
Radicaal-rechtse Franse oud-politicus Jean-Marie Le Pen overleden
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De voormalige Franse politicus Jean-Marie Le Pen is overleden, meldt zijn familie aan het Franse persbureau AFP. Le Pen was de oprichter van het radicaal-rechtse Front National. Die partij veranderde de naam later in Rassemblement National, waarvan zijn dochter Marine Le Pen een vooraanstaand lid is. Hij is 96 jaar geworden.
"Jean-Marie Le Pen werd deze dinsdag om 12.00 uur omringd door de zijnen tot God geroepen", heeft de familie aan AFP laten weten. Hij lag al een paar weken in een zorginstelling.
Le Pen richtte Front National op in 1972. Vier jaar later nam hij met weinig succes deel aan de presidentsverkiezingen. Hij zou zich uiteindelijk vijf keer kandideren, waarbij hij in 2002 zijn beste uitslag behaalde. Toen werd hij in de eerste ronde tweede, maar verloor hij de tweede ronde van Jacques Chirac.
Jordan Bardella
Marine Le Pen nam in 2011 de leiding van de partij over. Van een aantal van de meest omstreden uitspraken van haar vader nam ze afstand. Het bekendste voorbeeld daarvan is dat Jean-Marie de Holocaust "een detail in de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog" had genoemd. In 2015 werd Le Pen zelfs officieel uit de partij gezet waarvan hij erepresident was.
Rassemblement National (RN) wordt inmiddels geleid door Jordan Bardella. Die staat op X stil bij de dood van de oprichter van zijn partij. Le Pen "heeft Frankrijk altijd gediend en de Franse identiteit en soevereiniteit altijd verdedigd". Hij zegt in gedachten bij Le Pens naasten "en natuurlijk bij Marine" te zijn.
'Vechter'
De Franse president Emmanuel Macron leeft volgens zijn kantoor mee met de nabestaanden van Le Pen. "Als historische figuur binnen extreem-rechts, heeft hij bijna zeventig jaar een rol gespeeld in het openbare leven, waar de geschiedenis nu een oordeel over zal vellen", aldus het Elysée.
Ook de Franse premier François Bayrou reageert zuinig op de dood van Le Pen, en omschrijft hem als "een naam in het Franse politieke leven". "Door tegen hem te vechten wisten we wat voor vechter hij was."
'Voorbeeld'
"Respect voor de waardigheid van de doden en het verdriet van hun naasten betekent niet dat we geen recht hebben om te oordelen over hun daden. Die van Jean-Marie Le Pen blijven ondragelijk", zegt de uiterst linkse politicus Jean-Luc Mélenchon.
Tom Van Grieken van Vlaams Belang noemt Le Pen "in vele opzichten een voorbeeld voor onze partij".
Meer uit Buitenland
AMMAN (ANP) - De topman van de VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) stelt dat het hoog tijd is om in actie te komen voor de inwoners van Gaza. "Onder ons toezicht is Gaza het kerkhof van kinderen en uitgehongerde mensen geworden", verklaart hij op X.
20 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De herdenking in het Duitse parlement van de genocide in Srebrenica is overschaduwd door opmerkingen van de extreemrechtse Alternative für Deutschland (AfD). De grootste oppositiepartij bekritiseerde het gebruik van het begrip volkerenmoord.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De benoeming van een aantal rechters van het Duitse Constitutionele Hof is uitgesteld, nadat er ruzie was ontstaan binnen de coalitie. Het christendemocratische blok van bondskanselier Friedrich Merz trok een paar uur voor de stemming in het parlement de steun in voor een kandidaat die was aangedragen door coalitiegenoot SPD.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is toch niet van plan om de rampenbestrijdingsdienst FEMA op te heffen, schrijft The Washington Post. Hij zinspeelde maanden op de ontbinding van die organisatie, maar volgens functionarissen is dat niet meer aan de orde.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - In de Gazastrook zijn sinds eind mei zeker 798 mensen omgekomen bij pogingen om voedselhulp te bereiken, meldt het VN-Mensenrechtenkantoor. De meeste doden vielen in de buurt van distributiepunten van de omstreden hulporganisatie Gaza Humanitarian Foundation (GHF).
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland wil extra Amerikaanse F-35's bestellen, meldt nieuwsplatform Politico op gezag van bronnen. Duitsland streeft ernaar niet te afhankelijk te zijn van Amerikaans defensiematerieel, maar de gezamenlijke ontwikkeling van een nieuw Europees gevechtsvliegtuig loopt stroef.
3 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio heeft voor het eerst zijn Chinese ambtgenoot Wang Yi ontmoet. De ministers spraken elkaar op de ASEAN-top in Maleisië.
3 uur geleden