
Rampgebied orkaan Ida nu geteisterd door hitte
NEW ORLEANS (ANP/BLOOMBERG) - De regio in de Verenigde Staten die afgelopen week werd getroffen door orkaan Ida en de daaropvolgende stroomuitval, ziet zich woensdag gesteld voor een nieuw probleem: extreme hitte. In het zuidoosten van Louisiana en Mississippi wordt woensdag een gevoelstemperatuur van 42 graden verwacht. In en rondom New Orleans zijn daarom centra geopend waar mensen in ruimtes met airconditioning kunnen schuilen.
Burgemeester LaToya Cantrell en politiechef Shaun Ferguson van de stad New Orleans hebben bewoners die geëvacueerd zijn opgeroepen niet terug te keren tot het elektriciteitsnet is hersteld. Behalve voor de hitte wordt er in de stad ook gevreesd voor plunderingen. Er zijn de afgelopen dagen al enkele arrestaties verricht en de stad heeft tot nader bericht een avondklok ingesteld van 20.00 uur tot 06.00 uur. "Er is geen enkele reden dat mensen 's avonds op straat hoeven te zijn", zei politiechef Ferguson tijdens een persconferentie.
In de loop van woensdag zouden enkele delen van het hoofdnet, waarmee stroom naar de stad wordt gebracht, hersteld moeten zijn. Daarna kan er volgens burgemeester Cantrell gewerkt worden aan het herstellen van de distributielijnen, die stroom naar huishoudens toe brengen.
Het dodental als gevolg van orkaan Ida liep dinsdag op tot zes. Twee elektriciteitswerkers in de staat Alabama overleden toen zij werkten aan reparaties aan het elektriciteitsnet, meldt nieuwszender NBC. Eerder stierven al vier mensen door de storm, twee in de staat Louisiana en twee in Mississippi. Een zevende man wordt vermist, hij is waarschijnlijk overleden toen hij door een overstromingsgebied liep waar hij werd aangevallen door een alligator.
Zestien jaar geleden stierven door orkaan Katrina in dit deel van de VS ruim 1800 mensen. De dijken en andere infrastructuur die daarna rond New Orleans werden opgetrokken lijken veel leed te hebben voorkomen, maar de exacte omvang van de schade en het aantal slachtoffers zal pas in de komende dagen en weken bekend worden, waarschuwen de autoriteiten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft de terugtrekking bevolen van de helft van de 4000 leden van de Nationale Garde die vorige maand naar Los Angeles werden gestuurd tijdens protesten tegen het immigratiebeleid van president Donald Trump. Trump stuurde destijds ook 700 mariniers.
29 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU wil meer concrete stappen van Israël zien dat het daadwerkelijk de humanitaire situatie in Gaza aan het verbeteren is, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas na afloop van de vergadering van EU-buitenlandministers. Kallas had vorige week met Israël afgesproken flink meer humanitaire hulp toe te laten in Gaza.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil vanaf 2028 het EU-budget verhogen, zo blijkt uit een conceptvoorstel dat in handen is van het ANP. Nu draagt elke lidstaat 1 procent van het bruto nationale inkomen bij aan de EU-begroting. In het concept voor de EU-meerjarenbegroting 2028-2034 staat geen nieuw percentage, maar in de Brusselse wandelgangen wordt gesproken over 1,5 procent. De Commissie presenteert woensdag haar voorstel.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Meerdere Europese landen zeggen klaar te staan om Patriot-luchtverdedigingssystemen en andere wapens voor Oekraïne te kopen van de Verenigde Staten. Maar het blijft vooralsnog onduidelijk welke wapens de VS precies willen leveren en hoe ze dat willen aanpakken.
11 uur geledenSUWAYDA (ANP/AFP/RTR) - Het geweld in de Syrische regio Suwayda heeft dinsdag opnieuw meerdere levens geëist. Syrische en Israëlische militairen hebben aanvallen uitgevoerd. Het in het Verenigd Koninkrijk gevestigde Syrische Observatorium voor de Mensenrechten spreekt van meer dan tien doden.
11 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense premier Denys Sjmyhal heeft zijn ontslag aangeboden. Dat betekent dat de weg vrij is voor vicepremier Joelia Svyrydenko om aangesteld te worden als de nieuwe premier. Het parlement moet haar benoeming nog goedkeuren, maar aangezien de partij van president Volodymyr Zelensky daar een meerderheid heeft, lijkt dat een formaliteit.
11 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft na een groot datalek in het geheim duizenden Afghanen naar het Verenigd Koninkrijk gehaald, heeft minister van Defensie John Healey bekendgemaakt. De namen en gegevens van bijna 19.000 Afghanen die hadden samengewerkt met de Britten waren uitgelekt, waardoor zij en hun familieleden mogelijk gevaar liepen. Van hen zijn zo'n negenhonderd mensen opgehaald via dit geheime beleid en 3600 van hun familieleden.
12 uur geleden