Rabobank verwacht dit jaar 7,7 procent inflatie
UTRECHT (ANP) - Economen van Rabobank denken dat de inflatie dit jaar uitkomt op 7,7 procent. Dat is fors hoger dan de prognose van de bankeconomen van een maand eerder van 5,5 procent. Voor 2023 rekent Rabobank op een nog altijd aanzienlijke inflatie van 4,5 procent. Eerder gingen de economen voor volgend jaar uit van een geldontwaarding van 2,9 procent.
Aanleiding van de bijstelling door Rabobank is de torenhoge inflatie in de maand maart van haast 12 procent die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) eind vorige week bekendmaakte. De bankeconomen wijzen erop dat dit cijfer voor het grootste deel veroorzaakt werd door de gestegen prijzen voor energie en motorbrandstoffen.
Ook de prijzen voor voedsel lopen evenwel verder op. Omdat tekorten aan bepaalde voedselproducten als gevolg van de oorlog in Oekraïne niet snel opgelost kunnen worden, denken de Rabo-economen dat de prijs nog wel even hoog blijft. Ook de gestegen kosten voor bijvoorbeeld diervoeder, transport en verpakkingen zullen de prijs van voedsel de komende tijd blijven beïnvloeden.
Dat de stijgende gasprijzen een relatief groot gevolg hebben in Nederland komt onder meer omdat andere landen vaak een groter deel van hun gasleveringen met langlopende contracten hebben afgedekt. Onder andere met Nederland als leverancier. Als afnemer heeft Nederland nauwelijks langlopende contracten afgesloten en dus werken prijsschommelingen veel meer door.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
16 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
16 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
17 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
17 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
18 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
18 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
21 uur geleden