
Randstad daalt op Damrak na adviesverlaging, ForFarmers stijgt
AMSTERDAM (ANP) - Randstad behoorde vrijdag tot de grootste dalers op de Amsterdamse beurs. De uitzender kampte met een adviesverlaging. Veevoerbedrijf ForFarmers werd flink hoger gezet na een positieve handelsupdate. Daarnaast werd vooral gewacht op het belangrijke Amerikaanse banenrapport, dat later op de dag wordt vrijgegeven.
De situatie op de arbeidsmarkt in de Verenigde Staten speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Federal Reserve. Een sterke banengroei geeft de centrale bank meer ruimte om de rente agressief te blijven verhogen. Naar verwachting zijn er in de VS in juni zo'n 250.000 banen bijgekomen. Dat is minder dan de 390.000 nieuwe banen in mei.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel vrijwel vlak op 670,40 punten. De MidKap verloor 0,1 procent tot 903,26 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs daalden tot 0,2 procent.
Adviesverlaging
Randstad zakte 2,5 procent na een adviesverlaging door ABN AMRO Oddo BHF en was daarmee de grootste daler in de AEX. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway volgde met een min van 2 procent. Zorgtechnologieconcern Philips ging aan kop met een winst van 0,8 procent.
De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML verloren tot 0,7 procent na omzetcijfers van TSMC. De Taiwanese chipfabrikant, een belangrijke klant van chipmachinemaker ASML, zag de opbrengsten in juni met 18,5 procent stijgen op jaarbasis. Ten opzichte van mei daalde de omzet echter met ruim 5 procent.
Vluchten schrappen
In de MidKap daalde Air France-KLM 0,4 procent. Luchtvaartmaatschappij KLM liet weten tot eind augustus dagelijks 10 tot 20 extra Europese retourvluchten te schrappen vanwege de drukte op Schiphol.
ForFarmers dikte bijna 14 procent aan. Het veevoerbedrijf verwacht dat het resultaat in de eerste jaarhelft licht hoger zal zijn dan in dezelfde periode in 2021. Dat komt vooral door positieve ontwikkelingen in het buitenland. Eerder ging ForFarmers uit van een flinke daling van het resultaat. Vanwege het onzekere politieke klimaat in Nederland met betrekking tot de agrarische sector geeft het bedrijf geen verwachting voor de rest van het jaar.
In Frankfurt zakte Uniper 5 procent. De Duitse overheid zou naar verluidt een belang van 30 procent willen nemen in het noodlijdende energiebedrijf. Uniper kampt met grote financiële problemen doordat Moskou de Russische gasleveringen aan Duitsland heeft afgeknepen.
De euro was 1,0158 dollar waard, tegen 1,0165 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent minder op 102,11 dollar. Brentolie steeg 0,1 procent in prijs tot 104,75 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag licht omlaag. Beleggers bleven voorzichtig na het ontslag van Lisa Cook, een bestuurder van de Federal Reserve, door president Donald Trump. Cook werd in 2022 aangesteld door toenmalig president Joe Biden en Trump beschuldigt haar van hypotheekfraude. Het is nog nooit voorgekomen dat een Amerikaanse president een Fed-gouverneur uit diens functie heeft gezet. De stap wordt gezien als een nieuwe aanval van Trump op de onafhankelijkheid van de centrale bank.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De topman van energieleverancier Vattenfall Nederland, Martijn Hagens, wordt de hoogste bestuurder bij concurrent Eneco. Hij treedt op 1 maart 2026 in dienst, maakt de raad van commissarissen van Eneco bekend.
1 uur geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - Het Noorse staatsinvesteringsfonds heeft zijn belang in de Amerikaanse machinebouwer Caterpillar verkocht, omdat de graafmachines en bulldozers van het bedrijf gebruikt zouden worden door het Israëlische leger voor sloopwerkzaamheden in de Palestijnse gebieden. Volgens het fonds draagt Caterpillar daardoor bij aan mensenrechtenschendingen. Ook worden vijf Israëlische banken in de ban gedaan.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese toponderhandelaar Li Chenggang reist deze week naar Washington voor nieuwe handelsgesprekken met de Verenigde Staten. Volgens The Wall Street Journal zal hij in Washington praten met de Amerikaanse handelsvertegenwoordiger Jamieson Greer en andere regeringsfunctionarissen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met importheffingen en exportbeperkingen voor landen die Amerikaanse techbedrijven extra belastingen opleggen of reguleren met speciale wetgeving. Hij stelt dat dit soort maatregelen "onze geweldige Amerikaanse techbedrijven aanvallen".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) start deze week een voorlichtingscampagne om gebruikers van onlineplatforms te informeren over hun rechten en de stappen die zij kunnen ondernemen bij schending daarvan. Volgens de toezichthouder weten veel consumenten en zakelijke gebruikers vaak niet wat hun rechten zijn bij het gebruik van deze onlinediensten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal winkels dat failliet is gegaan, is van april tot en met juni flink gestegen, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) geconstateerd. In totaal ging het om 89 bedrijven, tegen 66 in dezelfde periode een jaar eerder. Het aantal faillissementen in de hele economie nam juist met 7 procent af.
4 uur geleden