Ramadan voorbij, moslims vieren Suikerfeest
DEN HAAG (ANP) - Voor moslims zit de vastenmaand ramadan erop. Op woensdag wordt dat gevierd met de start van Ied-al-Fitr, ook wel bekend als het Suikerfeest, met lekkernijen, cadeaus en bezoekjes aan familie en vrienden. Met het einde van de islamitische vastenmaand mogen moslims over de hele wereld ook weer tussen zonsopgang en zonsondergang eten, drinken, vrijen en roken.
Zowel het begin van de ramadan als Ied-al-Fitr valt ieder jaar op een ander moment. Voor Turkse moslims stond al vast dat de vastenperiode dinsdag zou eindigen en dat het Suikerfeest dan woensdag begint. Turkse wetenschappers hebben al eerder met astronomische berekeningen bepaald wanneer de nieuwe maansikkel te zien zou moeten zijn. De Marokkaanse gemeenschap moest wachten totdat de nieuwe maan officieel was vastgesteld in Saudi-Arabiƫ. Dat gebeurde dinsdagavond.
De ramadan begon op 11 maart. Het exacte begin hing ook samen met het zichtbaar worden van de eerste sikkel van de nieuwe maan. Ook begint de vastenmaand elk jaar op een andere dag omdat de islamitische kalender een maankalender is. Zo'n maanjaar is ongeveer elf dagen korter dan onze westerse jaartelling.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Tegenover de Russische ambassade in Den Haag is een plaquette geplaatst voor de Russische oppositieleider Aleksej Navalny, die vorig jaar overleed. De Haagse wethouder Robert Barker heeft die zaterdag onthuld, samen met de weduwe van de dissident. Het plaatje is op een bank geschroefd. In het Nederlands, Engels en Russisch staat erop: "Aleksej Navalny (1976-2024), gestorven voor vrijheid".
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kick Out Zwarte Piet (KOZP) wil op 15 november demonstreren tegen te zwart geschminkte pieten bij de sinterklaasintochten in het Zeeuwse Yerseke en op Texel. De organisatie, die dit jaar voor het laatst actief is, zegt dat daar nog steeds zwarte pieten aanwezig zijn en pleit voor een racismevrije sinterklaasintocht.
14 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Door een grote brand bij een autorecyclingbedrijf in Leeuwarden zijn zaterdagochtend meerdere voertuigen beschadigd. Volgens de veiligheidsregio hebben ongeveer twintig auto's in brand gestaan. Inmiddels zijn alle auto's geblust.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Joost Prinsen wordt zaterdag in meerdere rouwadvertenties en in diverse kranten herdacht door bekenden en oud-collega's. De acteur en presentator overleed maandag op 83-jarige leeftijd.
16 uur geledenHELMOND (ANP) - Bij een steekpartij in een woning aan de Peelhof in het Noord-Brabantse Helmond zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee personen gewond geraakt. Het gaat om een man en een vrouw, meldt de politie. Het incident vond rond 02.30 uur plaats.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een groot deel van het land, behalve in het westen, komt in de nacht van vrijdag op zaterdag en zaterdagochtend plaatselijk dichte mist voor. Het KNMI heeft daarom voor alle provincies, behalve Limburg, Zeeland en Zuid- en Noord-Holland, code geel afgekondigd. De waarschuwing geldt tot 11.00 uur.
1 dag geledenTERNEUZEN (ANP) - In de haven van het Zeeuwse Terneuzen is vrijdagavond brand uitgebroken op een schip. De brandweer heeft opgeschaald en is met drie blusvoertuigen en een hoogwerker aanwezig. Ook zetten brandweerlieden een speciaal blussysteem in dat werkt met ultrahoge druk om het vuur onder controle te krijgen.
1 dag geleden