
Rabobank: wooncrisis vereist scherpe keuzes en langetermijnvisie
UTRECHT (ANP) - Een snelle oplossing voor de wooncrisis in Nederland bestaat niet en daarom moet het deze week aangetreden kabinet scherpe keuzes maken om de woningbouw uit het slop te trekken. Dat stellen woningmarkteconomen van de Rabobank in een donderdag verschenen rapport. Een langetermijnvisie voor de woningmarkt is daarbij met name belangrijk.
Het vorige kabinet heeft geprobeerd de bouw van nieuwe huizen aan te jagen, maar dat is tot op heden onvoldoende gelukt. Econoom Stefan de Groot ziet een "veelkoppig monster" als oorzaak: hij signaleert vier kernproblemen bij het bouwen van nieuwbouwwoningen. Daaronder vallen schaarse bouwgrond, langslepende processen en "een grillig karakter van de bouw, met terugkomende ups en downs". Ook zijn veel projecten financieel gezien moeilijk rond te krijgen.
Bij het bepalen van een langetermijnvisie spelen verder verschillende dilemma's een rol. "Houdt Nederland vast aan een stapeling van hoge kwaliteitseisen én een hoog aandeel betaalbare bouw? Dan zijn aanzienlijk hogere Rijksbijdragen nodig om ook voldoende nieuwbouwwoningen te realiseren", zo stelt De Groot als voorbeeld.
De politiek moet volgens de Rabobank-economen daarom scherpe keuzes maken, te beginnen met het creëren van een grotere voorraad bouwgrond. Om die aan te wijzen is regie vanuit de Rijksoverheid onmisbaar. Gemeenten die zelf willen en kunnen bouwen moeten tegelijkertijd de vrijheid krijgen om zelf te bepalen hoeveel huizen zij willen bouwen en waar deze komen.
Daarbij moeten gemeenten worden beschermd tegen grote financiële risico's, bijvoorbeeld met een garantiefonds. Samen met financiële ondersteuning vanuit het Rijk kunnen gemeenten net als vroeger daardoor meer ruimte krijgen. "Extra Rijksmiddelen kunnen gemeenten helpen om mee te werken aan grootschalige woningbouw op hun grondgebied. Dit was zeer succesvol in de Vinex-periode", legt De Groot uit, verwijzend naar de wijken die rond de eeuwwisseling werden gebouwd.
De economen geven nog meer opties aan het kabinet, zoals het afbouwen van belastingvoordelen voor woningeigenaren. Structurele hervormingen als deze blijven volgens hen op termijn nodig voor een stabiele woningmarkt. "Wij denken dat de voorgestelde maatregelen zeer kansrijk zijn", zegt De Groot, al is het volgens hem een "illusie" dat deze op korte termijn gerealiseerd zullen worden. "Toch is het belangrijk om woonbeleid juist op de lange termijn te richten, over coalitietermijnen heen, en daarbij een vaste koers te blijven varen."
Meer uit Financieel
PAPENDRECHT (ANP) - Medewerkers van vliegtuigonderdelenmaker Fokker in Papendrecht leggen woensdag 24 uur het werk neer, hebben CNV en FNV aangekondigd. De vakbonden zijn het niet eens met het nieuwe sociaal plan bij een reorganisatie, waarbij volgens CNV ongeveer veertig arbeidsplaatsen verloren gaan.
44 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - Nederlandse groothandels in bloemen en planten hebben in de eerste drie maanden van het jaar minder geëxporteerd dan een jaar eerder. Alleen door gestegen prijzen bleef de omzet op peil, meldt de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB).
1 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Nederlanders hebben vorig jaar meer elektrische huishoudelijke apparaten gekocht. Daarmee laat de markt volgens branchevereniging APPLiA Nederland herstel zien, na de daling in 2023 door de hoge inflatie en de problemen op de huizenmarkt. De koopkracht is toegenomen en de inflatie gedaald, merkt de organisatie op.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De goederenoverslag in de haven van Rotterdam is in het eerste kwartaal van dit jaar gedaald vergeleken met een jaar eerder. Volgens Havenbedrijf Rotterdam ging het om een afname van de totale overslag met bijna 6 procent tot 103,7 miljoen ton door minder overslag van ijzererts, steenkool, ruwe olie en olieproducten. De Amerikaanse importheffingen op Europese goederen hebben volgens de haven nog geen effect gehad op de overslag.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is dinsdag met verlies geopend. Beleggers op het Damrak keerden terug van een lang paasweekend. Op Wall Street waren de aandelenbeurzen maandag wel open. Daar werden stevige verliezen geleden nadat president Donald Trump opnieuw had uitgehaald naar voorzitter Jerome Powell van de Federal Reserve. Trump riep de centrale bank op de rente te verlagen, terwijl steeds meer signalen erop wijzen dat zijn handelsoorlog de economie van de Verenigde Staten richting een recessie duwt.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Belangenorganisatie Gokverliesterug wil dat klanten van gokbedrijf Unibet onmiddellijk inzage krijgen in hun transactieoverzichten uit de tijd dat Unibet zonder Nederlandse vergunning opereerde. De organisatie heeft een kort geding aangespannen tegen het Maltese gokbedrijf namens 18.000 Nederlandse klanten.
5 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Holland Casino verwacht door de hogere kansspelbelasting zoveel extra kosten dat er twijfels zijn over het voortbestaan. In het jaarverslag schrijft het bedrijf er weliswaar vanuit te gaan zijn activiteiten voort te kunnen zetten, maar er bestaat "materiële onzekerheid" over.
6 uur geleden