Rapport: Nederland kan alleen komen te staan door vergrijzing EU
DEN HAAG (ANP) - Nederland kan binnen de Europese Unie geïsoleerd komen te staan door vergrijzing. Niet omdat Nederland nou zo hard vergrijst, maar juist andere Europese landen. Nederland moet zich daarom beschermen tegen de negatieve gevolgen van een veel grijzere Europese Unie, adviseert de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR).
Volgens de WRR verdubbelt in ongeveer dertig jaar tijd het aandeel pensioengerechtigden in Europa. Nederland is binnen de EU wel een uitzondering. Ook hier groeit de groep ouderen weliswaar, maar Nederland "vergrijst relatief weinig, en heeft veel grotere pensioenspaarpotten dan bijna alle andere EU-landen, die hun pensioenen uit hun begrotingen financieren", stelt het adviesorgaan. Nederland is daarmee redelijk goed voorbereid op de vergrijzing.
De regering doet er echter goed aan rekening te houden met ook de vergrijzing in de landen om ons heen. Want de financiële gevolgen, zoals mogelijk oplopende schulden en economische stagnatie, kunnen voor spanningen zorgen tussen lidstaten en bijvoorbeeld de euro onder druk zetten. Al is de exacte impact niet te voorspellen, schrijven de onderzoekers in een nieuw rapport.
Het advies aan de regering is om binnen andere EU-landen te pleiten voor langer en meer werken. Ook kan Nederland beter anticiperen als het niet alleen de eigen vergrijzing monitort, maar ook die van andere Europese landen. "Het aanhalen van handels- en investeringsbanden met nog relatief jonge landen buiten Europa kan helpen de impact van de Europese vergrijzing te dempen", schrijft de WRR verder.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Vanaf dinsdagavond is in het noorden van het land code geel van kracht, meldt het KNMI. Daarmee waarschuwt het weerinstituut voor gladheid door sneeuwval. De waarschuwing geldt op de Waddeneilanden, in Friesland en Drenthe vanaf 20.00 uur. In Groningen gaat code geel een uur later in.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe paneel bij de Amerikaanse begraafplaats Margraten dat de verwijderde panelen over zwarte militairen vervangt, is "verontrustend en teleurstellend", vindt historicus Kees Ribbens, verbonden aan het NIOD (Instituut voor Oorlogs-, Holocaust- en Genocidestudies). "In de tekst van het nieuwe paneel is geen enkele verwijzing naar de rassenscheiding in het Amerikaanse leger. Dat stond wel op het oude paneel. In zoverre is het beeld nu opgepoetst of witgewassen."
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De twee pathologen in de zaak tegen IJmuidenaar Sander K. (37), verdacht van het verkrachten en doden van de Oekraïense Arina Sasina (34), staan lijnrecht tegenover elkaar bij het beantwoorden van de vraag waardoor de vrouw is overleden. Dat bleek maandag bij de behandeling van de zaak in hoger beroep bij het gerechtshof in Amsterdam.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 25.000 mensen wachten al langer dan 15 maanden op een beslissing over hun asielaanvraag. Begin vorig jaar waren dat ruim 10.000 mensen minder. Dat blijkt uit cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Het behandelen van zaken kost meer tijd dan de IND had verwacht.
15 uur geledenKATWIJK (ANP) - De bekendmaking van het stoppen van de musical Soldaat van Oranje heeft maandagmiddag tot een stormloop op de website geleid. Een woordvoerder van de productie heeft een bericht daarover van het AD bevestigd.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Paradiso moet een "ingrijpende" renovatie ondergaan, heeft het poppodium bekendgemaakt. Onder meer geluidsoverlast, ruimtegebrek en de verslechterde constructie maken de verbouwing noodzakelijk. Het gaat om de renovatie van het huidige gebouw en een nieuwbouwproject op het perceel naast de concertzaal.
17 uur geledenZWOLLE (ANP) - De rechtbank in Zwolle heeft de oudste zoon van Ridouan Taghi, Faissal, maandag veroordeeld tot zes jaar cel. De 25-jarige T. werd vervolgd voor deelname aan een criminele organisatie die zich bezighield met internationale drugshandel, witwassen en het voorbereiden van de gewelddadige uitbraak van zijn vader Ridouan Taghi uit de Extra Beveiligde Inrichting in Vught (EBI). Het vonnis volgt op procesafspraken die T. maakte met het Openbaar Ministerie.
18 uur geleden