Racismecoördinator wil dat NPO journalistieke code aanpast
HILVERSUM (ANP) - De Nationaal Coördinator Discriminatie en Racisme (NCDR) wil dat de publieke omroep de eigen journalistieke code aanpast. Rabin Baldewsingh doet deze oproep naar aanleiding van het meest recente rapport van de NPO Ombudsman over Ongehoord Nederland. De ombudsman concludeerde eerder deze week dat er op basis van de huidige code niet getoetst kan worden of een item racistisch is of niet.
"De journalistieke code zou een concrete norm moeten hebben over discriminatie en racisme en een sanctionering hiervoor", zegt Baldewsingh tegen het ANP. "Dat ontbreekt nu. We constateren hier een hiaat. Werk aan de winkel dus voor de eigen beroepsgroep, ook wat betreft expertiseopbouw op het onderwerp discriminatie en racisme."
In Nederland is er vrijheid van meningsuiting, maar daar zijn volgens Baldewsingh in de wet wel grenzen aan gesteld. Het is aan de rechter om te bepalen of deze worden overschreden, vindt de Nationaal Coördinator. "Vrijheid van meningsuiting is heel belangrijk, maar zónder aanzet tot polarisatie en haat jegens groepen in de samenleving."
Honderden klachten
In haar rapport van afgelopen week behandelt NPO Ombudsman Margo Smit de honderden klachten die zijn binnengekomen naar aanleiding van een item van Ongehoord Nieuws in september. Hierin was een compilatie te zien van internetfilmpjes van zwarte mensen die zonder enige context witte mensen in elkaar slaan. Uit onderzoek van Pointer bleek dat in geen van de gevallen sprake was van bewezen racistische motieven, zoals ON! wel claimde. Op basis van de journalistieke code kon de ombudsman niet toetsen of dit item racistisch was.
De ombudsman stelde met klem dat het een vraag kan zijn of de publieke omroep als waarderingsgemeenschap en op grond van de volgens de Mediawet uit te dragen gezamenlijke waarden dergelijke inhoud wenst te faciliteren. "Volgens onze definitie is het item racistisch", zegt Baldewsingh. Hij toetst het filmpje van Ongehoord Nederland aan de internationaal geaccepteerde definitie dat racisme gaat om theorieën, ideeën, opvattingen of handelingen, gedragingen en uitingen waarmee superioriteit van een bepaalde groep tot uitdrukking komt.
Reactie College van Omroepen
De NPO laat vrijdag in een reactie weten dat de journalistieke code onder verantwoordelijkheid van de omroepen valt. Het College van Omroepen, waarin de ledenomroepen van de publieke omroep zijn verenigd, zegt later met een reactie te komen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De signalen over de maatschappelijke gevolgen van de coronamaatregelen werden nooit gelijkwaardig aan de adviezen van het Outbreak Management Team, aldus Klaas Dijkhoff. De voormalige VVD-fractievoorzitter zei tijdens een verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona dat eerst maatregelen werden genomen en er daarna pas ruimte was om te kijken naar wat het betekende voor mensen.
20 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO "respecteert" het besluit van omroep AVROTROS om niet mee te doen aan de aankomende editie van het Eurovisie Songfestival. Wel vindt de NPO het "heel jammer", zei een woordvoerder maandag tegen het ANP.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De brede steun in de Tweede Kamer voor de coronamaatregelen van het kabinet nam af naarmate de pandemie langer duurde, stelde Klaas Dijkhoff tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. De toenmalige VVD-fractievoorzitter zei dat er eerst een gevoel was dat iedereen het kabinet moest steunen vanwege de ernst van het virus.
53 minuten geledenSCHÖNBERG (ANP) - Een openbare school uit de Duitse gemeente Probstei meldt dat de bus die eerder betrokken raakte bij een ongeluk op de A28 leerlingen van die school vervoerde. Het zou gaan om 54 leerlingen en vier leerkrachten die onderweg waren naar Parijs. Er zijn geen aanwijzingen dat er levensbedreigende verwondingen zijn, aldus de school.
1 uur geledenWEZEP (ANP) - Ongeveer 40 tot 45 Duitse scholieren worden opgevangen in een sporthal in Wezep, meldt de veiligheidsregio. Zij zaten in de touringcar die maandagochtend betrokken was bij een ongeluk op de A28. Veel van hen raakten lichtgewond en zijn eerst nagekeken in de brandweerkazerne van de Gelderse plaats. Daarna gaan ze naar de Erica Terpstrahal.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - AVROTROS ziet volgend jaar opnieuw af van deelname aan het Eurovisie Songfestival. De omroep ziet nog te weinig aanknopingspunten om weer deel te nemen, heeft de omroep maandag bekendgemaakt.
1 uur geledenWEZEP (ANP) - De politie is op de A28 kort na 09.00 uur volop bezig met onderzoek naar het ongeluk dat op de snelweg plaatsvond tussen een touringcar en een bestelbus. De touringcar en de bestelbus liggen enkele honderden meters uit elkaar en elk op een andere weghelft, ziet een ANP-fotograaf.
2 uur geleden