Ramadan voorbij, moslims vieren Suikerfeest
DEN HAAG (ANP) - Voor moslims zit de vastenmaand ramadan erop. Op woensdag wordt dat gevierd met de start van Ied-al-Fitr, ook wel bekend als het Suikerfeest, met lekkernijen, cadeaus en bezoekjes aan familie en vrienden. Met het einde van de islamitische vastenmaand mogen moslims over de hele wereld ook weer tussen zonsopgang en zonsondergang eten, drinken, vrijen en roken.
Zowel het begin van de ramadan als Ied-al-Fitr valt ieder jaar op een ander moment. Voor Turkse moslims stond al vast dat de vastenperiode dinsdag zou eindigen en dat het Suikerfeest dan woensdag begint. Turkse wetenschappers hebben al eerder met astronomische berekeningen bepaald wanneer de nieuwe maansikkel te zien zou moeten zijn. De Marokkaanse gemeenschap moest wachten totdat de nieuwe maan officieel was vastgesteld in Saudi-Arabië. Dat gebeurde dinsdagavond.
De ramadan begon op 11 maart. Het exacte begin hing ook samen met het zichtbaar worden van de eerste sikkel van de nieuwe maan. Ook begint de vastenmaand elk jaar op een andere dag omdat de islamitische kalender een maankalender is. Zo'n maanjaar is ongeveer elf dagen korter dan onze westerse jaartelling.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De rechtszaak over een zogeheten bangalijst die is verspreid binnen een studentencorps in Utrecht, loopt vertraging op. De rechtbank in Utrecht zou de zaak volgende week behandelen, maar die zitting gaat niet door. Het proces moet namelijk worden overgenomen door de rechtbank in Gelderland.
15 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Enkele duizenden werknemers in het openbaar vervoer hebben het werk neergelegd, meldt vakbond FNV. De vakbonden organiseren woensdag een landelijke staking in het openbaar vervoer tegen de kabinetsplannen rondom sociale zekerheid. Het gaat om een eerste indicatie van de grootste vakbond van Nederland. Ook andere vakbonden, zoals CNV, doen mee aan de actie.
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De uitstoot van broeikasgassen was in het tweede kwartaal van 2026 iets hoger dan een jaar eerder. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het RIVM op basis van voorlopige cijfers.
1 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - De meeste bussen van Arriva rijden woensdag niet als gevolg van de landelijke staking in het openbaar vervoer. Het vervoersbedrijf probeert de normale dienstregeling zoveel mogelijk in stand te houden. Er rijden woensdag de hele dag geen treinen van Arriva.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS-stations zijn leeg woensdagochtend vroeg vanwege de landelijke 24-uursstaking. Op Utrecht Centraal is het uitgestorven, ziet een ANP-verslaggever. Er zijn daar slechts enkele NS-medewerkers. Ook op Amsterdam Centraal is het stil. Alleen luchthaven Schiphol is wel beperkt bereikbaar.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie houdt de grenzen met België en Duitsland scherp in de gaten sinds de invoering van het vuurwerkverbod, zegt Ko Minderhoud, nationaal coördinator vuurwerk bij de politie, tegen De Telegraaf. "Deze inspanningen rond de grensregio's gaan ons veel opleveren. Als je gericht zoekt, ga je meer vinden."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De huidige toezichthouders op de AIVD en MIVD hebben scherpe kritiek op het kabinetsvoorstel om de inlichtingendiensten nieuwe bevoegdheden te geven en meer mogelijkheden om gegevens te verzamelen. Het voorstel is "niet in balans", oordelen de Commissie van Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (CTIVD) en de Toetsingscommissie Inzet Bevoegdheden (TIB).
8 uur geleden