
Rapport: 1 op 5 bedrijven niet transparant genoeg over belastingen
UTRECHT (ANP) - Een op de vijf beursgenoteerde bedrijven in de Europese Unie is niet transparant genoeg over belastingafdracht. Dat zegt de Vereniging van Beleggers voor Duurzame Ontwikkeling (VBDO) in haar jaarlijkse Tax Transparency Benchmark, dit jaar onder 51 Nederlandse en 65 in de Europese Unie genoteerde bedrijven.
Onder de criteria voor belastingtransparantie vallen of een bedrijf zich aan wet- en regelgeving houdt en of belasting onderdeel is van de bredere bedrijfsstrategie. Ook onderzocht VBDO hoe open bedrijven zijn over hun lobbyactiviteiten en in hoeverre die aansluiten bij hun belastingbeleid.
23 bedrijven scoren lager dan het minimumniveau belastingtransparantie dat de VBDO hanteert. "Deze bedrijven moeten aan de slag om te voorkomen dat ze nog verder achterop gaan lopen", stelt de VBDO. Daaronder zijn de Nederlandse beursgenoteerde fitnessketen Basic-Fit en Alfen, producent van laadpalen en energiesystemen.
Flinke stappen
Gemiddeld genomen wordt belastingtransparantie wel gangbaarder in Nederland, zegt de VBDO. Bijna alle bedrijven hebben een eigen belastingbeleid of -strategie. Wel zijn er per sector grote verschillen te zien. Zo scoren de energie- en financiële sector relatief hoog en heeft met name de farmaceutische industrie "nog flinke stappen te zetten".
Philips is volgens de VBDO het transparantst over zijn belastingafdracht. Het zorgtechnologieconcern scoort het maximaal aantal punten.
Meer uit Financieel
PARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische oliebedrijf Petronas begint zondag met het boren naar olie voor de kust van Suriname. De proefboringen zijn bedoeld om extra oliereserves op te sporen, maakte het Surinaamse staatsoliebedrijf Staatsolie zaterdag bekend.
8 uur geledenPARIJS (ANP) - Vanaf 2028 kan Europa het zonder Russisch gas stellen, doordat er in de Verenigde Staten en Qatar volop nieuwe exportinstallaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) worden gebouwd. Dat zei Patrick Pouyanné, topman van het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft zijn exportheffing op tarwe voor het eerst naar nul verlaagd sinds de invoering in juni 2021, om de stagnerende graanverkoop aan te jagen. De maatregel volgt op een sterke daling van de Russische export van tarwe. Het land is wereldwijd de grootste exporteur van deze graansoort, maar voerde in juni slechts 1,12 miljoen ton uit. Dat is een kwart van de hoeveelheid van een jaar geleden.
9 uur geledenSJANGHAI (ANP/AFP) - China heeft zaterdag zijn eerste Legoland geopend, het grootste attractiepark van de Legoketen ter wereld. Duizenden bezoekers trokken naar het nieuwe park in Shanghai, dat het toerisme in China moet aanjagen.
11 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het oliekartel OPEC+ gaat de olieproductie volgende maand aanzienlijk sterker verhogen dan eerder voorzien. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 548.000 vaten per dag. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd. Dit was al drie keer zo veel als oorspronkelijk gepland.
11 uur geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Vietnam is in de eerste helft van dit jaar met ruim 7,5 procent gegroeid, de hoogste groei in meer dan tien jaar. Dat komt vooral door een sterke export. De Vietnamese economie profiteert ook in toenemende mate van het toerisme.
12 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Het oliekartel OPEC+ zal in augustus de olieproductie fors sterker opvoeren dan aanvankelijk verwacht. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 550.000 vaten per dag, aldus afgevaardigden. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd.
13 uur geleden