Rapport: atoombom mogelijk beschadigd op Nederlandse basis
DEN HAAG (ANP) - Een van de Amerikaanse atoombommen die op een militair vliegveld in Brabant zouden zijn opgeslagen, is recent mogelijk beschadigd geraakt bij een ongeval. Dat melden verschillende internationale media op basis van een maandag gepubliceerd rapport van de Amerikaanse denktank Federation of American Scientists (FAS).
Het mogelijke ongeluk met de bom kwam aan het licht door een foto die een jaar geleden te zien was in een presentatie voor studenten van het Los Alamos Laboratorium in de Verenigde Staten. Dat laboratorium ontwerpt kernwapens. Op de foto is een zogenoemde B61-bom te zien met schade. Volgens het onderzoek van FAS moet de foto genomen zijn op vliegbasis Volkel, een van de twee Nederlandse F-16-bases.
Hans Kristensen, de auteur van het FAS-rapport, benadrukt dat er geen officiƫle bevestiging is dat de foto is genomen in Volkel of dat de schade aan de bom het gevolg is van een ongeluk. "Maar als het beeld inderdaad afkomstig is van een kernwapenincident, zou dit het eerste gedocumenteerde geval zijn van een recent kernwapenongeval op een luchtmachtbasis in Europa."
Nucleaire taak
Nederland heeft al decennia een nucleaire taak van de NAVO en al jaren wordt er gezegd dat er kernwapens opgeslagen liggen op vliegbasis Volkel. Het kabinet wil de aanwezigheid echter nooit bevestigen. Toch leek de NAVO twee jaar geleden zelf de aanwezigheid van de wapens indirect toe te geven, toen werd gemeld dat NAVO-topman Jens Stoltenberg op vliegbasis Volkel bij een "nucleaire oefening" aanwezig was geweest.
Een woordvoerder van Defensie zegt nu geen uitspraken te kunnen doen over het mogelijke voorval. "Dat is aan de VS zelf." Nederland is gebonden aan afspraken binnen de NAVO om geen uitspraken te doen over kernwapens en waar die zijn opgeslagen.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In Flevoland, Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en het Waddengebied geldt zondagochtend code geel vanwege plaatselijk dichte mist. Het zicht kan daar minder zijn dan 200 meter en wegen en overig verkeer zijn minder goed zichtbaar, zegt het KNMI.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft steeds meer energiezuinige huizen. Meer dan 2,2 miljoen woningen hadden in 2025 energielabel A of hoger. Dit komt neer op vier op de tien woningen met een bekend energielabel. In 2024 hadden bijna 2 miljoen woningen het duurzaamste label. Dit blijkt uit een analyse door ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een dance-evenement in de Van Nellefabriek in Rotterdam is zaterdagavond tijdelijk stilgelegd na een incident waarbij mogelijk een irriterende stof is verspreid. Bezoekers kregen last van hun ogen en ademhaling, waarna het pand uit voorzorg werd ontruimd. Nadat de brandweer het gebouw had geventileerd, kon het evenement worden hervat.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De storing die zaterdagmiddag het meldkamersysteem van de hulpdiensten heeft getroffen, raakt onder meer het politienummer 0900-8844, bedoeld voor zaken die geen spoed hebben. Dat meldt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Het niet-spoednummer is op zich bereikbaar, maar bellers kunnen wel problemen ervaren, zegt zij. Ook alarmnummer 112 is bereikbaar, maar het kan langer duren voordat bellers iemand aan de lijn krijgen.
23 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het meldkamersysteem van de hulpdiensten kampt zaterdagmiddag met een landelijke storing. Daardoor duurt het langer voordat bellers iemand aan de lijn krijgen als ze 112 bellen. Ook het politienummer voor niet-spoedzaken 0900-8844 is moeilijker bereikbaar, zegt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Er wordt hard gewerkt aan een oplossing.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum is zaterdag officieel opengegaan voor het publiek in het nieuwe onderkomen. Het museum zit nu in het monumentale pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid. In het museum wordt een collectie van ruim 6,5 miljoen objecten gehuisvest. Dat is naar eigen zeggen een van de grootste museale fotocollecties ter wereld.
1 dag geledenDE BILT (ANP) - In het midden en het noorden van het land kan het zaterdagochtend plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft om die reden code geel afgegeven voor de provincies Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Flevoland, Overijssel, Drenthe, Friesland en Groningen.
1 dag geleden