Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Raciale ongelijkheid kostte Amerikaanse economie al 51 biljoen

Raciale ongelijkheid kostte Amerikaanse economie al 51 biljoen

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Raciale ongelijkheid heeft de Amerikaanse economie sinds de jaren 90 al 51 biljoen dollar (ruim 43 biljoen euro) gekost, stellen onderzoekers woensdag. Grote werkgelegenheid-, opleidingsniveau- en inkomensverschillen tussen mensen van diverse afkomsten zorgen voor een verkleining ter waarde van duizenden miljarden van de economie en daarmee het bruto binnenlands product (bbp).

"Dat maakt de noodzaak voor gelijkheid niet alleen moreel, maar ook economisch", vertelde een van de onderzoekers, Mary Daly, tevens president van de Federal Reserve in San Francisco, woensdag. Het onderzoek, dat donderdag volledig gepubliceerd wordt, bracht in kaart wat het Amerikaanse bbp geweest zou zijn als er geen ongelijkheid op de arbeidsmarkt was geweest.

De realiteit in de Verenigde Staten is volgens de onderzoekers dat de werkgelegenheid voor zwarte mannen consequent lager is dan die voor mannen van een andere afkomst, en de inkomens van zwarte en Latijns-Amerikaanse werknemers structureel achterblijven bij die van witte mensen. Ook blijft het opleidingsniveau van Latijns-Amerikaanse mannen en vrouwen achter ten opzichte van dat van witte Amerikanen.

Zouden deze verschillen niet bestaan, dan was de economische winst tussen 1990 en 2019 opgelopen tot 22,9 biljoen dollar (ruim 19 biljoen euro). Omdat het aandeel niet-witte bevolkingsgroepen met name de afgelopen jaren is toegenomen, viel er vooral in recente jaren winst te behalen. Al met al kost de raciale ongelijkheid volgens schattingen van de onderzoekers 51 biljoen dollar, omdat een eerlijke arbeidsmarkt ook zou zorgen voor meer kapitaalinvesteringen.

Meer uit Financieel

China opnieuw kritisch op Nederlandse opstelling rond Nexperia

BEIJING (ANP/RTR) - China heeft opnieuw kritiek geuit op de Nederlandse opstelling bij het conflict rond chipbedrijf Nexperia. Demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) zei deze week tegen The Guardian over het ingrijpen bij Nexperia dat hij "het achteraf opnieuw zo zou hebben gedaan". Dit noemt Beijing een "verdraaiing van de feiten" en "het door elkaar halen van goed en kwaad", staat in een vrijdag uitgegeven verklaring.

39 minuten geleden
Wall Street verder omlaag na zwaarste verliezen in maand tijd

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag verder omlaaggegaan. Beleggers bleven voorzichtig na de uitverkoop bij Amerikaanse chip- en techbedrijven een dag eerder. De beursgraadmeters op Wall Street leden daardoor de zwaarste koersverliezen in een maand tijd. Veel grote techbedrijven zijn dit jaar flink in waarde gestegen door het optimisme rond kunstmatige intelligentie (AI), maar beleggers twijfelen of de waarderingen niet te hard zijn opgelopen.

1 uur geleden
Zwitserland bereikt na lang onderhandelen handelsdeal met VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Zwitserland heeft na de nodige vertraging ook een handelsovereenkomst gesloten met de Verenigde Staten. Volgens de Zwitsers daalt het Amerikaanse importtarief daardoor van 39 naar 15 procent.

1 uur geleden
Energiecentrales Vattenfall definitief naar Tata Steel

VELSEN-NOORD (ANP) - De drie energiecentrales van Vattenfall bij het terrein van Tata Steel Nederland komen begin volgend jaar definitief in handen van de staalfabrikant. De twee bedrijven hebben hierover een definitieve overeenkomst ondertekend.

2 uur geleden
Zeeland Refinery kan doorgaan ondanks sancties tegen Lukoil

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De olieraffinaderij Zeeland Refinery bij Vlissingen komt niet stil te liggen door de Amerikaanse sancties tegen de Russische medeaandeelhouder Lukoil. Dat verzekert het Franse olieconcern TotalEnergies, dat voor 55 procent eigenaar is van de raffinaderij. Lukoil heeft de andere 45 procent in handen.

5 uur geleden
SnowWorld fuseert met Britse branchegenoot Snowcentres

ZOETERMEER (ANP) - SnowWorld gaat samen met de Britse branchegenoot Snowcentres. Dat heeft de uitbater van skihallen vrijdag bekendgemaakt. De nieuwe groep telt twaalf locaties in vijf landen: Nederland, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Belgiƫ en Frankrijk.

5 uur geleden
Zuid-Korea en VS bereiken akkoord over handel en veiligheid

SEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae Myung zei vrijdag dat Zuid-Korea en de Verenigde Staten het eens zijn geworden over samenwerking op het gebied van handel en veiligheid. Vorige maand ontmoette de leider van het Aziatische land de Amerikaanse president Donald Trump.

5 uur geleden