Raketlancering SpaceX met evacuatietest goed verlopen
CAPE CANAVERAL (ANP) - De lancering van een raket door het Amerikaanse ruimtevaartbedrijf SpaceX is zondag goed verlopen. Het bedrijf plande de raket zaterdag al te lanceren bij Cape Canaveral in Florida, maar stelde dat uit door slecht weer.
SpaceX gebruikte de lancering om de Crew Dragon-capsule te testen. Die kan bemanningsleden evacueren als er iets misgaat kort na het opstijgen. De capsule was op een Falcon 9-raket gemonteerd. 84 seconden later stopten de motoren en schoot de Crew Dragon zichzelf met stuwraketten weg. De 'bemanning' aan boord, twee dummies, landde veilig in zee bij Florida.
Het ruimtevaartbedrijf van miljardair Elon Musk wil in de toekomst bemande ruimtevluchten gaan uitvoeren. De test met de Crew Dragon werd daarvoor als een van de laatste obstakels beschouwd. Mogelijk kunnen begin maart al twee NASA-astronauten door SpaceX naar het internationale ruimtestation ISS gebracht worden. Sinds het 'pensioen' van de spaceshuttles in 2011 is NASA daarvoor afhankelijk van Rusland.
Meer uit Buitenland
LUXEMBURG (ANP) - De Europese Rekenkamer (ERK) is uiterst kritisch over het voorstel van de Europese Commissie voor het gemeenschappelijk landbouwbeleid in de nieuwe meerjarenbegroting 2028-2034. Duidelijkheid, voorspelbaarheid en eerlijkheid zijn essentieel voor een landbouwbeleid dat boeren en plattelandsgemeenschappen echt ondersteunt, maar dat ontbreekt, vatte ERK-lid Iliana Ivanova maandag de kritiek samen.
8 minuten geledenEDINBURGH (ANP) - De Schotse Labour-leider Anas Sarwar heeft zijn partijgenoot Keir Starmer opgeroepen op te stappen als premier. Sarwar is het meest prominente Labour-lid tot nu toe dat openlijk heeft uitgesproken dat Starmer moet vertrekken.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse politie is een onderzoek begonnen naar een recent afgetreden ambassadeur om haar banden met de overleden Amerikaanse zedendelinquent en zakenman Jeffrey Epstein. De voormalige topdiplomaat in Jordanië en Irak, Mona Juul, wordt beschuldigd van ernstige corruptie. Tegen haar man is een crimineel onderzoek geopend voor medeplichtigheid, melden Noorse media zoals omroep NRK.
2 uur geledenSYDNEY (ANP) - Bij protesten in de Australische stad Sydney zijn zeker 27 mensen gearresteerd, meldt de politie aan ABC News. In meerdere steden in het land vonden demonstraties plaats vanwege het bezoek van de Israëlische president Isaac Herzog. Hij heeft een krans gelegd bij Bondi Beach, waar in december 15 doden vielen toen schutters het vuur openden tijdens een Joodse viering.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer is ondanks grote druk niet van plan op te stappen. Volgens zijn woordvoerder is hij vastberaden om door te gaan met het doorvoeren van zijn beleid en zal hij zich daarop concentreren.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie veroordeelt de recente beslissingen van het Israëlische Veiligheidskabinet om de Israëlische controle op de Westelijke Jordaanoever uit te breiden. "Deze stap is wederom een stap in de verkeerde richting, terwijl de hele internationale gemeenschap zich inspant om fase twee van het alomvattende plan voor Gaza uit te voeren", zei een woordvoerder van de Europese Commissie maandag.
3 uur geledenCARACAS (ANP) - De Amerikaanse minister van Energie Chris Wright verwacht dat er binnen 18 tot 24 maanden verkiezingen gehouden zullen worden in Venezuela, zegt hij tegen nieuwssite Politico. Hij benadrukte daarbij dat er geen verandering is in "het plan" een democratie te bewerkstelligen in het land. Dat gebeurt volgens hem alleen niet van de ene op de andere dag. "Maar hoe sneller we dat voor elkaar krijgen, hoe beter."
4 uur geleden