur, aldus het NIPV in zijn rapport. Om 17.12 uur werd het NL-Alert daadwerkelijk verstuurd. Het aantal 112-oproepen nam toen binnen enkele minuten fors af.

Geen slachtoffers

Volgens het NIPV heeft de onbereikbaarheid van 112 niet geleid tot slachtoffers. Zo belden veel mensen voor de brandweer. Maar het is wel aannemelijk dat mensen gezondheidsschade hebben opgelopen.

Verder raadt het NIPV in zijn rapport aan dat er nog eens gekeken wordt wanneer code rood precies wordt afgegeven. Want daarvoor zijn momenteel niet alleen de weersomstandigheden van belang, maar ook de maatschappelijke impact die het weer kan hebben. Zo kan hetzelfde weer op een zondagavond leiden tot code oranje en op maandagochtend tot code rood. En dat kan volgens het NIPV leiden tot verwarring bij mensen.

Minister Dilan Yeşilgöz van Justitie en Veiligheid heeft het rapport naar de Kamer gestuurd. Ze laat weten de aanbevelingen mee te nemen en ook onder de aandacht te brengen bij de betrokken organisaties.

Meer uit Binnenland

Rechter die duizenden Woo-verzoeken deed, mag geen zaken doen

HAARLEM (ANP) - Een rechter van de rechtbank Noord-Holland die op persoonlijke titel meer dan 4000 Woo-verzoeken deed bij gemeenten in het hele land, behandelt tot nader order geen zaken. Dat meldt de rechtbank Noord-Holland woensdagavond in een verklaring.

3 uur geleden
Opnieuw grijpt mobiele eenheid in bij azc-protest Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft woensdagavond opgetreden bij een azc-protest in Loosdrecht. Het is voor de derde avond op rij dat in de Noord-Hollandse plaats de politie ingrijpt tegen demonstranten die tegen de komst van asielzoekers zijn. Er zijn zeker twee mensen aangehouden.

4 uur geleden
IND gaat toetsen of asielzoeker naar veilig deel Syrië kan

DEN HAAG (ANP) - Syrische asielzoekers moeten mogelijk terugkeren naar een veilig gedeelte van hun thuisland in plaats van dat zij een verblijfsvergunning in Nederland krijgen, schrijft asielminister Bart van den Brink (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Per individueel geval gaat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) onderzoeken of dat kan.

5 uur geleden
Opnieuw protest in Loosdrecht tegen asielopvang

LOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt opnieuw gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvanglocatie voor asielzoekers. Aan het begin van de avond hebben een paar honderd mensen zich verzameld bij het gemeentehuis. Uit een speaker klinkt een anti-azc-lied en af en toe is er geknal van vuurwerk te horen.

6 uur geleden
Heinen staat open voor belasten van overwinsten, maar nu nog niet

DEN HAAG (ANP) - VVD-minister Eelco Heinen (Financiën) staat in principe open voor het belasten van overwinsten bij bedrijven die profiteren van de oorlogen in het Midden-Oosten, zoals oliebedrijven. Maar nu wil hij daar nog niet aan: eerst moet er nog een aantal stappen voor worden doorlopen.

7 uur geleden
Asielopvang weegt volgens rechter zwaarder dan belang omwonenden

LELYSTAD (ANP) - De rechter heeft woensdag vastgesteld dat het maatschappelijk belang om humanitaire opvang voor asielzoekers te regelen zwaarder weegt dan het belang van omwonenden om inspraak te hebben in die beslissing. Dat is de conclusie nadat dertien omwonenden en ondernemers de tijdelijke opvang van 110 asielzoekers in het leegstaande gemeentehuis in Loosdrecht probeerden te voorkomen.

7 uur geleden
Eis: 30 jaar cel tegen Drutense Syriër voor ernstig militiegeweld

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag dertig jaar cel geëist tegen Rafik A. voor foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting in zijn vaderland Syrië in 2013 en 2014. "Het is niet te bevatten wat voor impact deze gruwelijkheden op de slachtoffers hebben", zei de officier van justitie.

7 uur geleden