Randstad Nederland bezorgd over aanhoudend krappe arbeidsmarkt
DIEMEN (ANP) - Topman Jeroen Tiel van Randstad Nederland is "heel benieuwd" naar het regeringsprogramma dat het nieuwe kabinet naar verwachting in september presenteert, omdat hij zich zorgen maakt over de aanhoudende krapte op de Nederlandse arbeidsmarkt. Volgens Tiel geeft het hoofdlijnenakkoord van het nieuwe kabinet "niet veel richting" aan een oplossing daarvoor.
"Het gaat misschien nog wel een graadje moeilijker voor werkgevers worden om personeel te vinden", zegt Tiel. "Het beschikbare arbeidspotentieel sluit niet altijd aan op wat de markt vraagt." Daarom blijft arbeidsmigratie volgens de topman een belangrijke factor om het werkloosheidscijfer te dempen. Gezien het hoofdlijnenakkoord het over het "omvangrijkste pakket voor grip op migratie ooit" heeft, is Tiel heel benieuwd naar wat voor concrete plannen er in september uitkomen.
Het aantal openstaande vacatures in Nederland is in een paar maanden tijd weer gestegen. Volgens Randstad Nederland gaat het om 444.000 openstaande functies, terwijl dat er eerder dit jaar nog rond de 400.000 waren. "Dat zien we vaker in de aanloop naar het zomerseizoen, met name in de horeca", legt arbeidsmarktdeskundige Bart van Krimpen van Randstad Nederland uit.
Machinemontage
Toch zet vergrijzing tegelijkertijd wel meer druk op de arbeidsmarkt. Het aantal 65-plussers neemt ten opzichte van het aantal 20- tot 65-jarigen gestaag toe. Mede blijft de vraag naar nieuw personeel groeien, maar tegelijkertijd voorspelt het Centraal Planbureau (CPB) ook een stijging van de werkloosheid in de komende jaren. "Het is een stukje complexer en fundamenteler geworden om de economische conjunctuur te herkennen", zegt Tiel.
Daarbij ziet Randstad Nederland ook dat er structurele schaarste ontstaat in een aantal vakgebieden. Vooral in de machinemontage is dat het geval, waar er bijna acht keer zo veel vraag naar als aanbod van arbeid is. Andere beroepen waar sprake van krapte is zijn werkvoorbereiders, ingenieurs, verpleegkundigen en leidinggevenden in de industrie en bouw. "Veel krappe beroepen zitten op mbo-niveau 4", zegt Van Krimpen. Volgens Tiel gaan we "de pijn zeker voelen in de toekomst" daar.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.
9 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Deze maand zijn tot nu toe slechts 77 schepen door de Straat van Hormuz gevaren, blijkt uit cijfers van het maritieme databedrijf Lloyd's List. Dat is een forse daling vergeleken met een jaar geleden. Volgens het bedrijf ging het tussen 1 en 11 maart vorig jaar nog om 1229 doortochten.
9 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.
12 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.
13 uur geleden