Rapport: 4,5 miljoen doden door 'Amerikaanse oorlogen' na 9/11
PROVIDENCE (ANP) - Meer dan 4,5 miljoen mensen zijn omgekomen door oorlogen waarbij de Verenigde Staten betrokken waren sinds de terroristische aanslagen van 11 september 2001 (9/11). Dat is de conclusie van een studie van het Cost of War-project van Brown University in Providence, in de staat Rhode Island. Brown is een van de acht Amerikaanse topuniversiteiten die tezamen bekendstaan als de Ivy League.
Het Brown-rapport stelt dat tussen de 906.000 en 937.000 mensen zijn omgekomen als direct gevolg van oorlogen sinds 2001 in Afghanistan, Irak, Pakistan, Syrië, Jemen, Libië en Somalië. Bovendien zijn maar liefst 3,6 miljoen mensen gestorven door aan deze oorlogen gerelateerde problemen. Het rapport noemt onder meer economische ineenstorting, voedselonzekerheid, vernietiging van openbare gezondheidsvoorzieningen, milieuverontreiniging en terugkerend geweld.
Het rapport zoomt specifiek in op de rol van de VS in deze buitenlandse conflicten, die allen ontstonden na en vanwege 9/11. "Deze landen hebben de gewelddadigste oorlogen meegemaakt waarin de Amerikaanse regering sinds 2001 betrokken is in naam van terrorismebestrijding", aldus het Cost of War-project. Het rapport benadrukt dat het aantal indirecte doden slechts een "conservatieve schatting" is omdat "de werkelijke gevolgen zo groot en complex zijn dat ze niet kwantificeerbaar zijn".
En: "De Amerikaanse regering is weliswaar niet als enige verantwoordelijk voor de schade, maar heeft een aanzienlijke verplichting om te investeren in humanitaire hulp en wederopbouw in de oorlogsgebieden na 9/11", schrijft het Costs of War-project in een verklaring. "De Amerikaanse regering zou veel meer kunnen doen dan nu het geval is om deze verantwoordelijkheid op zich te nemen."
Meer uit Buitenland
TSJERKASY (ANP) - Bij een Russische droneaanval op de stad Tsjerkasy, in het hart van Oekraïne, is een achtjarige jongen om het leven gekomen. Er vielen ook veertien gewonden, meldt gouverneur Ihor Taboerets op Telegram. Diverse hoge gebouwen raakten beschadigd.
2 minuten geledenGAZA-STAD (ANP) - In verschillende delen van Gaza zijn dinsdag doden gevallen door Israëlische aanvallen, melden lokale autoriteiten. Onder de doden zou ook een 3-jarig kind zijn.
6 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Libanese ambassadeur in Washington zegt in het gesprek met de Israëlische ambassadeur in de VS te hebben opgeroepen tot een staakt-het-vuren in Libanon. Het eerdere bestand dat in 2024 werd gesloten tussen Israël en Libanon moet volledig worden nageleefd, zei zij.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het gesprek tussen de Libanese en Israëlische ambassadeurs in Washington is na ongeveer twee uur afgelopen, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Volgens de Israëlische ambassadeur zijn Israël en Libanon het erover eens dat Libanon "niet langer bezet zal worden door Hezbollah".
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Bij het kantongerecht in Paramaribo is dinsdag de behandeling begonnen van de rechtszaak die zestig erfgenamen van slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben aangespannen tegen de staat Suriname. Hun advocaat Hugo Essed spreekt van "een goed begin": de staat gaf, best uitzonderlijk, direct een eerste reactie op de eis. Toch wil Essed niet te optimistisch zijn. "Het kan alles bij elkaar toch wel een jaar duren."
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - Een Frans voorstel voor een strenge wet tegen antisemitisme zou "de vrijheid van meningsuiting ernstig ondermijnen", waarschuwen speciaal rapporteurs van de Verenigde Naties. De onafhankelijke experts zeggen dat het voorstel van parlementslid Caroline Yadan meerdere mensenrechten zou schenden.
4 uur geledenTEKNAF (ANP/AFP) - Een boot met daarin ongeveer 250 vluchtelingen is gekapseisd tijdens een reis van Bangladesh naar Maleisië, meldt vluchtelingenorganisatie UNHCR. Aan boord zouden Rohingya-vluchtelingen en mensen met de Bengaalse nationaliteit zijn geweest, onder wie ook kinderen.
5 uur geleden