Rapport Greenpeace: fors meer visserij in te beschermen gebieden
AMSTERDAM (ANP) - Juist in gebieden op zee die in aanmerking komen voor toekomstige bescherming, is de visserij volgens Greenpeace sterk toegenomen. Het aantal uren dat wordt gevist nam in die gebieden met 22,5 procent toe tussen 2018 en 2022, becijfert de milieuorganisatie in een onderzoeksrapport.
Lidstaten van de VN spraken eerder dit jaar nog af het leven in de oceanen beter te gaan beschermen, met een nieuw verdrag. De daadwerkelijke invoering kan echter nog enkele jaren gaan duren. Greenpeace concludeert dat intussen "de realiteit op zee zich in de tegenovergestelde richting beweegt" van de ambitie die in het verdrag is vastgelegd.
Gemiddeld nam de visserijactiviteit volgens de milieuorganisatie met 8,5 procent toe in de onderzochte periode. Greenpeace heeft dit samen met Global Fishing Watches berekend aan de hand van open data over de positie van schepen.
De organisatie maakt zich zorgen over de ecosystemen van de oceanen. Die staan onder meer onder druk door de opwarming van de aarde, plasticvervuiling en verzuring. Ook de mogelijkheid van diepzeemijnbouw ziet Greenpeace als een grote bedreiging voor het zeeleven. Diverse bedrijven willen in de nabije toekomst grondstoffen gaan winnen uit de zeebodem.
Voorstanders wijzen erop dat die grondstoffen ook gebruikt kunnen worden voor zaken als windmolens, batterijen en elektrische auto's, die de duurzaamheid ten goede komen. Greenpeace stelt echter dat de prijs daarvoor te hoog is, omdat "onomkeerbare schade" aan het bodemleven kan ontstaan door de zware machines. Vooralsnog staan veruit de meeste landen diepzeemijnbouw niet toe.
VN-lidstaten werden het in maart dit jaar na jarenlange onderhandelingen eens over een VN-oceanenverdrag. Een belangrijke afspraak om de biodiversiteit van de oceanen beter te beschermen, is dat in 2030 minimaal 30 procent van de wereldzeeën een beschermde status moet hebben. Greenpeace maant landen haast te maken met de invoering van het verdrag en met het uitvoeren van de afspraken.
"Het oceanenverdrag was een historische overwinning voor de natuur, maar zoals ons rapport laat zien, worden de bedreigingen voor het zeeleven elke dag erger", zegt Chris Thorne van Greenpeace. "Het verdrag geeft ons een krachtig instrument om de oceanen te beschermen, maar nu moeten regeringen het verdrag dringend ratificeren en zorgen voor oceaanreservaten om de oceanen de ruimte te geven om te herstellen en te gedijen."
Meer uit Binnenland
LECH (ANP) - Nederlandse wintersporters op weg naar het Oostenrijkse Arlberg kunnen in de nacht van zaterdag op zondag niet in de populaire skigebieden Lech en Zürs arriveren. Door een lawine is de Arlbergpas sinds zaterdagmiddag 17.00 uur "tot nader order" afgesloten, meldt de website Lechzuers. De lawine heeft de toegangswegen tot de pas bedolven. De Arlbergpas "blijft naar verwachting ten minste tot zondagochtend dicht", schrijft de Oostenrijkse nieuwszender ORF op haar website.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Duizenden mensen hebben zaterdag in Den Haag het Chinees Nieuwjaar gevierd. In Chinatown was een optocht met Chinese leeuwen en draken en vuurwerk. Een woordvoerder schat dat daar zo'n 10.000 mensen op af zijn gekomen. Ook in theater Amare waren activiteiten, die door een paar duizend mensen werden bezocht.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n honderd mensen hebben zaterdagmiddag actiegevoerd tegen de Amerikaanse immigratiedienst ICE op de Koekamp in Den Haag. Dat zegt een Dolle Mina ter plaatse. De actie werd door onder meer de Dolle Mina's Den Haag georganiseerd. In de aankondiging van de actie werden de door ICE doodgeschoten Amerikanen en gearresteerde kinderen aangehaald. "Ver-van-ons-bed-show? Nee!"
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft charges uitgevoerd en wapenstokken gebruikt tijdens een ingreep bij een demonstratie in Den Haag tegen een geplande huisvestingslocatie aan de Sportlaan in de Vogelwijk, ziet een ANP-verslaggever. Toen tientallen overgebleven demonstranten weigerden te vertrekken na een vorderingsbevel, heeft de politie de straat leeggeveegd.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is onrustig in de Haagse Vogelwijk door een demonstratie tegen de komst van een locatie waar 750 personen, waaronder asielzoekers, jongeren en dakloze gezinnen, komen te wonen. Dat moet gaan gebeuren in het oude HagaZiekenhuis aan de Sportlaan. Een ANP-verslaggever ziet dat zo'n tweehonderd boze demonstranten zich voor het gebouw aan de Sportlaan hebben verzameld.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nationale Politie heeft de kritische blik van Bits of Freedom gebruikt om de werkwijze aan te passen. Dat zei plaatsvervangend korpschef Wilbert Paulissen in een videoboodschap bij de uitreiking van de Big Brother Awards, de 'prijs' voor de grootste privacyschenders van 2025.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst belooft algoritmes op een meer verantwoorde manier toe te passen, na hiervoor te zijn berispt met een Big Brother Award. Maar de organisatie kan volgens een woordvoerder niet zonder algoritmes om miljarden euro's aan belastinginkomsten te kunnen controleren. "Wij gebruiken algoritmes en zullen die blijven gebruiken."
1 dag geleden