Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Radicaal-rechts in EU probeert digitale euro tegen te houden

Radicaal-rechts in EU probeert digitale euro tegen te houden

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement stemt donderdag over de invoering van de digitale euro en de door het parlement gewenste voorwaarden. Die stemming is aangevraagd door de radicaal-rechtse Patriotten voor Europa. Hoogstwaarschijnlijk strandt hun poging om de invoering ervan tegen te houden dan wel te vertragen, omdat zich een meerderheid aftekent voor de digitale euro.

Als het parlement instemt, kunnen de onderhandelingen met de lidstaten beginnen. Die wilden dat al veel eerder doen, maar het Europees Parlement maakte geen haast.

De rapporteur van het Europees Parlement, Fernando Navarrete (EVP), was lang tegenstander. Hij is door onder meer de Duitse bondskanselier Friedrich Merz (lid van de EVP) en de Spaanse regering tot de orde geroepen, zeggen meerdere Brusselse bronnen.

Onafhankelijk

"Het versterken van de veerkracht van het betalingsverkeer in Europa is een geopolitieke noodzaak geworden", zegt Navarrete nu. "Europa heeft de digitale euro nodig" om niet afhankelijk te zijn van buitenlandse aanbieders zoals Visa en Mastercard.

De Nederlandse Europarlementariër Dirk Gotink (NSC, onderdeel van EVP) verwacht dat de onderhandelingen voor het einde van dit jaar kunnen worden afgerond, zei hij woensdag. De meningsverschillen tussen de lidstaten en het parlement over de voorwaarden zijn volgens hem niet lastig te overbruggen. Hij is voor de digitale euro.

EVP verdeeld

Waarschijnlijk zal een deel van de rechts-conservatieve ECR tegen stemmen, net zoals de radicaalrechtse Patriotten (waar de PVV deel van uitmaakt) en ESN. Ook uiterst links is tegen. Binnen de EVP zal verdeeld worden gestemd. De sociaaldemocraten en de Groenen zijn voor.

BBB-Europarlementariër Sander Smit wil dat het Europees Parlement de digitale euro verwerpt. BBB hoort bij ECR.

Meer uit Financieel

Rechter keurt schikking Musk met SEC ondanks bedenkingen goed

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een federale rechter in de Verenigde Staten heeft de schikking van Elon Musk met beurswaakhond SEC goedgekeurd. Dit deed ze ondanks "serieuze bedenkingen" over de overeenkomst, meldde ze.

5 uur geleden
Oplaaiend conflict rond Iran zorgt voor verliezen op Wall Street

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag overwegend met verliezen gesloten, nadat de Amerikaanse president Donald Trump zich strijdbaar had getoond tegenover Iran. Na beschietingen van tankers in de Straat van Hormuz verklaarde het staatshoofd dat de voorlopige vredesdeal met de Iraniërs voorbij is en zinspeelde hij op zware aanvallen.

5 uur geleden
Grote vleesverwerker JBS zwakt klimaatambitie fors af

AMSTELVEEN (ANP) - 's Werelds grootste vleesverwerker, JBS, zwakt zijn klimaatdoelstellingen fors af. Het van oorsprong Braziliaanse bedrijf streeft er niet langer naar om in 2040 per saldo geen broeikasgassen meer uit te stoten, maakt duurzaamheidschef Jason Weller bekend.

5 uur geleden
Amsterdams techbedrijf Mews schrapt 15 procent van de banen om AI

AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse techbedrijf Mews schrapt ongeveer 15 procent van de banen, wat neerkomt op zo'n 170 medewerkers. De leverancier van software voor hotels wil meer inzetten op kunstmatige intelligentie (AI) en verwacht daarom met minder medewerkers verder te kunnen gaan.

8 uur geleden
Oorlogsretoriek rond Iran zet Europese beurzen lager

AMSTERDAM (ANP) - De meeste Europese aandelenbeurzen zijn flink lager gesloten. De verliezen volgen op oorlogszuchtige taal van de Amerikaanse president Donald Trump richting Iran, dat verantwoordelijk wordt gehouden voor meerdere aanvallen op tankers in de Straat van Hormuz. Trump verklaarde dat de voorlopige vredesdeal met de Iraniërs voorbij is en dat de VS zware aanvallen op het land voorbereiden.

10 uur geleden
Rusland verbiedt export van diesel om tekorten te voorkomen

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Rusland heeft de export van diesel verboden om binnenlandse tekorten te voorkomen na Oekraïense aanvallen op Russische olieraffinaderijen. Moskou stelde eerder al beperkingen in op de export van benzine en kerosine om dezelfde reden.

10 uur geleden
Legere schappen in Jumbo's door probleem distributiecentrum

VEGHEL (ANP) - Jumbo ondervindt problemen met de levering van producten aan supermarkten vanuit een distributiecentrum in Veghel. Dit leidt ertoe dat sommige schappen in supermarkten in het zuiden van Nederland leger zijn, bevestigt een woordvoerster van de supermarktketen na een bericht van vakmedium Distrifood.

10 uur geleden