Randstad vindt discussie rond arbeidsmigranten 'gepolariseerd'
DIEMEN (ANP) - De discussie in politiek Den Haag rond het inperken van arbeidsmigratie is "gepolariseerd". Dat vindt topman Jeroen Tiel van de Nederlandse tak van uitzendconcern Randstad. Hij stelt dat er grote krapte is op de arbeidsmarkt, met name in techniek en zorg, en dat migranten hard nodig zijn om de uitdagingen aan te pakken. Het staat volgens hem dan ook "buiten kijf" dat we arbeidsmigranten nodig hebben.
In politiek Den Haag gaan stemmen op om arbeids- en kennismigratie aan banden te leggen. De verkiezingswinnaars PVV en NSC hadden tijdens hun verkiezingscampagne namelijk steeds herhaald dat het aantal arbeidsmigranten omlaag moet.
"De huidige discussie is gepolariseerd, want arbeids- en kennismigranten worden nu gekoppeld aan gewone migratie. Er ontspint zich een discussie die niet de juiste is, want in diverse sectoren hebben we migranten nodig. We zouden heel graag zien dat arbeidsmigratie uit de hoek van polarisatie komt."
Langetermijnvisie
Tiel stelt dat er een langetermijnvisie nodig is voor de uitdagingen op de arbeidsmarkt. "We hebben specialistische kennis nodig en migranten die zorgen voor toegevoegde waarde. We moeten toekomstgericht zijn. We zitten met de gebakken peren als we daar niet voor openstaan. Dat zou mijn boodschap zijn."
Hij vindt dat internationale samenwerking juist moet worden gestimuleerd om zo weerbaar en wendbaar te zijn in de toekomst en dat arbeidsmigranten bijdragen aan het verdienmodel van de economie. "Dat moet goed blijven, bijvoorbeeld om de energietransitie te financieren. Een goed vestigingsklimaat voor arbeids- en kennismigranten is daarom belangrijk."
Waarschuwing ASML
De topman wijst daarbij op de waarschuwing van chipmachinemaker ASML. ASML zei onlangs dat het bedrijf activiteiten naar het buitenland kan verplaatsen als in Nederland niet voldoende geschikt personeel kan worden gevonden. "We horen van onze relaties dat er zorgen zijn over dit soort zaken. Kijk naar ASML. Ook universiteiten horen de zorgen van bedrijven over deze discussie. Het is evident dat hier wat aan de hand is."
Tiel zegt wel dat een deel van de problemen opgelost kan worden door te kijken naar het onbenut arbeidspotentieel zoals gepensioneerden die langer willen doorwerken in deeltijd na hun pensioen. "Hoe activeren en motiveren we dat onbenut arbeidspotentieel? Maar het is niet voldoende om aan alle uitdagingen te voldoen. Het is een stukje van de oplossing, maar niet hét antwoord op de vraag."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/RTR) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan, al moesten de belangrijkste beursgraadmeters op weekbasis wel verlies incasseren. Beleggers werden op de kast gejaagd door schommelende rentes op staatsleningen en onduidelijkheid over de voortgang in het Midden-Oosten. Voor de brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq kwam hiermee een einde aan een winstreeks van drie weken, terwijl de Dow-Jones voor de tweede week op rij verlies leed.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - TikTok is met het Amerikaanse ministerie van Justitie een schikking van 400 miljoen dollar overeengekomen in een zaak over vermeende schendingen van de onlineprivacy van kinderen. Het ministerie stapte in 2024 naar de rechter omdat de filmpjesapp de privacy van kinderen niet zou hebben beschermd en illegaal gegevens van hen zou hebben verzameld, aangezien ouders niet eerst om toestemming was gevraagd.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse gamesbedrijf Take-Two gaat achter hackers aan die vermeende beelden van het aankomende spel GTA VI naar buiten hebben gebracht. Het doorgaans goed ingevoerde entertainmentvakblad Variety meldt dat Take-Two naar een rechtbank in New York is gestapt om onder meer Microsoft te dwingen informatie vrij te geven om "de vermeende schenders te kunnen identificeren".
4 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - Oostenrijkse boeren krijgen in totaal 240 miljoen euro aan overheidssteun na een hete en droge zomer waarin de droogte enorme schade heeft aangericht. De regering in Wenen kondigde het steunpakket vrijdag aan.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Avantium was vrijdag de meest in het oog springende verliezer op de beurs in Amsterdam. De ontwikkelaar van bioplastic ging eerder deze week al hard omlaag, na de aankondiging van nieuwe financieringsplannen waarbij het bedrijf nieuwe aandelen uitgeeft. Vrijdag leverde het bedrijf nog eens ruim 10 procent aan beurswaarde in, terwijl de belangrijkste beursgraadmeters licht hoger sloten te midden van alle onrust over de rentes op de obligatiemarkten.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - President Donald Trump heeft aangekondigd dat hij de importheffingen op bepaalde soorten rundergehakt verlaagt. Daarmee wil hij de prijzen voor Amerikaanse consumenten omlaagbrengen.
8 uur geledenLEIDEN (ANP/RTR) - Airbus is teruggekomen op plannen om personeel meer op kantoor te laten werken, na protesten van vakbonden. De Europese vliegtuigbouwer kreeg deze zomer in Spanje zelfs te maken met een reeks stakingen. Ook zijn er protesten geweest in Frankrijk en Groot-Brittannië.
9 uur geleden