Rapport: bijna helft wereldbevolking is ondervoed of te zwaar
DEN HAAG (ANP/AFP) - Bijna de helft van de wereldbevolking is ondervoed of te zwaar. Volgens onderzoek gepubliceerd in het Global Nutrition Report (GNR) kampt 48 procent van alle mensen met gezondheidsproblemen door voeding.
Het GNR wordt sinds 2014 jaarlijks gepubliceerd en wordt ondersteund door meerdere landen en organisaties als de Verenigde Naties en de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO).
Een deel van de mensen met deze problemen eet te weinig voedsel met voldoende voedingsstoffen en het andere deel eet te veel ongezond eten, zoals suikerhoudende producten of rood vlees. Te weinig eten en niet voldoende voedingsstoffen binnenkrijgen kan leiden tot kinderen die veel te dun zijn of kinderen die niet voldoende groeien. Volgens het GNR zijn 150 miljoen kinderen ter wereld te klein door een gebrek aan voedingsstoffen, 45 miljoen kinderen zijn te dun en 40 miljoen kinderen hebben overgewicht.
Ongezond voedsel
Vooral in rijke landen komt overgewicht vaak voor, volgens het rapport. Daar wordt te veel ongezond voedsel gegeten. Dat heeft ertoe geleid dat 40 procent van de volwassen bevolking overgewicht heeft, dat zijn 2,2 miljard mensen.
Het GNR heeft dit jaar voor het eerst uitgebreid aandacht voor de eetgewoontes van mensen. Die gewoontes moeten vooral in rijkere landen flink veranderen, meldt het GNR. Mensen moeten daar minder suikerhoudende producten en ongezonde vleesproducten eten om overgewicht te voorkomen. In de landen waar mensen te weinig voedingsstoffen tot hun beschikking hebben, moet hulp komen zodat ook daar groente en fruit te eten zijn. Er is minimaal 4 miljard dollar (3,55 miljard euro) nodig om de minimale doelen in arme landen te halen, aldus het GNR.
Het aanpassen van het dieet kan ook de uitstoot van onder meer CO2 tegengaan, zeggen de onderzoekers. De voedselproductie is verantwoordelijk voor 35 procent van de uitstoot van broeikasgassen. Minder vlees en zuivelproducten eten zou die uitstoot flink doen afnemen, meldt het GNR.
Meer uit Buitenland
ERFURT (ANP/DPA) - Een man die zijn vrouw in brand stak in een Duitse tram, heeft daarvoor een levenslange gevangenisstraf opgelegd gekregen. De rechter vergeleek de poging tot femicide met een "openbare executie".
2 minuten geledenJAKARTA (ANP/RTR) - Het dodental na de overstromingen en aardverschuivingen op het Indonesische eiland Sumatra blijft oplopen. De lokale autoriteiten zeggen dat zeker 61 mensen om het leven zijn gekomen.
28 minuten geledenVARCES (ANP) - Ook Frankrijk grijpt terug op een vorm van militaire dienst. Naar het voorbeeld van vooral Noord-Europese landen als Nederland en Duitsland voert Frankrijk een vrijwillig dienjaar voor jongeren in. De "nationale dienst" gaat komende zomer van start, heeft president Emmanuel Macron bekendgemaakt. Van een dienstplicht, die in de jaren 90 werd afgeschaft, is voorlopig geen sprake.
34 minuten geledenANKARA (ANP/RTR/AFP) - Paus Leo is aangekomen in Turkije als onderdeel van zijn eerste buitenlandse reis. Hij is in Ankara en reist later nog door naar Istanbul en Libanon.
1 uur geledenDHAKA (ANP/AFP/RTR) - Ex-premier van Bangladesh Sheikh Hasina is veroordeeld tot 21 jaar cel voor corruptie. Ze kreeg eerder deze maand de doodstraf opgelegd voor misdaden tegen de menselijkheid, maar zit nog in India en negeert bevelen om terug te keren naar Bangladesh.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China waarschuwt dat Japan een "pijnlijke prijs" moet betalen als het een grens overschrijdt wat Taiwan betreft. De landen hebben hun grootste diplomatieke conflict in jaren, sinds de Japanse premier Sanae Takaichi suggereerde dat een Chinese aanval op Taiwan een militaire reactie van Japan kan uitlokken.
2 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP) - De brand in acht woontorens in Hongkong heeft aan zeker 55 mensen het leven gekost, zegt de brandweer. In vier blokken is het vuur inmiddels gedoofd, in drie andere is de brand onder controle. De achtste toren werd niet door de brand getroffen.
4 uur geleden