Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rapport: niet-stemmers Rotterdam weinig vertrouwen in politiek

Rapport: niet-stemmers Rotterdam weinig vertrouwen in politiek

ROTTERDAM (ANP) - Rotterdammers die vorig jaar niet gingen stemmen voor de gemeenteraadsverkiezingen, deden dat niet omdat ze zijn afgehaakt in de maatschappij, maar om allerlei andere redenen. Dat blijkt uit onderzoek van de Haagse Hogeschool en de Universiteit Utrecht onder stemmers en niet-stemmers.

In Rotterdam nam 38,9 procent van de stemgerechtigden de moeite om hun stem uit te brengen voor de gemeenteraad. Dat is het laagste cijfer in Nederland. In sommige wijken in Rotterdam-Zuid, zoals Carnisse-Zuiderpark, ging minder dan een kwart van de mensen stemmen.

"Wel of niet stemmen zegt weinig over burgerparticipatie in bredere zin", schrijven de onderzoekers in het rapport. Sommige bewoners zijn "politiek nooit 'aangehaakt' geweest". De lagere opkomst verbaast de onderzoekers niet. "Jongeren, praktisch opgeleiden en mensen met een migratieachtergrond stemmen minder. Relatief veel Rotterdammers hebben die achtergrondkenmerken."

Advies

Als reden om niet te gaan stemmen gaven de 1100 ondervraagden op weinig of geen vertrouwen in de politiek te hebben. "Er verandert toch niks", hoorden de onderzoekers. Een andere reden is dat veel ondervraagden zich niet verdiept hebben in de verkiezingen en lokale politiek minder belangrijk vinden. Bij een deel van de niet-stemmers heerste er een gebrek aan urgentie. Ze hadden weinig aanleiding om ontevreden te zijn. Ook kwam een deel niet stemmen, omdat ze de Nederlandse taal niet voldoende machtig zijn en er bij hen onduidelijkheid is over hun stemrecht.

Wel hebben de stemmers en niet-stemmers advies aan de politici. "Luister, wees eerlijk en lever resultaat. Weet wat er speelt in de wijk, kom met echte oplossingen, betrek de bewoners en vertel het eerlijke verhaal."

Vorige maand bij de Tweede Kamerverkiezingen (64,3 procent) en afgelopen maart bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten (42,6 procent) behoorde Rotterdam ook tot de gemeenten met het laagste opkomstcijfer.

Meer uit Politiek

Stichting: hoogste aantal stemmen op een vrouw sinds 2010

DEN HAAG (ANP) - Bij deze Tweede Kamerverkiezingen heeft 43 procent van de kiezers op een vrouw gestemd, laat stichting Stem op een Vrouw weten. Dat is het hoogste percentage stemmen op vrouwen sinds 2010. Deze verkiezingen zijn vijf vrouwen extra met voorkeursstemmen verkozen, aldus de stichting.

6 uur geleden
Ook Meerssen en Rijswijk tellen stemmen opnieuw

DEN HAAG (ANP) - Ook in de gemeenten Meerssen (Limburg) en Rijswijk (Zuid-Holland) worden stemmen voor de Tweede Kamerverkiezingen opnieuw geteld. Dat is een standaardprocedure om mogelijke vergissingen uit te sluiten. De Kiesraad verwacht in de komende dagen hertellingen in tientallen gemeenten.

7 uur geleden
Toekomst gekraakt verbod versterkte gebedsoproep SGP onzeker

DEN HAAG (ANP) - De SGP weet nog niet hoe het verdergaat met het initiatiefwetsvoorstel, dat de partij samen met JA21 heeft ingediend, om geluidsversterking bij gebedsoproepen te verbieden. De Raad van State heeft "ernstige bezwaren" tegen het voorstel.

8 uur geleden
Prognose ANP Verkiezingsdienst: laatste restzetel blijft bij SP

DEN HAAG (ANP) - De SP houdt waarschijnlijk haar derde zetel. Dat meldt de ANP Verkiezingsdienst op basis van een prognose. Een restzetel zou mogelijk nog verschuiven naar D66, maar nu de briefstemmen uit het buitenland zijn geteld, lijkt het erop dat dat niet het geval is.

9 uur geleden
D66 loopt verder uit op PVV na telling briefstemmen

DEN HAAG (ANP) - D66 blijft de PVV zoals verwacht voor na het tellen van de briefstemmen die vanuit het buitenland zijn binnengekomen. De partij van Rob Jetten kreeg aanzienlijk meer briefstemmen dan die van Geert Wilders, zo laten de voorlopige uitslagen zien: 18,47 tegen 8,57 procent. Daarmee is het verschil tussen de twee nog iets groter geworden. GroenLinks-PvdA kreeg net als in 2023 de meeste stemmen van Nederlanders in het buitenland: 28,9 procent.

9 uur geleden
Rotterdam: verschil in uitslag te verklaren door berekening

ROTTERDAM (ANP) - Dat bij de verkiezingen in Rotterdam D66 ruim 2000 stemmen meer en de PVV dik 2000 stemmen minder hebben gekregen dan eerder gemeld, komt doordat de voorlopige uitslag is gemaakt op basis van een berekening. Dat laat de gemeente weten nu de definitieve uitslag bekend is.

9 uur geleden
Koolmees waarschijnlijk voorgedragen als verkenner door D66

DEN HAAG (ANP) - Wouter Koolmees wordt waarschijnlijk de verkenner voor D66. Een ingewijde bevestigt berichtgeving van RTL Nieuws dat de topman van de NS en voormalig D66-minister "in beeld is" voor de klus. Dinsdag wordt een verkenner voorgedragen na een overleg tussen de fractievoorzitters en voorzitter Martin Bosma van de Tweede Kamer.

10 uur geleden