Randstad vindt discussie rond arbeidsmigranten 'gepolariseerd'
DIEMEN (ANP) - De discussie in politiek Den Haag rond het inperken van arbeidsmigratie is "gepolariseerd". Dat vindt topman Jeroen Tiel van de Nederlandse tak van uitzendconcern Randstad. Hij stelt dat er grote krapte is op de arbeidsmarkt, met name in techniek en zorg, en dat migranten hard nodig zijn om de uitdagingen aan te pakken. Het staat volgens hem dan ook "buiten kijf" dat we arbeidsmigranten nodig hebben.
In politiek Den Haag gaan stemmen op om arbeids- en kennismigratie aan banden te leggen. De verkiezingswinnaars PVV en NSC hadden tijdens hun verkiezingscampagne namelijk steeds herhaald dat het aantal arbeidsmigranten omlaag moet.
"De huidige discussie is gepolariseerd, want arbeids- en kennismigranten worden nu gekoppeld aan gewone migratie. Er ontspint zich een discussie die niet de juiste is, want in diverse sectoren hebben we migranten nodig. We zouden heel graag zien dat arbeidsmigratie uit de hoek van polarisatie komt."
Langetermijnvisie
Tiel stelt dat er een langetermijnvisie nodig is voor de uitdagingen op de arbeidsmarkt. "We hebben specialistische kennis nodig en migranten die zorgen voor toegevoegde waarde. We moeten toekomstgericht zijn. We zitten met de gebakken peren als we daar niet voor openstaan. Dat zou mijn boodschap zijn."
Hij vindt dat internationale samenwerking juist moet worden gestimuleerd om zo weerbaar en wendbaar te zijn in de toekomst en dat arbeidsmigranten bijdragen aan het verdienmodel van de economie. "Dat moet goed blijven, bijvoorbeeld om de energietransitie te financieren. Een goed vestigingsklimaat voor arbeids- en kennismigranten is daarom belangrijk."
Waarschuwing ASML
De topman wijst daarbij op de waarschuwing van chipmachinemaker ASML. ASML zei onlangs dat het bedrijf activiteiten naar het buitenland kan verplaatsen als in Nederland niet voldoende geschikt personeel kan worden gevonden. "We horen van onze relaties dat er zorgen zijn over dit soort zaken. Kijk naar ASML. Ook universiteiten horen de zorgen van bedrijven over deze discussie. Het is evident dat hier wat aan de hand is."
Tiel zegt wel dat een deel van de problemen opgelost kan worden door te kijken naar het onbenut arbeidspotentieel zoals gepensioneerden die langer willen doorwerken in deeltijd na hun pensioen. "Hoe activeren en motiveren we dat onbenut arbeidspotentieel? Maar het is niet voldoende om aan alle uitdagingen te voldoen. Het is een stukje van de oplossing, maar niet hét antwoord op de vraag."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Tesla behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op de onthulling van de vliegende auto van de elektrische autofabrikant. Tesla-topman Elon Musk presenteerde zijn nieuwe sportwagen, de Roadster, tijdens een lanceringsevenement op een testlocatie van zijn ruimtevaartbedrijf SpaceX in Texas. Het aandeel Tesla werd kort na opening ruim 1 procent hoger gezet.
1 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Transavia wil jaarlijks 200 miljoen euro besparen met het grootschalig bezuinigingsprogramma dat vorige week bekend werd. Dat heeft de voorzitter van vakbond NVLT deze week tegen het ANP gezegd en is bevestigd door de luchtvaartmaatschappij zelf. De vakbond onderhandelt momenteel met Transavia over de invulling van de bezuinigingen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer huishoudens gaan de gestegen energieprijzen merken in hun portemonnee. Dat concludeert de Autoriteit Consument & Markt (ACM) op basis van de Energiemonitor. Ook huishoudens van wie het vaste contract is afgelopen merken de hoge energieprijzen, naast de ongeveer 3,7 miljoen huishoudens met een variabel of dynamisch contract.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cloud- en internetsector wil uitleg van de politie over de server die dinsdag in beslag werd genomen bij een datacenter in Amsterdam-Oost. Die inname gebeurde op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten. De Dutch Cloud Community (DCC) heeft hier grote zorgen over.
4 uur geledenBERLIJN/PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk en Duitsland zijn definitief akkoord over gezamenlijke voorstellen om de Europese auto-industrie te verbeteren. De regels voor het terugdringen van de CO2-uitstoot worden versoepeld en productie binnen Europa wordt meer ondersteund. Aan de deal, die donderdag al in mediaberichtgeving werd aangekondigd, is maanden gewerkt.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het is nog niet bekend op welke dag buschauffeurs en machinisten volgende week het werk neerleggen. Vakbonden FNV en CNV maken de volgende stakingsdag pas begin volgende week bekend. Woensdag legden werknemers in het streekvervoer voor het eerst het werk neer nadat onderhandelingen over een nieuwe cao waren vastgelopen. De vakbonden hebben aangekondigd een dag per week te staken tot kerst.
4 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China wil veertig technologieën uit de sectoren kunstmatige intelligentie (AI), biogeneeskunde en zonne-energie toevoegen aan zijn lijst van technologieën waarvan de export verboden of aan beperkingen onderworpen is. Dat maakte het Chinese ministerie van Handel vrijdag bekend.
5 uur geleden