Randstad Nederland bezorgd over aanhoudend krappe arbeidsmarkt
DIEMEN (ANP) - Topman Jeroen Tiel van Randstad Nederland is "heel benieuwd" naar het regeringsprogramma dat het nieuwe kabinet naar verwachting in september presenteert, omdat hij zich zorgen maakt over de aanhoudende krapte op de Nederlandse arbeidsmarkt. Volgens Tiel geeft het hoofdlijnenakkoord van het nieuwe kabinet "niet veel richting" aan een oplossing daarvoor.
"Het gaat misschien nog wel een graadje moeilijker voor werkgevers worden om personeel te vinden", zegt Tiel. "Het beschikbare arbeidspotentieel sluit niet altijd aan op wat de markt vraagt." Daarom blijft arbeidsmigratie volgens de topman een belangrijke factor om het werkloosheidscijfer te dempen. Gezien het hoofdlijnenakkoord het over het "omvangrijkste pakket voor grip op migratie ooit" heeft, is Tiel heel benieuwd naar wat voor concrete plannen er in september uitkomen.
Het aantal openstaande vacatures in Nederland is in een paar maanden tijd weer gestegen. Volgens Randstad Nederland gaat het om 444.000 openstaande functies, terwijl dat er eerder dit jaar nog rond de 400.000 waren. "Dat zien we vaker in de aanloop naar het zomerseizoen, met name in de horeca", legt arbeidsmarktdeskundige Bart van Krimpen van Randstad Nederland uit.
Machinemontage
Toch zet vergrijzing tegelijkertijd wel meer druk op de arbeidsmarkt. Het aantal 65-plussers neemt ten opzichte van het aantal 20- tot 65-jarigen gestaag toe. Mede blijft de vraag naar nieuw personeel groeien, maar tegelijkertijd voorspelt het Centraal Planbureau (CPB) ook een stijging van de werkloosheid in de komende jaren. "Het is een stukje complexer en fundamenteler geworden om de economische conjunctuur te herkennen", zegt Tiel.
Daarbij ziet Randstad Nederland ook dat er structurele schaarste ontstaat in een aantal vakgebieden. Vooral in de machinemontage is dat het geval, waar er bijna acht keer zo veel vraag naar als aanbod van arbeid is. Andere beroepen waar sprake van krapte is zijn werkvoorbereiders, ingenieurs, verpleegkundigen en leidinggevenden in de industrie en bouw. "Veel krappe beroepen zitten op mbo-niveau 4", zegt Van Krimpen. Volgens Tiel gaan we "de pijn zeker voelen in de toekomst" daar.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Een nieuwe flinke toename van de olieprijzen door de oorlog in Iran drukte donderdag het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. De belangrijkste beursgraadmeters in Europa gingen eveneens met verliezen de handel uit. Olie- en gasconcern Shell zag zijn beurswaarde wel toenemen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid heeft Nederlandse schepen gewaarschuwd om de regio van Iran te mijden. Een woordvoerder van de kustwacht meldt dat een bericht met die strekking namens het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat is doorgegeven aan Nederlandse reders. Meerdere updates zijn verstuurd, waarvan de precieze inhoud geheim is.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De omzet van de Nederlandse auto- en motorbranche daalde vorig jaar met 2,6 procent. De grootste afnames waren in de zwaardere bedrijfsautobranche en voor importeurs. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemers in de sector zijn desondanks voor het eerst in ruim vier jaar positief gestemd over de vooruitzichten voor het eerste kwartaal dit jaar.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - In de Perzische Golf zitten ongeveer 15.000 cruisepassagiers en 20.000 zeevarenden vast als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de Verenigde Naties donderdag laten weten aan het Franse persbureau AFP.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. De chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht, dankzij de aanhoudende sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI). Ook de omzetverwachting voor het huidige kwartaal viel hoger uit dan voorzien.
3 uur geledenASSEN (ANP) - Als de overheid besluit om weer aardgas te winnen uit de grond onder Groningen staat gasbedrijf NAM niet te springen om mee te doen. Het bedrijf, dat de gasvelden jarenlang exploiteerde, ziet bij een hervatting van de gaswinning geen rol voor zichzelf "als operator van deze faciliteiten". De maatschappij vindt dat de Staat dit zelf moet doen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coen van Oostrom wordt de nieuwe voorzitter van ondernemersorganisatie VNO-NCW. Hij neemt dan het stokje over van Ingrid Thijssen die sinds 1 maart bestuursvoorzitter van de TU Delft is. Thijssen was bijna zes jaar voorzitter van VNO-NCW.
4 uur geleden