Randstad en Unilever stijgen op Damrak na kwartaalresultaten
AMSTERDAM (ANP) - Uitzender Randstad en levensmiddelenconcern Unilever lieten donderdag stevige winsten zien op het Damrak na publicatie van de kwartaalcijfers. Randstad deed goede zaken dankzij het herstel van de economie, terwijl Unilever de hogere grondstofprijzen wist door te berekenen aan de consumenten. Een update van de strategie van maaltijdbezorger Just Eat Takeaway kon beleggers echter niet bekoren.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,3 procent hoger op 807,97 punten. De MidKap verloor 0,6 procent tot 1062,37 punten. Frankfurt, Parijs en Londen daalden tot 0,3 procent. Beleggers hielden ook de ontwikkelingen rond het in geldnood verkerende Chinese vastgoedconcern Evergrande in de gaten. Het aandeel Evergrande kelderde 12,5 procent in Hongkong na een handelsonderbreking van ruim twee weken.
Randstad prijkte bovenaan in de AEX met een plus van 4,2 procent. De uitzender boekte de hoogste kwartaalomzet ooit en zag de winst bijna verdubbelen ten opzichte van het derde kwartaal vorig jaar. Topman Jacques van den Broek kondigde tevens zijn vertrek aan. Hij wordt volgend jaar opgevolgd door Sander van 't Noordende.
Unilever
Unilever steeg 3,1 procent. Het levensmiddelenconcern had last van de coronamaatregelen in Zuidoost-Azië, maar zag de omzet stijgen dankzij prijsverhogingen. Ook heeft het bedrijf de operationele afsplitsing van de theetak afgerond. Unilever richt zich nu op een beursgang, verkoop of partnerschap van dit onderdeel.
Chipbedrijf Besi (plus 3,2 procent) stond eveneens in de kopgroep. Staalfabrikant ArcelorMittal sloot de rij met een min van 3,3 procent. Just Eat Takeaway zakte 1,8 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl bestempelde 2021 als het "piekjaar van verliezen". Na dit jaar zullen de verliezen verminderen en de marges verbeteren, verklaarde het bedrijf tijdens een beleggersdag.
RELX
Informatieleverancier RELX zag de omzet bij al zijn divisies oplopen en klom 1,7 procent. In de MidKap raakte Intertrust 5,6 procent kwijt. Topman Shankar Iyer sprak van een teleurstellende omzet in Nederland en Luxemburg vanwege een hoger personeelsverloop bij het trustkantoor. De trustsector ligt onder vuur van de toezichthouders vanwege witwassen en belastingontwijking. In Zürich zakte industrieconcern ABB 5 procent na een verlaging van de omzetverwachting.
De euro was 1,1642 dollar waard, tegen 1,1644 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,9 procent minder op 82,70 dollar. Brentolie werd 1,1 procent goedkoper op 84,86 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topman van OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, overweegt farmaceutische bedrijven te ondersteunen bij het ontdekken van nieuwe medicijnen, met behulp van zijn AI-technologieën. In ruil daarvoor zou OpenAI vervolgens een deel van de opbrengsten uit die ontdekkingen kunnen ontvangen, zei Sam Altman dinsdag tijdens een AI-conferentie in San Francisco.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan deze week tot elf nieuwe handelsakkoorden over zeldzame aardmetalen aankondigen, zei de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum.
1 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De grote Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart na ruim twee jaar weer door de Rode Zee en het Suezkanaal. Eerder besloten veel vervoerders de belangrijke vaarroute te mijden vanwege aanvallen door Houthi-rebellen uit Jemen.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk, producent van de bekende diabetes- en afslankmiddelen Ozempic en Wegovy, verwacht dat de verkopen dit jaar met 5 tot 13 procent dalen. Het Deense farmacieconcern schrijft dit toe aan groeiende concurrentie. Het bedrijf wordt ook geraakt door het Amerikaanse beleid om medicijnprijzen te verlagen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX eindigden dinsdag flink lager in de AEX-index op de beurs in Amsterdam. De informatieleveranciers hadden op het Damrak last van de lancering van een nieuw hulpmiddel van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. De tool heeft de zorgen vergroot over de impact die kunstmatige intelligentie op dataservices en informatiebedrijven zal hebben.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een Belgische rechtbank heeft de Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair bevolen binnen drie maanden te stoppen met verschillende commerciële praktijken die als illegaal zijn bestempeld. Anders riskeert het bedrijf financiële sancties, blijkt uit een kopie van het vonnis in handen van persbureau AFP.
4 uur geledenWILMSLOW (ANP/BLOOMBERG) - De Britse gegevensbeschermingsautoriteit stelt een onderzoek in naar chatbot Grok. Het is de tweede Britse toezichthouder die de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI onder de loep neemt.
5 uur geleden