Rapport: Nederland kan alleen komen te staan door vergrijzing EU
DEN HAAG (ANP) - Nederland kan binnen de Europese Unie geïsoleerd komen te staan door vergrijzing. Niet omdat Nederland nou zo hard vergrijst, maar juist andere Europese landen. Nederland moet zich daarom beschermen tegen de negatieve gevolgen van een veel grijzere Europese Unie, adviseert de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR).
Volgens de WRR verdubbelt in ongeveer dertig jaar tijd het aandeel pensioengerechtigden in Europa. Nederland is binnen de EU wel een uitzondering. Ook hier groeit de groep ouderen weliswaar, maar Nederland "vergrijst relatief weinig, en heeft veel grotere pensioenspaarpotten dan bijna alle andere EU-landen, die hun pensioenen uit hun begrotingen financieren", stelt het adviesorgaan. Nederland is daarmee redelijk goed voorbereid op de vergrijzing.
De regering doet er echter goed aan rekening te houden met ook de vergrijzing in de landen om ons heen. Want de financiële gevolgen, zoals mogelijk oplopende schulden en economische stagnatie, kunnen voor spanningen zorgen tussen lidstaten en bijvoorbeeld de euro onder druk zetten. Al is de exacte impact niet te voorspellen, schrijven de onderzoekers in een nieuw rapport.
Het advies aan de regering is om binnen andere EU-landen te pleiten voor langer en meer werken. Ook kan Nederland beter anticiperen als het niet alleen de eigen vergrijzing monitort, maar ook die van andere Europese landen. "Het aanhalen van handels- en investeringsbanden met nog relatief jonge landen buiten Europa kan helpen de impact van de Europese vergrijzing te dempen", schrijft de WRR verder.
Meer uit Binnenland
NIJVERDAL (ANP) - Bassist Herman Deinum van de bluesband Cuby & the Blizzards is op 79-jarige leeftijd overleden. Deinum stierf vrijdag in zijn woonplaats Nijverdal, deelt het Cuby and the Blizzards (C+B) Museum. "Fans kwamen speciaal voor hem naar de concerten, om van zijn duidelijk hoorbare, melodieuze, stuwende baspartijen te genieten", aldus het museum.
10 minuten geledenVUGHT (ANP) - "We focussen ons nu op het terugkeren van de rust in de penitentiaire inrichting." Een uur na de beëindiging van de gijzeling van twee medewerkers van de gevangenis in Vught zegt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) dat dat "nu het belangrijkste is".
2 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse premier Mike Eman annuleert zijn bezoek aan Nederland. Als reden geeft hij 'de voelbare spanning in de regio'. Amerika heeft in de afgelopen maanden een grote militaire macht opgebouwd voor de grens met Venezuela. Aruba ligt enkele tientallen kilometers van het Zuid-Amerikaanse land.
3 uur geledenVUGHT (ANP) - De gijzeling in de psychiatrische afdeling van de gevangenis in het Brabantse Vught is voorbij. Een gedetineerde hield daar twee medewerkers vast tegen hun wil. Aan het begin van de avond werden zij in veiligheid gebracht. "De gedetineerde is onder controle", laat de Dienst Justitiële Inrichtingen weten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.
4 uur geledenVUGHT (ANP) - Op de psychiatrische afdeling van de penitentiaire inrichting in Vught is een gijzeling gaande, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). De politie is ter plaatse en doet er alles aan om de situatie zo snel mogelijk onder controle te krijgen. De families van de betrokkenen zijn ingelicht, meldt de dienst.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gemelde incident in de gevangenis in Vught vindt niet plaats in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI), meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. In de EBI zit onder meer Ridouan Taghi opgesloten. Verdere informatie over het incident had de woordvoerder niet.
5 uur geleden