Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rabobank snapt protesterende boeren, 'hebben duidelijkheid nodig'

Rabobank snapt protesterende boeren, 'hebben duidelijkheid nodig'

UTRECHT (ANP) - Rabobank heeft begrip voor de opnieuw protesterende boeren in Nederland en andere delen van Europa. Topman Stefaan Decraene ziet dat de sector dringend behoefte heeft aan duidelijkheid, maar ziet tegelijkertijd dat een nieuw kabinet en daarmee een landbouwakkoord in ons land "jammer genoeg" nog lang op zich lijkt te laten wachten. "Eigenlijk is er in heel Europa een gebrek aan duidelijkheid. Daarom krijgen we die protesten."

Rabobank is van oudsher een belangrijke financierder van de agrarische sector en droeg vanuit die rol ook bij aan het steeds massaler worden van de veehouderij. Om boeren te helpen verduurzamen, stelde de bank vorig jaar 3 miljard euro beschikbaar. Daar was tot eind 2023 35 miljoen euro van aangevraagd.

Decraene: "Dat komt doordat heel wat landbouwers, omdat er nog geen landbouwakkoord is en ook zelfs geen regering, nog even afwachten met investeringen in de toekomst. We hebben wel gehoord dat er veel interesse voor is, maar ze hebben eerst behoefte aan duidelijkheid."

Terugloop leningen

De voormalige boerenleenbank zag de afgelopen jaren ook het aantal aan de landbouwsector verstrekte leningen teruglopen. In 2022 nam het aantal kredietaanvragen door melkveehouders al met zo'n 40 procent af en vorig jaar ging dat met nog eens ongeveer 35 procent omlaag. "We zitten in een impasse", meent Decraene.

Deels komt dat door de stagnerende economie en de toegenomen zorgen over bijvoorbeeld de inflatie. Daardoor verstrekte Rabobank in 2023 aan de gehele zakelijke sector minder leningen dan een jaar eerder. "In de landbouwsector spelen die niet heel rooskleurige vooruitzichten ook mee, maar is het echt een combinatie. Zij hebben met meer onzekerheid te maken. Ze willen wel investeren, maar willen eerst weten waar ze aan toe zijn", licht financieel directeur Bas Brouwers toe.

Oproep aan politiek

Decraene roept dan ook vooral politiek Den Haag op in actie te komen. "Het is echt wachten op een nieuwe regering. Daarna denk ik dat partijen die eerder al betrokken waren bij het landbouwakkoord snel weer om de tafel gaan zitten en dat zal dan de trigger zijn. Iedereen nam bijvoorbeeld ook pas zonnepanelen door een push vanuit de regering. Die bepalende rol moet de regering ook op het gebied van landbouw nemen."

Meer uit Financieel

Prijzen aan de Nederlandse pomp dalen verder

EINDHOVEN (ANP) - De gemiddelde brandstofprijzen bij Nederlandse tankstations zijn verder gedaald. Als gevolg van een recente daling van de olieprijzen zakte de benzineprijs donderdag al onder de 2,50 euro, het laagste niveau sinds begin juli.

55 minuten geleden
Krant: cyberaanval treft Belgische ondernemers

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Duizenden Belgische ondernemers kunnen niet starten met hun zaak na een cyberaanval op de Belgische federale overheidsdienst (FOD) Financiën vorige week. Dat schrijft de krant De Tijd zaterdag. Nieuwe btw-nummers, die nodig zijn om facturen op te maken en aankopen te doen, kunnen door de aanval niet online geactiveerd worden.

1 uur geleden
SpaceX-bestuurslid vertrekt dag na Amerikaanse midterms

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX-bestuurslid Donald Harrison vertrekt na meer dan tien jaar uit het bestuur van het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van Elon Musk. Harrison liet SpaceX op 4 november weten dat hij wilde opstappen, een dag na de Amerikaanse midtermverkiezingen. Dat volgt uit een document dat SpaceX heeft ingediend.

2 uur geleden
Techaandelen tonen enig herstel in New York na forse verliezen

NEW YORK (ANP) - Techaandelen zijn vrijdag op de beurzen in New York overwegend met winsten geëindigd. Daarmee toonden ze enig herstel na de forse koersverliezen een dag eerder. Donderdag sloeg de nervositeit op de beurzen toe, doordat beleggers verwachtten dat Democraten na hun verkiezingsoverwinning bij de midterms een rem zetten op de groei van AI.

12 uur geleden
Rechter aan politiek: los problematische naheffingen uitkering op

GRONINGEN (ANP) - Uitkeringsinstanties en de politiek moeten een oplossing vinden voor gevallen waarin mensen met een uitkering ineens een naheffing krijgen van de Belastingdienst. Die oproep doet de rechtbank in Groningen na een rechtszaak waarbij een vrouw na een nabetaling van het UWV ook een rekening van honderden euro's kreeg van de fiscus.

13 uur geleden
Vakbonden moeten zorgen voor minimale bezetting bij ANWB-staking

UTRECHT (ANP) - FNV en CNV moeten maandag zorgen voor een minimale bezetting tijdens de aangekondigde staking bij de ANWB. Dat heeft de kortgedingrechter in Utrecht bepaald. De rechter gaat deels mee in de eis van de ANWB dat er een deel van de werknemers aan het werk moet zijn om de veiligheid op de Nederlandse wegen te waarborgen.

15 uur geleden
Bruna-eigenaar kan rekeningen niet betalen en krijgt adempauze

IJEN (ANP) - Audax, het moederbedrijf van boekwinkelketen Bruna, heeft financiële problemen en krijgt van de rechter een afkoelingsperiode. Op dit moment zijn er onvoldoende middelen om aan alle betalingsverplichtingen te voldoen, bevestigt het bedrijf na berichtgeving van Het Financieele Dagblad.

15 uur geleden