Rapport: kabinet hield belastinguitstel om corona te lang gelden
DEN HAAG (ANP) - Het bijzondere belastinguitstel heeft in het eerste jaar van de coronapandemie (2020) goed gewerkt als maatregel om onnodige faillissementen tegen te gaan. Maar na dat jaar nam de effectiviteit van de maatregel flink af, en in 2022 was de ingreep "niet doeltreffend in het voorkomen van opheffingen en/of faillissementen", blijkt uit een evaluatie van de regeling in opdracht van het ministerie van Financiën.
Onderzoekers voegen daaraan toe dat het bijzondere uitstel vanaf het tweede coronajaar geen doelmatige besteding van belastinggeld was, "omdat toen duidelijk was dat de economie voldoende weerbaar was". Bedrijven die bijzonder uitstel aanvroegen, stonden er slechter voor dan bedrijven die dat niet deden.
Zo'n 900 miljoen euro aan schulden is tot nu toe oninbaar. De "grove schatting" is dat straks 4,5 miljard euro aan "belastingschulden met hoog risico" blijven openstaan. Een deel van de bedrijven zal het geld nooit (volledig) terugbetalen.
Ondoelmatig besluit
Zelfs met het huidige kostenplaatje gaat het om een investering van zo'n 370.000 euro per voorkomen opheffing, becijferden onderzoekers van Significant Ape en Technopolis. "Dat is een fors bedrag en dat bedrag zal nog verder oplopen", schrijven de onderzoekers. Het bedrag staat niet in verhouding tot de uiteindelijke vermindering van het aantal faillissementen of opheffingen.
De ingreep bracht wel rust in de economie, maar had tijdig gestopt moeten worden. De invorderings- en betalingsrentes werden verlaagd. Een ondoelmatig besluit, vinden de onderzoekers, omdat de kosten voor de overheid opliepen en de regeling minder gericht werd ingezet op levensvatbare bedrijven die alleen door de coronamaatregelen in de knel kwamen.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Alle problemen op het spoor door het winterweer zorgden ervoor dat de NS-app vorige week maandag 28 miljoen keer werd geraadpleegd. Nooit eerder waren er zoveel bezoekers in de app, wat voor technische problemen zorgde, zei NS-directeur Wouter Koolmees maandagavond aan tafel bij Pauw & De Wit. "De vorige piek was bij de stakingen vorige zomer, toen 12 miljoen reizigers de app raadpleegden", aldus Koolmees.
4 uur geledenCASABLANCA (ANP) - Twee Nederlanders die in 2017 een vergismoord pleegden in Marrakech hebben opnieuw de doodstraf opgelegd gekregen. Daartoe besliste het Hof van Beroep in Casablanca, bevestigt advocaat Bob Kaarls van het duo na berichtgeving van De Telegraaf. Bij de vergismoord kwam de zoon van een rechter om het leven.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noorden van het land kan het maandagavond en dinsdagochtend plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft voor Friesland, de Waddeneilanden en het IJsselmeergebied code geel afgegeven. Volgens het weerinstituut kan het zicht lokaal afnemen tot minder dan 200 meter.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "De internationale rechtsorde staat onder druk en conflicten elders in de wereld hebben ook in Nederland grote impact." Dat zei koning Willem-Alexander maandag in zijn toespraak tijdens de nieuwjaarsontvangst voor Nederlandse genodigden in het Koninklijk Paleis Amsterdam.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De man die werd aangehouden nadat hij in zijn woning in Rotterdam-Zuid onderdak had geboden aan de vermiste Wendy (10) is maandag weer vrijgelaten. Dat meldt de politie. Het gaat om een 69-jarige man, die werd aangehouden op verdenking van het onttrekken aan het bevoegd gezag. Die verdenking blijft staan. Het is verboden onderdak te bieden aan een minderjarige zonder toestemming van de ouders.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ruim 13.000 mensen vroegen vorige week geld terug bij de NS na vertragingen door wisselstoringen. Dat is drie tot vier keer zoveel als het normale aantal, meldt een woordvoerder. De meeste aanvragen werden gedaan op maandag, zo'n 8000.
10 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - De politie heeft afgelopen vrijdag de vermoedelijke opdrachtgever aangehouden van de explosies die in 2024 en 2025 plaatsvonden bij het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk. Het gaat om een 34-jarige man uit Heemskerk, meldt de politie maandag. Hij is inmiddels voorgeleid aan de rechter-commissaris, die heeft besloten dat de verdachte langer vast blijft zitten.
10 uur geleden