Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rapport: atoombom mogelijk beschadigd op Nederlandse basis

Rapport: atoombom mogelijk beschadigd op Nederlandse basis

DEN HAAG (ANP) - Een van de Amerikaanse atoombommen die op een militair vliegveld in Brabant zouden zijn opgeslagen, is recent mogelijk beschadigd geraakt bij een ongeval. Dat melden verschillende internationale media op basis van een maandag gepubliceerd rapport van de Amerikaanse denktank Federation of American Scientists (FAS).

Het mogelijke ongeluk met de bom kwam aan het licht door een foto die een jaar geleden te zien was in een presentatie voor studenten van het Los Alamos Laboratorium in de Verenigde Staten. Dat laboratorium ontwerpt kernwapens. Op de foto is een zogenoemde B61-bom te zien met schade. Volgens het onderzoek van FAS moet de foto genomen zijn op vliegbasis Volkel, een van de twee Nederlandse F-16-bases.

Hans Kristensen, de auteur van het FAS-rapport, benadrukt dat er geen officiële bevestiging is dat de foto is genomen in Volkel of dat de schade aan de bom het gevolg is van een ongeluk. "Maar als het beeld inderdaad afkomstig is van een kernwapenincident, zou dit het eerste gedocumenteerde geval zijn van een recent kernwapenongeval op een luchtmachtbasis in Europa."

Nucleaire taak

Nederland heeft al decennia een nucleaire taak van de NAVO en al jaren wordt er gezegd dat er kernwapens opgeslagen liggen op vliegbasis Volkel. Het kabinet wil de aanwezigheid echter nooit bevestigen. Toch leek de NAVO twee jaar geleden zelf de aanwezigheid van de wapens indirect toe te geven, toen werd gemeld dat NAVO-topman Jens Stoltenberg op vliegbasis Volkel bij een "nucleaire oefening" aanwezig was geweest.

Een woordvoerder van Defensie zegt nu geen uitspraken te kunnen doen over het mogelijke voorval. "Dat is aan de VS zelf." Nederland is gebonden aan afspraken binnen de NAVO om geen uitspraken te doen over kernwapens en waar die zijn opgeslagen.

Meer uit Binnenland

Ook Nederland uitgenodigd voor Trumps vredesraad voor Gaza

DEN HAAG (ANP) - Ook Nederland is door de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd toe te treden tot zijn vredesraad voor Gaza. Dat bevestigt een woordvoerder van demissionair minister-president Dick Schoof na een bericht van NRC. Of het kabinet op de uitnodiging ingaat, laat hij nog in het midden.

37 minuten geleden
Advocaat van verdachte in zaak broer S10 vraagt om vrijlating

HAARLEM (ANP) - De advocaat van de 24-jarige man uit Zwaag die in oktober werd aangehouden in het onderzoek naar het overlijden van de tweelingbroer van zangeres S10 heeft de rechter verzocht de voorlopige hechtenis van zijn cliënt op te heffen. Dat bleek maandag tijdens een pro-formazitting in de rechtbank in Haarlem. Verdachte Signiomar D. zit sinds 19 oktober 2025 vast en wordt verdacht van wederrechtelijke vrijheidsberoving met de dood tot gevolg. Naast D. zitten nog twee mannen uit Hoorn en een uit Rotterdam in hechtenis.

3 uur geleden
KNVB ziet in uitspraken Trump geen aanleiding voor eigen actie

ZEIST (ANP) - De KNVB ziet na de uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump, die aanspraak maakt op het tot Denemarken behorende Groenland, voorlopig geen aanleiding om actie te ondernemen. "We hebben ons geplaatst voor het eindtoernooi en dan nemen we daaraan deel", stelt de bond, gevraagd naar een standpunt over een mogelijke boycot van het WK in de VS, Mexico en Canada. "Tegelijkertijd zijn wij ons bewust van geopolitieke ontwikkelingen en trekken hierin samen op met de Nederlandse overheid."

4 uur geleden
OM: twee slachtoffers bekend in onderzoek naar onlinegeweld

ROTTERDAM (ANP) - Justitie en politie hebben tot dusver twee slachtoffers geïdentificeerd in het strafrechtelijk onderzoek naar de 23-jarige Mert A., die lid zou zijn geweest van een gewelddadige onlinegroepering. A. zou zijn slachtoffers ertoe hebben aangezet zichzelf te snijden en daarvan beelden te maken. Zij zouden ook een gebruikersnaam van A. in bloed op de vloer of een muur hebben geschreven. A. zou hebben gedreigd naaktbeelden van de slachtoffers te verspreiden.

5 uur geleden
Verdachte uit Beverwijk ontkent geweld tegen Haarlemmer

HAARLEM (ANP) - De 22-jarige Adam el B. uit Beverwijk ontkent dat hij in september vorig jaar tegen het hoofd en het lichaam van een 17-jarige Haarlemmer heeft geschopt. Beelden van het geweld werden online gedeeld, waarop een vergeldingsactie volgde van een groep Haarlemmers en vijf middelbare scholen in de regio een dag de deuren sloten. Het Openbaar Ministerie denkt dat een conflict tussen twee jeugdgroepen uit Haarlem en Beverwijk de oorzaak van de incidenten was.

5 uur geleden
Leraar krijgt celstraf en beroepsverbod om ontucht met leerlingen

UTRECHT (ANP) - Een voormalige leraar moet vier jaar de gevangenis in omdat hij ontucht heeft gepleegd met leerlingen op middelbare scholen waar hij heeft gewerkt. Ook mag hij negen jaar lang niet als leraar werken. De rechtbank in Utrecht heeft hem maandag veroordeeld.

6 uur geleden
Beveiliging afgezet gebied explosie Utrecht verlengd

UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht verlengt de beveiliging van de Visschersteeg, het afgezette gebied waar vorige week de explosie in Utrecht plaatsvond. Dat meldt de gemeente in het liveblog. De beveiliging blijft in ieder geval in stand tot en met vrijdag.

6 uur geleden