Radicale Molukse activist Leo Reawaruw (62) overleden
HARLINGEN (ANP) - De Molukse activist Leo Reawaruw is vrijdag op 62-jarige leeftijd overleden. De organisatie Maluku4Maluku, waar hij voorzitter van was, heeft dat bekendgemaakt. Reawaruw overleed in een hospice in Harlingen, waar hij sinds vorige maand verbleef.
Reawaruw nam het op voor de belangen van de Molukkers in Nederland en maakte zich hard voor waardering van militairen die dienden in het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger (KNIL). Reawaruw, zoon van een KNIL-veteraan, werd geboren in 1960 en kwam een paar jaar later in Nederland aan. Hij diende in het leger en werd uitgezonden naar Libanon.
Reawaruw zocht begin deze eeuw veelvuldig de publiciteit met zijn radicale splinterorganisaties People Against Genocide (PAG) en Maluku Warchild. De laatste groepering stelde zich verantwoordelijk voor verschillende bommeldingen en kleine aanslagen met brandbommen, zoals in Elst, Arnhem en Lunteren. Justitie vervolgde Reawaruw destijds onder andere voor het leiden van een criminele organisatie, maar hij werd vrijgesproken.
"Wij zijn een strijder verloren, maar het werk is nog niet gedaan", zegt vicevoorzitter Sarah de Lima van Maluku4Maluku. Ze laat weten dat Reawaruw een uitvaart krijgt met beperkte militaire eer. De begrafenis is woensdag in Harlingen.
De Federatie Indische Nederlanders noemt Reawaruw "een dapper man, die zonder concessies opkwam voor de Molukse gemeenschap. En alhoewel de belangen die hij vertegenwoordigde niet onze belangen waren, heeft hij met zijn optreden groot respect afgedwongen".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.
1 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein is het protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers afgelopen, meldt een ANP-verslaggever. Er is nog een kleine groep aanwezig bij het gemeentehuis. Aanleiding voor de demonstratie was de komst van een tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ex-minister van Asiel en Migratie Marjolein Faber zat fout toen ze de opvang van zestien vreemdelingen in Rotterdam wilde beëindigen. Dat heeft de bestuursrechter in Rotterdam vrijdag bepaald. De vreemdelingen verblijven er onder de zogenoemde bed-bad-broodregeling. Bij vier anderen die eveneens in beroep gingen, mocht Faber wel ingrijpen.
13 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De gemeente noemt dit aantal "beter passend bij de lokale situatie". De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.
16 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak tegen de 58-jarige Koert H., die vrijdag van de rechtbank in Arnhem vier jaar cel kreeg opgelegd voor brandstichting in de Arnhemse binnenstad. Het OM had tien jaar cel geëist.
17 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politierechter heeft tijdens een snelrechtzitting een 30-jarige man uit Hilversum veroordeeld voor ongeregeldheden bij een protest tegen de komst van een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdag. Hij kreeg voor poging tot brandstichting dertig dagen cel opgelegd, waarvan 27 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de celstraf legde de rechter een taakstraf van honderd uur op.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-premier Mark Rutte vindt het terecht dat Piet Ploeg, voorzitter van de Stichting Vliegramp MH17, vrijdag een koninklijke onderscheiding heeft gekregen. "Als er iemand is die deze onderscheiding verdient dan is het Piet. Ik heb diepe bewondering voor de vasthoudende en tegelijk invoelende wijze waarop hij al jarenlang strijdt voor gerechtigheid voor de nabestaanden van MH17", verklaart Rutte.
17 uur geleden