Rapport: Nederland kan alleen komen te staan door vergrijzing EU
DEN HAAG (ANP) - Nederland kan binnen de Europese Unie geïsoleerd komen te staan door vergrijzing. Niet omdat Nederland nou zo hard vergrijst, maar juist andere Europese landen. Nederland moet zich daarom beschermen tegen de negatieve gevolgen van een veel grijzere Europese Unie, adviseert de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR).
Volgens de WRR verdubbelt in ongeveer dertig jaar tijd het aandeel pensioengerechtigden in Europa. Nederland is binnen de EU wel een uitzondering. Ook hier groeit de groep ouderen weliswaar, maar Nederland "vergrijst relatief weinig, en heeft veel grotere pensioenspaarpotten dan bijna alle andere EU-landen, die hun pensioenen uit hun begrotingen financieren", stelt het adviesorgaan. Nederland is daarmee redelijk goed voorbereid op de vergrijzing.
De regering doet er echter goed aan rekening te houden met ook de vergrijzing in de landen om ons heen. Want de financiële gevolgen, zoals mogelijk oplopende schulden en economische stagnatie, kunnen voor spanningen zorgen tussen lidstaten en bijvoorbeeld de euro onder druk zetten. Al is de exacte impact niet te voorspellen, schrijven de onderzoekers in een nieuw rapport.
Het advies aan de regering is om binnen andere EU-landen te pleiten voor langer en meer werken. Ook kan Nederland beter anticiperen als het niet alleen de eigen vergrijzing monitort, maar ook die van andere Europese landen. "Het aanhalen van handels- en investeringsbanden met nog relatief jonge landen buiten Europa kan helpen de impact van de Europese vergrijzing te dempen", schrijft de WRR verder.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - ProRail vervangt dit jaar 288 camera's langs het spoor door nieuwe, slimme camera's. Ook gaat de spoorwegbeheerder drones testen die zelfstandig kunnen vliegen en beelden kunnen analyseren. Dit moet ervoor zorgen dat sneller gereageerd kan worden op gevaarlijke situaties, zoals mensen die op het spoor lopen of stilgevallen voertuigen bij overwegen. "Dat maakt het spoor veiliger en zorgt voor minder storingen en vertragingen", aldus ProRail.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Nederland moet zich vrijdag verantwoorden op een hoorzitting van het comité dat erop toeziet dat het VN-vrouwenverdrag wordt nageleefd. In maart doet het comité dan aanbevelingen die Nederland moet volgen om vrouwenrechten te verbeteren.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als Rob Jetten premier van Nederland wordt, is hij de jongste minister-president ooit. Dat blijkt uit data die het ANP vergeleek. In maart wordt Jetten 39 jaar. De gemiddelde leeftijd van Nederlandse premiers is 55,1 jaar.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het voormalige hoofdkantoor van verzekeraar Aegon in Den Haag wordt omgebouwd tot een nationaal centrum voor digitale veiligheid. In dat House of Cyber moeten onder meer het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) van het ministerie van Justitie en Veiligheid, onderzoeksinstituut TNO en het ministerie van Defensie gaan samenwerken.
10 uur geledenHATTEM (ANP) - Acht Gelderse gemeenten op en rond de Noord-Veluwe zijn bezorgd over de plannen van de beoogde coalitie voor Lelystad Airport. D66, VVD en CDA willen de luchthaven openstellen voor burgerluchtvaart, met jaarlijks zo'n 10.000 vluchten.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema verwacht een normaal gesprek te kunnen voeren met toekomstig premier Rob Jetten. Dat vertelt ze in Het Parool. Het vorige kabinet was Amsterdam volgens Halsema "liever kwijt dan rijk".
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Fractieleider Lidewij de Vos van het uiterst rechtse Forum voor Democratie heeft weinig goede woorden over voor het regeerakkoord van D66, VVD en CDA. "Op vrijwel alle vlakken slaan deze partijen de verkeerde richting in", laat De Vos in een verklaring weten.
18 uur geleden