Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rapport: kabinet hield belastinguitstel om corona te lang gelden

Rapport: kabinet hield belastinguitstel om corona te lang gelden

DEN HAAG (ANP) - Het bijzondere belastinguitstel heeft in het eerste jaar van de coronapandemie (2020) goed gewerkt als maatregel om onnodige faillissementen tegen te gaan. Maar na dat jaar nam de effectiviteit van de maatregel flink af, en in 2022 was de ingreep "niet doeltreffend in het voorkomen van opheffingen en/of faillissementen", blijkt uit een evaluatie van de regeling in opdracht van het ministerie van Financiën.

Onderzoekers voegen daaraan toe dat het bijzondere uitstel vanaf het tweede coronajaar geen doelmatige besteding van belastinggeld was, "omdat toen duidelijk was dat de economie voldoende weerbaar was". Bedrijven die bijzonder uitstel aanvroegen, stonden er slechter voor dan bedrijven die dat niet deden.

Zo'n 900 miljoen euro aan schulden is tot nu toe oninbaar. De "grove schatting" is dat straks 4,5 miljard euro aan "belastingschulden met hoog risico" blijven openstaan. Een deel van de bedrijven zal het geld nooit (volledig) terugbetalen.

Ondoelmatig besluit

Zelfs met het huidige kostenplaatje gaat het om een investering van zo'n 370.000 euro per voorkomen opheffing, becijferden onderzoekers van Significant Ape en Technopolis. "Dat is een fors bedrag en dat bedrag zal nog verder oplopen", schrijven de onderzoekers. Het bedrag staat niet in verhouding tot de uiteindelijke vermindering van het aantal faillissementen of opheffingen.

De ingreep bracht wel rust in de economie, maar had tijdig gestopt moeten worden. De invorderings- en betalingsrentes werden verlaagd. Een ondoelmatig besluit, vinden de onderzoekers, omdat de kosten voor de overheid opliepen en de regeling minder gericht werd ingezet op levensvatbare bedrijven die alleen door de coronamaatregelen in de knel kwamen.

Meer uit Binnenland

NPO 'blijft met alle partijen in gesprek', ook na brandbrief

HILVERSUM (ANP) - De NPO "is en blijft met alle partijen in gesprek". Dat stelt een woordvoerder als reactie op de brandbrief van ruim vierhonderd NPO-medewerkers die zich boos maken over het besluit om toch aan het Eurovisie Songfestival mee te doen. De NPO laat weten op dit moment verder geen toelichting over de kwestie te geven. 3FM-presentator Mandy Emadi laat namens de ondertekenaars weten nog geen reactie van de NPO te hebben gehad.

2 uur geleden
Naast steun ook kritiek van dierenopvangers op noodlijdend WEC

LAUWERSOOG (ANP) - Het in financiële nood verkerende Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) krijgt behalve veel steun ook kritiek. Zo vindt eigenaar Pim Lollinga van Faunavisie Wildcare in Westernieland, waar wilde dieren worden opgevangen, dat het WEC de penibele situatie "ook wel over zichzelf afgeroepen heeft". Ook dierenactiviste Lenie 't Hart, die de bekende zeehondencrèche in Pieterburen oprichtte en jarenlang het internationale boegbeeld was, is zeer kritisch.

3 uur geleden
KNAW: neem academische vrijheid op in de grondwet

AMSTERDAM (ANP) - Academische vrijheid moet een plek krijgen in de grondwet en de vrijheid van meningsuiting voor wetenschappers moet door kennisinstellingen beter beschermd worden. Dat staat in een advies van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) aan onderwijsminister Rianne Letschert. De KNAW roept ook op tot een aanscherping van de wet op het hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek.

3 uur geleden
College: robuust toezicht nodig bij nieuwe inlichtingenwet

UTRECHT (ANP) - Een wetsvoorstel dat inlichtingen- en veiligheidsdiensten meer ruimte geeft om gegevens te verzamelen, moet gepaard gaan met "effectieve waarborgen en robuust toezicht" om mensenrechten te beschermen, oordeelt het College voor de Rechten van de Mens. Als het aan het kabinet ligt, worden de inlichtingendiensten onder meer sneller bevoegd om informatie te verzamelen over personen en organisaties die een mogelijke dreiging vormen. Zo kunnen ze computers en smartphones hacken zonder onafhankelijke toets vooraf.

3 uur geleden
Politie Amsterdam neemt server in beslag op Amerikaans verzoek

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft dinsdag een server in beslag genomen bij een datacenter in Amsterdam-Oost. Dat bevestigt de politie naar aanleiding van berichtgeving van NRC. De inname gebeurde op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten.

3 uur geleden
Twee jaar cel voor gijzelen en mishandelen acteur Bas Muijs

ARNHEM (ANP) - De man die GTST-acteur Bas Muijs in 2023 heeft gegijzeld en mishandeld, is woensdag in hoger beroep veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Eerder legde de rechtbank hem dezelfde straf op.

4 uur geleden
Amsterdamse jongerenstichting mogelijk betrokken bij witwaszaak

AMSTERDAM (ANP) - Stichting Be Ok, die in Amsterdam kwetsbare jongeren bijstaat, is mogelijk betrokken bij een witwaszaak. Dat zegt het Openbaar Ministerie Amsterdam na berichtgeving van De Telegraaf. In de zaak werden in mei zes mannen uit Amsterdam aangehouden op verdenking van het witwassen van ten minste 38 miljoen euro. Een van hen, een 26-jarige man, zit nog in voorlopige hechtenis.

4 uur geleden