Randstad vindt discussie rond arbeidsmigranten 'gepolariseerd'
DIEMEN (ANP) - De discussie in politiek Den Haag rond het inperken van arbeidsmigratie is "gepolariseerd". Dat vindt topman Jeroen Tiel van de Nederlandse tak van uitzendconcern Randstad. Hij stelt dat er grote krapte is op de arbeidsmarkt, met name in techniek en zorg, en dat migranten hard nodig zijn om de uitdagingen aan te pakken. Het staat volgens hem dan ook "buiten kijf" dat we arbeidsmigranten nodig hebben.
In politiek Den Haag gaan stemmen op om arbeids- en kennismigratie aan banden te leggen. De verkiezingswinnaars PVV en NSC hadden tijdens hun verkiezingscampagne namelijk steeds herhaald dat het aantal arbeidsmigranten omlaag moet.
"De huidige discussie is gepolariseerd, want arbeids- en kennismigranten worden nu gekoppeld aan gewone migratie. Er ontspint zich een discussie die niet de juiste is, want in diverse sectoren hebben we migranten nodig. We zouden heel graag zien dat arbeidsmigratie uit de hoek van polarisatie komt."
Langetermijnvisie
Tiel stelt dat er een langetermijnvisie nodig is voor de uitdagingen op de arbeidsmarkt. "We hebben specialistische kennis nodig en migranten die zorgen voor toegevoegde waarde. We moeten toekomstgericht zijn. We zitten met de gebakken peren als we daar niet voor openstaan. Dat zou mijn boodschap zijn."
Hij vindt dat internationale samenwerking juist moet worden gestimuleerd om zo weerbaar en wendbaar te zijn in de toekomst en dat arbeidsmigranten bijdragen aan het verdienmodel van de economie. "Dat moet goed blijven, bijvoorbeeld om de energietransitie te financieren. Een goed vestigingsklimaat voor arbeids- en kennismigranten is daarom belangrijk."
Waarschuwing ASML
De topman wijst daarbij op de waarschuwing van chipmachinemaker ASML. ASML zei onlangs dat het bedrijf activiteiten naar het buitenland kan verplaatsen als in Nederland niet voldoende geschikt personeel kan worden gevonden. "We horen van onze relaties dat er zorgen zijn over dit soort zaken. Kijk naar ASML. Ook universiteiten horen de zorgen van bedrijven over deze discussie. Het is evident dat hier wat aan de hand is."
Tiel zegt wel dat een deel van de problemen opgelost kan worden door te kijken naar het onbenut arbeidspotentieel zoals gepensioneerden die langer willen doorwerken in deeltijd na hun pensioen. "Hoe activeren en motiveren we dat onbenut arbeidspotentieel? Maar het is niet voldoende om aan alle uitdagingen te voldoen. Het is een stukje van de oplossing, maar niet hét antwoord op de vraag."
Meer uit Financieel
SHENZHEN (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese fabrikant van elektrische auto's BYD heeft meer auto's verkocht in juli dan in dezelfde periode vorig jaar. Toch loopt het bedrijf nog achter op schema om zijn doelstelling voor dit jaar te bereiken.
12 uur geledenBeijing (ANP/DPA) - China veroordeelt het besluit van de Verenigde Staten om 43 Chinese bedrijven toe te voegen aan een zwarte lijst van bedrijven die dwangarbeid verrichten. Onder de getroffen bedrijven bevinden zich bedrijven actief in de katoenindustrie, elektronica en farmaceutische industrie.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - Kevin Warsh, voorzitter van de Federal Reserve (Fed), zou minder vaak willen vergaderen en daarmee dus minder rentebesluiten per jaar willen gaan nemen. Dat meldt de New York Times. De Fed weigerde commentaar.
16 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe personenauto's is in juli afgenomen ten opzichte van juli vorig jaar. Dit ondanks een stijging van het aantal volledig elektrische auto's, dat goed is voor bijna de helft van het totale marktaandeel. Dat blijkt uit cijfers van autobrancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging en RDC.
17 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk is in een periode van zes weken bijna de helft van zijn vermogen kwijtgeraakt. Dat berekende Bloomberg in zijn Billionaires Index. Met een geschat vermogen van 684 miljard dollar is hij nog altijd ruim de rijkste persoon ter wereld. Volgens de index is het vermogen van Musk nog altijd meer dan dat van de nummer 2 en 3 samen. Larry Page, oprichter van Google, en Jeff Bezos, oprichter van Amazon, hebben bij elkaar opgeteld een vermogen van iets minder dan 600 miljard dollar.
18 uur geledenFARNBOROUGH (ANP) - De Nederlandse luchtvaartindustrie gaat, onder aanvoering van GKN Fokker, een drone ontwikkelen die de JSF moet ondersteunen. Dat vertelt topman van Fokker, Arjen Landman, aan De Telegraaf.
18 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag honderden miljarden dollars aan beurswaarde verloren. Beleggers straften de iPhone-maker voor een tegenvallende prognose, hoewel het concern in het laatste volledige kwartaal van topman Tim Cook wel een hogere omzet en winst in de boeken zette. Amazon werd daarentegen meer dan 15 procent hoger gezet en kende zijn beste dag op Wall Street in jaren.
1 dag geleden