Rapport Greenpeace: fors meer visserij in te beschermen gebieden
AMSTERDAM (ANP) - Juist in gebieden op zee die in aanmerking komen voor toekomstige bescherming, is de visserij volgens Greenpeace sterk toegenomen. Het aantal uren dat wordt gevist nam in die gebieden met 22,5 procent toe tussen 2018 en 2022, becijfert de milieuorganisatie in een onderzoeksrapport.
Lidstaten van de VN spraken eerder dit jaar nog af het leven in de oceanen beter te gaan beschermen, met een nieuw verdrag. De daadwerkelijke invoering kan echter nog enkele jaren gaan duren. Greenpeace concludeert dat intussen "de realiteit op zee zich in de tegenovergestelde richting beweegt" van de ambitie die in het verdrag is vastgelegd.
Gemiddeld nam de visserijactiviteit volgens de milieuorganisatie met 8,5 procent toe in de onderzochte periode. Greenpeace heeft dit samen met Global Fishing Watches berekend aan de hand van open data over de positie van schepen.
De organisatie maakt zich zorgen over de ecosystemen van de oceanen. Die staan onder meer onder druk door de opwarming van de aarde, plasticvervuiling en verzuring. Ook de mogelijkheid van diepzeemijnbouw ziet Greenpeace als een grote bedreiging voor het zeeleven. Diverse bedrijven willen in de nabije toekomst grondstoffen gaan winnen uit de zeebodem.
Voorstanders wijzen erop dat die grondstoffen ook gebruikt kunnen worden voor zaken als windmolens, batterijen en elektrische auto's, die de duurzaamheid ten goede komen. Greenpeace stelt echter dat de prijs daarvoor te hoog is, omdat "onomkeerbare schade" aan het bodemleven kan ontstaan door de zware machines. Vooralsnog staan veruit de meeste landen diepzeemijnbouw niet toe.
VN-lidstaten werden het in maart dit jaar na jarenlange onderhandelingen eens over een VN-oceanenverdrag. Een belangrijke afspraak om de biodiversiteit van de oceanen beter te beschermen, is dat in 2030 minimaal 30 procent van de wereldzeeën een beschermde status moet hebben. Greenpeace maant landen haast te maken met de invoering van het verdrag en met het uitvoeren van de afspraken.
"Het oceanenverdrag was een historische overwinning voor de natuur, maar zoals ons rapport laat zien, worden de bedreigingen voor het zeeleven elke dag erger", zegt Chris Thorne van Greenpeace. "Het verdrag geeft ons een krachtig instrument om de oceanen te beschermen, maar nu moeten regeringen het verdrag dringend ratificeren en zorgen voor oceaanreservaten om de oceanen de ruimte te geven om te herstellen en te gedijen."
Meer uit Binnenland
LEIDEN (ANP) - Negen demonstranten zijn woensdagavond aangehouden bij de Universiteit Leiden vanwege lokaalvredebreuk, bevestigt een politiewoordvoerder na berichtgeving van Omroep West. Pro-Palestijnse betogers begonnen daar eerder op de dag een actie in en buiten het Academiegebouw. Toen de demonstranten het pand niet verlieten nadat dat was verzocht, ging de politie rond 20.30 uur over tot aanhoudingen.
1 uur geledenHOOGEVEEN (ANP) - Ruim 1500 fans en andere belangstellenden hebben woensdagmiddag in Theater De Tamboer in Hoogeveen afscheid genomen van de overleden volkszanger René Karst. Dat laat theaterdirecteur Pieter-Bas Rebers weten aan het ANP. Hij zegt onder de indruk te zijn van de hoge opkomst. Voor het podium, waar de kist van de zanger staat, is een groot eerbetoon ontstaan met honderden bloemen en kaartjes.
5 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg heeft geen reactie gehad op haar oproep om informatiepanelen over zwarte soldaten terug te plaatsen op de Amerikaanse begraafplaats in Margraten. Gouverneur Emile Roemer deed dat verzoek onlangs aan de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, nadat duidelijk was geworden dat de borden waren verwijderd uit het bezoekerscentrum. De American Battle Monuments Commission (ABMC), de beheerder van de begraafplaats, liet later weten dat die niet langer in de "herdenkingsmissie" passen en dat er vaker gerouleerd wordt.
5 uur geledenLEIDEN (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten voeren woensdag actie in het Academiegebouw van de Universiteit Leiden. In het gebouw aan het Rapenburg zou politicoloog Hélène Landemore een lezing houden. Haar Cleveringa-oratie is verplaatst naar een ander gebouw een eindje verderop.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken zijn het eens over de koers die de EU moet volgen bij de vredesonderhandelingen over Oekraïne. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) na een ingelast digitaal overleg over Oekraïne tegen het ANP. De EU moet Oekraïne op alle mogelijke manieren blijven ondersteunen en Europa moet een rol blijven spelen bij de onderhandelingen over vrede, zei Van Weel. Ook moet snel een besluit worden genomen over de inzet van Russische bevroren tegoeden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van cyberaanvallen is steeds vaker te merken in het dagelijkse leven buiten de digitale wereld om, schrijft de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) in het jaarlijkse Cybersecuritybeeld. De incidenten hebben nog niet geleid tot "maatschappelijke ontwrichting of significante impact op de nationale veiligheid", maar die potentie was er wel, volgens de NCTV.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Als het aan het stadsbestuur ligt, verdwijnen fatbikes in Amsterdam uit de drukke gebieden. Het college van B&W gaat bekijken of dat via een plaatselijke verordening kan worden geregeld. Amsterdam vindt dat het Rijk te lang doet over beleid tegen de overlast van fatbikes.
14 uur geleden