Rapport aanklager Smith: genoeg bewijs voor veroordeling Trump
WASHINGTON (ANP) - De speciale aanklager die was aangesteld om Donald Trump te vervolgen, beschikte naar eigen zeggen over voldoende bewijs voor een veroordeling. Dat staat volgens de krant The New York Times in een slotrapport van Jack Smith, die deze maand ontslag nam nadat Trump de presidentsverkiezingen had gewonnen.
Smith ging als speciaal aanklager over twee federale strafzaken tegen Trump. Die moesten worden stopgezet omdat het ministerie van Justitie geen zittende presidenten vervolgt. In het rapport van Smith staat dat het de inschatting van zijn kantoor was dat "het toelaatbare bewijs anders voldoende was geweest voor een veroordeling."
Het door de NYT bemachtigde deel van het rapport heeft betrekking op een van die zaken, die draaide om pogingen van Trump zijn verkiezingsnederlaag in 2020 teruggedraaid te krijgen. Smith vervolgde Trump ook voor het achterhouden van geheime documenten op zijn landgoed toen hij geen president meer was.
'Gestoorde Jack'
Een rechter in Florida staat nog niet toe dat het deel van het rapport dat gaat over die documentenzaak ook wordt gedeeld met parlementariërs. Daar wordt later nog een hoorzitting over gehouden, berichtte CNN deze week.
Trump maakt op sociale media geen geheim van zijn afkeer van Smith. De aankomende president verweet Smith deze maand nodeloos de levens van mensen te hebben verwoest. "Gestoorde Jack heeft niets bereikt, behalve aantonen wat een enorme losers mijn politieke tegenstanders zijn."
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Europese landen en Oekraïne willen dat de VS eerst veiligheidsgaranties bieden voordat Oekraïne eventueel gebied kan opgeven aan Rusland. De Franse president Emmanuel Macron heeft dat vrijdag laten weten, drie dagen voordat Oekraïne, de Europese bondgenoten van Oekraïne en de top van de EU en van de NAVO bijeenkomen in Berlijn.
6 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben besloten hun opgelaaide strijd over omstreden grensgebied te stoppen. Volgens de bemiddelende Amerikaanse president Trump zijn de Aziatische buurlanden overeengekomen een einde te maken aan de gevechten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten zijn akkoord met het voorstel de Russische financiële tegoeden in de unie voor onbepaalde tijd te bevriezen. Tot nu toe moest daar elk halfjaar met unanimiteit een nieuw besluit over worden genomen. Op voorstel van de Europese Commissie is een noodbevoegdheid ingezet, waarvoor een gekwalificeerde meerderheid voldoende is. Daarmee wordt een mogelijk veto van Hongarije of andere Poetin-gezinde lidstaten omzeild.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse erfgoedorganisatie wil de bouw van een balzaal aan het Witte Huis voorkomen. National Trust for Historic Preservation heeft een rechtszaak aangespannen om het prestigeproject van de Amerikaanse president Trump te stoppen. De organisatie, die door het parlement is belast met het behoud van historische gebouwen, nam een voormalige advocaat van ex-president Obama in de arm, meldt de krant The Washington Post.
3 uur geledenBERLIJN/KYIV (ANP/DPA/RTR) - De Duitse regering heeft bevestigd dat maandagavond "talrijke" Europese leiders en de top van de NAVO en de EU overleggen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Ook demissionair premier Dick Schoof is erbij. Het spant erom in de onderhandelingen nu de onderhandelaars steeds meer kleur moeten bekennen en tegelijkertijd het ongeduld in Washington groeit.
3 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Venezuela heeft bekendgemaakt dat Washington een vlucht met uitgewezen Venezolanen naar Caracas heeft geschrapt. Het toestel zou zoals gebruikelijk vrijdag op de internationale luchthaven Maiquetía landen. Maar die is volgens het Venezolaanse ministerie van Binnenlandse Zaken door de VS eenzijdig opgeschort.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Een rechtbank in Moskou heeft meerdere topfiguren van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag bij verstek veroordeeld tot lange celstraffen.
5 uur geleden