Randstad vindt discussie rond arbeidsmigranten 'gepolariseerd'
DIEMEN (ANP) - De discussie in politiek Den Haag rond het inperken van arbeidsmigratie is "gepolariseerd". Dat vindt topman Jeroen Tiel van de Nederlandse tak van uitzendconcern Randstad. Hij stelt dat er grote krapte is op de arbeidsmarkt, met name in techniek en zorg, en dat migranten hard nodig zijn om de uitdagingen aan te pakken. Het staat volgens hem dan ook "buiten kijf" dat we arbeidsmigranten nodig hebben.
In politiek Den Haag gaan stemmen op om arbeids- en kennismigratie aan banden te leggen. De verkiezingswinnaars PVV en NSC hadden tijdens hun verkiezingscampagne namelijk steeds herhaald dat het aantal arbeidsmigranten omlaag moet.
"De huidige discussie is gepolariseerd, want arbeids- en kennismigranten worden nu gekoppeld aan gewone migratie. Er ontspint zich een discussie die niet de juiste is, want in diverse sectoren hebben we migranten nodig. We zouden heel graag zien dat arbeidsmigratie uit de hoek van polarisatie komt."
Langetermijnvisie
Tiel stelt dat er een langetermijnvisie nodig is voor de uitdagingen op de arbeidsmarkt. "We hebben specialistische kennis nodig en migranten die zorgen voor toegevoegde waarde. We moeten toekomstgericht zijn. We zitten met de gebakken peren als we daar niet voor openstaan. Dat zou mijn boodschap zijn."
Hij vindt dat internationale samenwerking juist moet worden gestimuleerd om zo weerbaar en wendbaar te zijn in de toekomst en dat arbeidsmigranten bijdragen aan het verdienmodel van de economie. "Dat moet goed blijven, bijvoorbeeld om de energietransitie te financieren. Een goed vestigingsklimaat voor arbeids- en kennismigranten is daarom belangrijk."
Waarschuwing ASML
De topman wijst daarbij op de waarschuwing van chipmachinemaker ASML. ASML zei onlangs dat het bedrijf activiteiten naar het buitenland kan verplaatsen als in Nederland niet voldoende geschikt personeel kan worden gevonden. "We horen van onze relaties dat er zorgen zijn over dit soort zaken. Kijk naar ASML. Ook universiteiten horen de zorgen van bedrijven over deze discussie. Het is evident dat hier wat aan de hand is."
Tiel zegt wel dat een deel van de problemen opgelost kan worden door te kijken naar het onbenut arbeidspotentieel zoals gepensioneerden die langer willen doorwerken in deeltijd na hun pensioen. "Hoe activeren en motiveren we dat onbenut arbeidspotentieel? Maar het is niet voldoende om aan alle uitdagingen te voldoen. Het is een stukje van de oplossing, maar niet hét antwoord op de vraag."
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) twijfelt nog over de volgende rentestap in juni. Volgens ECB-president Christine Lagarde worden beleidsmakers geconfronteerd met "enorme onzekerheid" en hebben zij "veel meer data" nodig om de gevolgen van het conflict in het Midden-Oosten goed te kunnen inschatten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle voetbalwedstrijden in de Eredivisie zijn komend seizoen live te zien bij Ziggo, zonder dat klanten een extra pakket nodig hebben. Daarvoor gaat wel de maandprijs van het abonnement voor alle klanten, dus ook voor mensen die niet van sport houden, met 2,50 euro omhoog. Klanten van Ziggo krijgen vanaf 1 juli de ESPN-zenders 2, 3 en 4 in hun digitale tv-pakketten.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Elon Musk is grof uitgevallen tegen de Franse justitiële autoriteiten die momenteel onderzoek doen naar mogelijk misbruik op zijn socialemediaplatform X. Frankrijk startte in januari vorig jaar een onderzoek naar beschuldigingen dat X zou zijn gebruikt om zich te mengen in de Franse politiek.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar goedkopere tweedehands elektrische auto's neemt sterk toe in Europa. Dit is het gevolg van de forse prijsstijgingen aan de pomp door de oorlog in het Midden-Oosten. Het aantal zoekopdrachten naar elektrisch aangedreven auto's onder de 30.000 euro is sinds begin maart gestegen met 87 procent op Mobile.de. Dat is de grootste Duitse onlinemarktplaats voor auto's.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse luchthavenbrancheorganisatie ADV waarschuwt dat meer vluchten mogelijk worden geannuleerd door dreigende tekorten aan kerosine in Duitsland. Vliegtickets zullen waarschijnlijk ook duurder worden.
9 uur geleden