Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Racismecoördinator: onderzoeken naar moskeeën passen in patroon

Racismecoördinator: onderzoeken naar moskeeën passen in patroon

DEN HAAG (ANP) - Dat ook het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW) in het geheim onderzoek heeft gedaan naar moskeeën is "een kwalijke en verwerpelijke zaak" die bevestigt wat de moslimgemeenschap al langer voelt en vreest. Dat zegt Rabin Baldewsingh, de Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme, in een reactie op een brief over dit onderwerp van demissionair minister Karien van Gennip van SZW.

Van Gennip liet maandag aan de Tweede Kamer weten dat haar departement in het verleden onderzoek heeft gedaan naar personen, organisaties en netwerken binnen moslimgemeenschappen en dat die onderzoeken "niet in alle gevallen transparant" waren. Volgens de minister zijn in sommige gevallen gegevens verwerkt terwijl het ministerie daartoe niet bevoegd was, zoals namen, woonplaatsen, religieuze overtuigingen en gedragingen. In 2021 bleek uit onderzoek van NRC dat ook meerdere gemeenten op deze manier heimelijk onderzoek hadden gedaan naar moskeeën.

Volgens Baldewsingh roept de brief van Van Gennip de vraag op waar dit soort zaken nog meer speelt of speelde. "Want van een incident kunnen we inmiddels niet meer spreken. Dit lijkt een patroon. Het patroon van achterdochtig overheidshandelen richting moslims."

Gesprekken

Tegelijkertijd spreekt Baldewsingh zijn waardering uit voor Van Gennip, die in haar brief onder andere schrijft over de verschillende gesprekken die haar ministerie de afgelopen tijd heeft gevoerd met zo'n 150 vertegenwoordigers van de moslimgemeenschap. Ook de Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme was daarbij.

"Ik heb waardering voor het ingestelde onderzoek, de transparantie over de uitkomsten en de acties die inmiddels zijn ingesteld in de weg vooruit om het vertrouwen te herstellen", aldus Baldewsingh. "Goed om te zien dat SZW hier echt de hand in eigen boezem steekt. Dat getuigt van moed. Andere overheidsinstanties - van gemeenten tot ministeries en van politie tot veiligheidsdiensten en ook de Belastingdienst - kunnen hier een voorbeeld aan nemen."

Meer uit Binnenland

Ruim 5000 bezoekers in openingsweekend Fotomuseum Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum heeft in het openingsweekend op de nieuwe locatie in Pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid ruim 5000 bezoekers getrokken, meldt een woordvoerder van het museum.

3 uur geleden
Waarschuwing voor dichte mist in noorden en noordoosten

DE BILT (ANP) - In Flevoland, Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en het Waddengebied geldt zondagochtend code geel vanwege plaatselijk dichte mist. Het zicht kan daar minder zijn dan 200 meter en wegen en overig verkeer zijn minder goed zichtbaar, zegt het KNMI.

14 uur geleden
Steeds meer energiezuinige huizen in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft steeds meer energiezuinige huizen. Meer dan 2,2 miljoen woningen hadden in 2025 energielabel A of hoger. Dit komt neer op vier op de tien woningen met een bekend energielabel. In 2024 hadden bijna 2 miljoen woningen het duurzaamste label. Dit blijkt uit een analyse door ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).

15 uur geleden
Dance-event in Rotterdam tijdelijk ontruimd na incident

ROTTERDAM (ANP) - Een dance-evenement in de Van Nellefabriek in Rotterdam is zaterdagavond tijdelijk stilgelegd na een incident waarbij mogelijk een irriterende stof is verspreid. Bezoekers kregen last van hun ogen en ademhaling, waarna het pand uit voorzorg werd ontruimd. Nadat de brandweer het gebouw had geventileerd, kon het evenement worden hervat.

21 uur geleden
Politie: storing raakte ook niet-spoednummer 0900-8844

DEN HAAG (ANP) - De storing die zaterdagmiddag het meldkamersysteem van de hulpdiensten heeft getroffen, raakt onder meer het politienummer 0900-8844, bedoeld voor zaken die geen spoed hebben. Dat meldt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Het niet-spoednummer is op zich bereikbaar, maar bellers kunnen wel problemen ervaren, zegt zij. Ook alarmnummer 112 is bereikbaar, maar het kan langer duren voordat bellers iemand aan de lijn krijgen.

1 dag geleden
Landelijke storing in meldkamersysteem hulpdiensten

ROTTERDAM (ANP) - Het meldkamersysteem van de hulpdiensten kampt zaterdagmiddag met een landelijke storing. Daardoor duurt het langer voordat bellers iemand aan de lijn krijgen als ze 112 bellen. Ook het politienummer voor niet-spoedzaken 0900-8844 is moeilijker bereikbaar, zegt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Er wordt hard gewerkt aan een oplossing.

1 dag geleden
Fotomuseum opent op nieuwe locatie in verbouwd Rotterdams pakhuis

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum is zaterdag officieel opengegaan voor het publiek in het nieuwe onderkomen. Het museum zit nu in het monumentale pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid. In het museum wordt een collectie van ruim 6,5 miljoen objecten gehuisvest. Dat is naar eigen zeggen een van de grootste museale fotocollecties ter wereld.

1 dag geleden