Rapport: niet-stemmers Rotterdam weinig vertrouwen in politiek
ROTTERDAM (ANP) - Rotterdammers die vorig jaar niet gingen stemmen voor de gemeenteraadsverkiezingen, deden dat niet omdat ze zijn afgehaakt in de maatschappij, maar om allerlei andere redenen. Dat blijkt uit onderzoek van de Haagse Hogeschool en de Universiteit Utrecht onder stemmers en niet-stemmers.
In Rotterdam nam 38,9 procent van de stemgerechtigden de moeite om hun stem uit te brengen voor de gemeenteraad. Dat is het laagste cijfer in Nederland. In sommige wijken in Rotterdam-Zuid, zoals Carnisse-Zuiderpark, ging minder dan een kwart van de mensen stemmen.
"Wel of niet stemmen zegt weinig over burgerparticipatie in bredere zin", schrijven de onderzoekers in het rapport. Sommige bewoners zijn "politiek nooit 'aangehaakt' geweest". De lagere opkomst verbaast de onderzoekers niet. "Jongeren, praktisch opgeleiden en mensen met een migratieachtergrond stemmen minder. Relatief veel Rotterdammers hebben die achtergrondkenmerken."
Advies
Als reden om niet te gaan stemmen gaven de 1100 ondervraagden op weinig of geen vertrouwen in de politiek te hebben. "Er verandert toch niks", hoorden de onderzoekers. Een andere reden is dat veel ondervraagden zich niet verdiept hebben in de verkiezingen en lokale politiek minder belangrijk vinden. Bij een deel van de niet-stemmers heerste er een gebrek aan urgentie. Ze hadden weinig aanleiding om ontevreden te zijn. Ook kwam een deel niet stemmen, omdat ze de Nederlandse taal niet voldoende machtig zijn en er bij hen onduidelijkheid is over hun stemrecht.
Wel hebben de stemmers en niet-stemmers advies aan de politici. "Luister, wees eerlijk en lever resultaat. Weet wat er speelt in de wijk, kom met echte oplossingen, betrek de bewoners en vertel het eerlijke verhaal."
Vorige maand bij de Tweede Kamerverkiezingen (64,3 procent) en afgelopen maart bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten (42,6 procent) behoorde Rotterdam ook tot de gemeenten met het laagste opkomstcijfer.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz verlaat de Kamerfractie van haar partij om minister van Defensie en vicepremier te worden in het nieuwe kabinet, meldt zij tegen de verzamelde pers in de Tweede Kamer. De huidige demissionaire defensieminister Ruben Brekelmans is in beeld als fractieleider. Maar het is volgens Yeşilgöz aan de fractie zelf om daarover te besluiten.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."
12 uur geleden