Rapport: maatwerk nodig om starters aan huis te helpen
UTRECHT (ANP) - Bij het oplossen van de problemen op de woningmarkt zou meer aandacht moeten zijn voor maatwerk. Experts van onder meer de Volksbank en de Avans Hogeschool willen bijvoorbeeld dat de studieschuld voor starters minder meeweegt bij het krijgen van een hypotheek. Ook zouden goedkopere woningen helpen en kunnen bestaande woningen beter worden gebruikt, staat in een rapport met aanbevelingen om vooral starters aan een woning te helpen.
Dan denken de deskundigen aan het splitsen van woningen en het coulanter omgaan met alternatieve woonruimte, zoals recreatiewoningen, garages en leegstaande kantoren. "Nieuwbouw kost tijd en dat betekent al snel een wachttijd van tien tot vijftien jaar voor de starter. Zo lang kunnen zij niet wachten", valt te lezen.
Verder zouden de experts graag zien dat nieuwe bouwplannen worden getoetst aan hun bijdrage aan het leveren van woningen aan starters. "Slechts drie op de tien Nederlanders vinden binnen een jaar een woning die past bij hun wensen en beschikbare financiën. Niet eerder was de woontoegankelijkheid in heel Nederland zo laag en daarmee zijn de kansen voor starters op de koopmarkt nog nooit zo ongelijk geweest."
Met de oplopende hypotheekrente is het bedrag dat kopers kunnen lenen de laatste tijd lager geworden. Om zeker starters daarbij te helpen, moet volgens het rapport meer maatwerk worden geleverd in de hypotheekverstrekking. Dan denken de experts aan het beoordelen van het betaalgedrag. "Immers, niet alleen iemands inkomen bepaalt of men de hypotheek kan betalen, maar ook de wijze waarop deze persoon met zijn of haar geld omgaat." Voor dit soort maatwerk moet volgens het rapport meer aandacht komen in financiële opleidingen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) was dinsdag de grootste stijger op de Amsterdamse beurs. Vlak voor opening van de handelsdag werd bekend dat investeringsfonds Pershing Square Holdings een overnamebod heeft gedaan op het muziekconcern van platenlabels achter artiesten als Taylor Swift en Billie Eilish.
4 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ING heeft de verkoopovereenkomst van zijn activiteiten in Rusland verbroken. De bank was van plan deze onderdelen te verkopen aan Global Development, omdat ING na de Russische inval in Oekraïne geen toekomst meer ziet in het land. Maar ING stelt nu dat het niet verwacht dat de koper de benodigde goedkeuringen zal krijgen.
44 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Investeringsfonds Pershing Square Holdings van miljardair Bill Ackman heeft een overnamebod gedaan op Universal Music Group, het concern van platenlabels achter artiesten als Taylor Swift en Billie Eilish. Pershing biedt 9,4 miljard euro in contanten en aandelen in een nieuw op te richten fusiebedrijf.
1 uur geledenSEOUL (ANP) - Samsung heeft in het afgelopen kwartaal fors geprofiteerd van de grote vraag naar geheugenchips die de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie ondersteunen. De operationele winst was ruim acht keer zo hoog als in dezelfde periode vorig jaar, meldde het Zuid-Koreaanse tech- en elektronicaconcern bij zijn voorlopige kwartaalcijfers.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse energiebedrijf ONE-Dyas heeft zijn gasproductie in de Noordzee uitgebreid. Bij het platform N05-A, 20 kilometer ten noorden van Schiermonnikoog, is een tweede productieput in gebruik genomen. Daardoor kan de gaswinning uit dit relatief kleine gasveld verder worden opgeschaald.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenkoersen in New York stegen maandag voor de vierde handelsdag op rij, gestuwd door hoop op een snel einde van het conflict tussen de VS en Iran. Ook koopjesjagers die instapten zorgden voor hogere koersen. Het optimisme werd gedurende de handelsdag wel kortstondig getemperd, nadat president Donald Trump opnieuw dreigde alle bruggen en energiecentrales in Iran te zullen vernietigen als er voor dinsdag geen overeenkomst wordt bereikt.
11 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dieselprijs is in Duitsland in het paasweekend gestegen naar een recordhoogte van gemiddeld 2,44 euro per liter, maakte de autovereniging ADAC bekend. Nederlandse automobilisten betalen echter nog altijd fors meer. Zij moeten gemiddeld 2,80 euro neertellen, 36 cent meer dan in Duitsland.
13 uur geleden