
Rabobank verdachte in witwasonderzoek Openbaar Ministerie
UTRECHT (ANP) - Rabobank is door het Openbaar Ministerie als verdachte aangemerkt bij een onderzoek naar tekortschieten bij het tegengaan van witwassen en financiering van terrorisme. Dat heeft justitie gedaan naar aanleiding van een melding van De Nederlandsche Bank (DNB). Over het strafrechtelijk onderzoek worden op dit moment verder geen mededelingen gedaan.
De witwasregels zorgen al jaren voor problemen bij Nederlandse banken. ING trof al in 2018 een schikking met het OM van 775 miljoen euro wegens "ernstige nalatigheid". ABN AMRO moest vorig jaar bij een schikking een boete van 480 miljoen euro betalen. Nu lijkt het erop dat er voor Rabobank ook een geldstraf dreigt.
Rabobank voldeed al langer niet aan de vereisten. Eerder heeft het concern daarom al eens een dwangsom van 500.000 euro moeten betalen. Rabobank kondigde vorig jaar vervolgens aan dat DNB een zogeheten handhavingstraject zou starten vanwege de tekortkomingen rond het tegengaan van witwassen. Toen was alleen nog niet direct duidelijk dat er een strafrechtelijk onderzoek zou volgen.
Honderden miljoenen geïnvesteerd
De aanwijzingen van de toezichthouder waren voor Rabobank al reden om honderden miljoenen euro's extra uit te trekken om het antiwitwasbeleid te verbeteren. Volgens de bank was dat geld nodig voor bijvoorbeeld het wegwerken van achterstanden bij het klantenonderzoek en het in de gaten houden van transacties. Daarvoor zijn duizenden mensen aan de slag bij de bank.
Rabobank laat weten volledig mee te werken aan het onderzoek van het OM. Verder kan de bank naar eigen zeggen momenteel geen extra informatie geven.
Boete van Europese Commissie
Het is voor het concern de tweede domper in twee dagen. Dinsdag kwam al naar buiten dat Rabobank mogelijk een hoge boete boven het hoofd hangt. De Europese Commissie denkt namelijk dat de Rabobank door geheime afspraken met Deutsche Bank over de handel in staatsobligaties de Europese concurrentieregels heeft geschonden. Volgens de Europese concurrentiewaakhond hebben beide banken tussen 2005 en 2016 marktgevoelige informatie over staatsobligaties uitgewisseld en hun prijzen en handelsstrategieën op elkaar afgestemd.
De banken vroegen de commissie eerder al om een schikking over de kwestie, maar omdat dat niet opschoot zet het dagelijks bestuur van de EU nu de strafprocedure door. Zolang het onderzoek loopt wil Rabobank niets over de zaak kwijt. Toezichthouders betrapten het concern jaren terug al eens op het manipuleren van internationale rentetarieven. Die zogeheten Libor-zaak werd in 2013 geschikt. Dat kostte Rabobank 774 miljoen euro.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) verwacht dat het voorspelde recordoverschot van olie in 2026 nog groter uitvalt. Dat komt volgens het agentschap door het besluit van enkele leden van het olieverbond OPEC+ om in oktober meer olie op te pompen. Ook heeft het IEA de ramingen voor de wereldwijde vraag naar olie dit jaar en volgend jaar licht verhoogd.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Bijenkorf heeft vage duurzaamheidsclaims op zijn website aangepast en verwijderd na kritiek van de Autoriteit Consument & Markt (ACM). Volgens de toezichthouder gebruikte De Bijenkorf algemene en onduidelijke claims die de keten niet goed onderbouwde, vooral bij kleding en cosmetica.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index ging donderdag licht omhoog. Beleggers deden het rustig aan in afwachting van het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Algemeen wordt verwacht dat de ECB de leenkosten in het eurogebied voor de tweede keer op rij ongewijzigd laat, na acht renteverlagingen sinds juni vorig jaar. Nu de inflatie onder controle lijkt en de handelsspanningen zijn afgenomen sinds het handelsakkoord tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten, kan de ECB een afwachtende houding aannemen.
1 uur geledenSEOUL (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De honderden Zuid-Koreanen die in de Verenigde Staten werden gearresteerd bij een inval in een batterijfabriek worden vrijgelaten. Dat meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Ze zullen binnenkort naar de luchthaven vertrekken, waar de Zuid-Koreaanse regering de opgepakte staatsburgers met een vliegtuig uit de VS haalt.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De luchthaven van Frankfurt, de grootste van Duitsland, heeft in de vakantiemaand augustus ongeveer 6,3 miljoen passagiers verwerkt. Dat is een stijging van ruim 4 procent in vergelijking met een jaar eerder. Dat meldt luchthavenexploitant Fraport.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in juli opnieuw gestegen. De groei viel wel iets kleiner uit dan een maand eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden er vooral meer delfstoffen, machines en (basis)metaalproducten uitgevoerd. De groei kwam uit op 2,4 procent.
4 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Het aantal afgesloten hypotheken in Nederland is in de eerste zes maanden van dit jaar flink gestegen. Nederlandse huizenkopers sloten ruim een vijfde meer hypotheken af dan in dezelfde periode een jaar geleden, meldt het Kadaster.
5 uur geleden