Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Radicalisering toenemend probleem in Utrecht'

'Radicalisering toenemend probleem in Utrecht'

UTRECHT (ANP) - Radicalisering en de snelheid waarop mensen kunnen radicaliseren neemt toe in Utrecht. Dat schrijft burgemeester Sharon Dijksma in een raadsbrief naar aanleiding van een rapport van de Inspectie Justitie en Veiligheid over de tramaanslag.

Zij schrijft verder dat in Utrecht steeds meer mensen in beeld zijn met psychische problemen, extremistische standpunten of mensen die zich zorgelijk gedragen of uitlaten. "De coronacrisis heeft als een katalysator gezorgd voor een toename van complotdenken en anti-overheidssentiment. De ontstane polarisatie kan een voedingsbodem zijn voor radicalisering."

Voorheen draaide het bij radicalisering vooral om moslimextremisme, nu zijn er meer verschijningsvormen zoals mensen die zich afzetten tegen de overheid. Er zijn meer mensen om in de gaten te houden. De kennis bij politie, justitie, gemeente, GGZ en diverse maatschappelijke partijen moet nog breder worden. Daarom gaat de gemeente volgens Dijksma dit jaar haar radicaliseringsaanpak "evalueren en intensiveren".

Extreem geweld niet te voorkomen

Dit gebeurt om alle risico's zo klein mogelijk te maken. Het delen van informatie over mensen met complexe problemen is cruciaal en moet beter, concludeert de inspectie in haar onderzoek naar de tramaanslag. Niet alleen partijen uit de strafrechtketen moeten beter samen overleggen, maar ook andere, lokale instanties moeten hierbij worden betrokken. Bij zorginstellingen, GGZ of de schuldhulpverlening kan het opvallen dat iemand zich anders gaat gedragen.

Uit het rapport blijkt dat extreem geweld zoals op 18 maart 2019 in Utrecht, niet is te voorkomen. Op die dag schoot Gökmen T. vier willekeurige mensen dood uit terroristisch oogmerk. "Het is cruciaal om een zo compleet mogelijk beeld van iemand te krijgen. Als politie krijgen wij steeds vaker te maken met mensen die strafbare feiten plegen, maar ook hulp of zorg nodig hebben", zegt Johan van Renswoude, hoofd operatiën eenheid Midden-Nederland in een reactie.

Lessen trekken

Gökmen T. kwam in de jaren voorafgaand aan de aanslag meermalen in aanraking met justitie. Volgens het Openbaar Ministerie "waren er geen signalen dat de dader deze aanslag zou plegen". "Het is inherent aan ons werk dat wij risico's nemen met onze beslissingen. De samenleving mag van ons verwachten dat we zorgvuldige inschattingen maken en dat we samenwerken met andere organisaties waar dat kan en geboden is, maar risico’s zullen er blijven", stelt voorzitter Gerrit van der Burg van het college van procureurs-generaal.

Dijksma: "De tramaanslag is een open wond in onze stad. Het leed dat nabestaanden en slachtoffers is aangedaan, kan niet ongedaan worden gemaakt. Het is belangrijk dat wij lessen trekken uit deze gebeurtenis, dat onderschrijven alle betrokken organisaties."

Meer uit Binnenland

Een verdachte nog vast voor fatale schietpartij Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Er zit nog één verdachte vast voor het doodschieten van een 41-jarige man uit Rotterdam in een woning aan de Zevenkampse Ring in het Rotterdamse stadsdeel Prins Alexander. Het is een 35-jarige man uit Rotterdam, die zich zaterdagavond zelf bij de politie meldde. Hij wordt binnenkort voorgeleid aan de rechter-commissaris, meldt de politie.

5 uur geleden
Schoon drinkwater bij Prinses Máxima Centrum door noodoplossing

UTRECHT (ANP) - Door een tijdelijke oplossing kunnen kinderen en hun ouders in het Prinses Máxima Centrum in Utrecht weer veilig water uit de kraan drinken. Het ziekenhuis heeft een waterzak, vanwaaruit schoon drinkwater het gebouw in wordt gepompt. Die is er ook op maandag en dinsdag, meldt het ziekenhuis, waar kinderen met kanker worden behandeld.

5 uur geleden
Geen ijsblokjes in TivoliVredenburg, minder koffie en thee

UTRECHT (ANP) - Door de drinkwaterproblemen in Utrecht kunnen bezoekers van poppodium TivoliVredenburg voorlopig geen ijsklontjes krijgen. Ook is er minder koffie en thee. Het zalencentrum zegt gebruik te maken van het drinkwater van Vitens en zich daarom te houden aan de adviezen van de leverancier. Een van die adviezen is om het water drie minuten te koken voor gebruik.

6 uur geleden
Historisch tekort aan studentenkamers neemt nog verder toe

UTRECHT (ANP) - Het Nederlandse tekort aan studentenkamers wordt naar verwachting nog groter. Door de grootschalige verkoop van particuliere studentenhuizen zijn er, vooral in de grote studiesteden, steeds minder studentenkamers beschikbaar. Dat stelt kenniscentrum Kences. "Nog nooit was het studentenhuisvestingstekort zo nijpend als nu. Maar dit jaar neemt dit tekort dus flink toe."

7 uur geleden
Organisator chanoekaconcert neemt stappen tegen Concertgebouw

AMSTERDAM (ANP) - De stichting die een concert voor een joodse feestdag wilde houden in Amsterdam stapt naar de rechter, nu het Concertgebouw het feest heeft geannuleerd. "Wij kunnen en willen niet meegaan in een beperking van religieuze keuzevrijheid en in deze isolerende en polariserende actie", meldt de Stichting Chanukah Concert, die juridische stappen aankondigt.

9 uur geleden
Asielopvang Biddinghuizen bijna vol, meer kinderen dan eerder

BIDDINGHUIZEN (ANP) - De winteropvanglocatie voor asielzoekers in Biddinghuizen is bijna vol, laat een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) weten. Komende week komen er nog meer nieuwe bewoners van de lhbtiq+-straat bij en dan zijn alle 1250 plekken bezet. "Er zitten meer gezinnen dan eerdere jaren. Dat is niet wenselijk, maar daar zijn we wel op ingericht", aldus de woordvoerder.

9 uur geleden
Concertgebouw annuleert chanoekaconcert om banden zanger met IDF

AMSTERDAM (ANP) - Het Concertgebouw annuleert het jaarlijkse concert waarmee het joodse feest Chanoeka wordt gevierd. Het is niet gelukt om met Stichting Chanukah Concert tot overeenstemming te komen over een alternatief voor het optreden van de voorzanger, die banden heeft met IDF, het Israëlische leger.

10 uur geleden