
Rabobank: verstoringen zeevracht houden nog wel even aan
UTRECHT (ANP) - De problemen op de markt voor zeevracht zullen nog wel even aanhouden. Dat schatten economen van Rabobank in. De kenners wijzen erop dat de wereldwijde distributie van zeecontainers uit evenwicht is. Dat komt door de annulering van afvaarten van schepen, die op zijn beurt weer leiden tot capaciteitsbeperkingen en daarmee weer tot meer annuleringen.
Rabobank stelt dat inspanningen van logistiek dienstverleners om de distributieketens te normaliseren niet genoeg zullen zijn voor een snel herstel. Volgens de bank zullen de problemen tot in 2022 duren. Momenteel liggen er volgens de bank duizenden containerschepen voor de kust van Noord-Amerika, Europa en Azië te wachten op een ligplaats. Dat zorgt voor verdere verstoppingen.
De eerdere blokkade van het Suezkanaal, havensluitingen door corona-uitbraken en stroomtekorten in China hebben de problemen erger gemaakt. Nu speelt ook de drukte vanwege de feestdagen een rol. De grote vraag naar spullen zet de zeevaart verder onder druk.
Door de grote vraag naar vrachtruimte stijgen ook de prijzen. Volgens Rabobank is er maar beperkte ruimte voor hogere tarieven. De bank verwacht dat de markt de komende zes tot twaalf maanden blijvend rekening moet houden met "hoge tarieven en lage betrouwbaarheid".
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland en Canada gaan nauwer samenwerken op het gebied van zeldzame aardmetalen. Dat hebben de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Canadese premier Mark Carney afgesproken tijdens gesprekken in Berlijn. Zo willen de landen nieuwe projecten gaan financieren voor winning van belangrijke grondstoffen als kobalt, lithium, wolfraam en nikkel.
5 minuten geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Het Amerikaanse technologieconcern Apple moet advertenties in Duitsland intrekken waarin wordt beweerd dat zijn smartwatches 'CO2-neutraal' zijn. Een rechtbank in Frankfurt oordeelde dinsdag dat de claims misleidend zijn.
21 minuten geledenBERN (ANP/BLOOMBERG) - Ongeveer een derde van de Zwitserse fabrikanten is van plan productie te verplaatsen naar de Europese Unie door de hoge Amerikaanse importheffing van 39 procent op Zwitserse goederen. Dat meldt brancheorganisatie Swissmem na een enquête onder leden. Ook zijn veel producenten van plan om werktijdverkorting in te voeren of werknemers te ontslaan.
42 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In de omvangrijke Duitse auto-industrie zijn binnen een jaar tijd meer dan 51.000 arbeidsplaatsen verdwenen, door de moeilijke marktomstandigheden voor autobouwers en toeleveranciers. Dat meldt advies- en accountancybureau EY in een onderzoek. Dat zou neerkomen op bijna 7 procent van het totale personeelsbestand in de Duitse auto-industrie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag licht omlaag. Beleggers bleven voorzichtig na het ontslag van Lisa Cook, een bestuurder van de Federal Reserve, door president Donald Trump. Cook werd in 2022 aangesteld door toenmalig president Joe Biden en Trump beschuldigt haar van hypotheekfraude. Het is nog nooit voorgekomen dat een Amerikaanse president een Fed-gouverneur uit diens functie heeft gezet. De stap wordt gezien als een nieuwe aanval van Trump op de onafhankelijkheid van de centrale bank.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De topman van energieleverancier Vattenfall Nederland, Martijn Hagens, wordt de hoogste bestuurder bij concurrent Eneco. Hij treedt op 1 maart 2026 in dienst, maakt de raad van commissarissen van Eneco bekend.
2 uur geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - Het Noorse staatsinvesteringsfonds heeft zijn belang in de Amerikaanse machinebouwer Caterpillar verkocht, omdat de graafmachines en bulldozers van het bedrijf gebruikt zouden worden door het Israëlische leger voor sloopwerkzaamheden in de Palestijnse gebieden. Volgens het fonds draagt Caterpillar daardoor bij aan mensenrechtenschendingen. Ook worden vijf Israëlische banken in de ban gedaan.
2 uur geleden