Rabobank snapt protesterende boeren, 'hebben duidelijkheid nodig'
UTRECHT (ANP) - Rabobank heeft begrip voor de opnieuw protesterende boeren in Nederland en andere delen van Europa. Topman Stefaan Decraene ziet dat de sector dringend behoefte heeft aan duidelijkheid, maar ziet tegelijkertijd dat een nieuw kabinet en daarmee een landbouwakkoord in ons land "jammer genoeg" nog lang op zich lijkt te laten wachten. "Eigenlijk is er in heel Europa een gebrek aan duidelijkheid. Daarom krijgen we die protesten."
Rabobank is van oudsher een belangrijke financierder van de agrarische sector en droeg vanuit die rol ook bij aan het steeds massaler worden van de veehouderij. Om boeren te helpen verduurzamen, stelde de bank vorig jaar 3 miljard euro beschikbaar. Daar was tot eind 2023 35 miljoen euro van aangevraagd.
Decraene: "Dat komt doordat heel wat landbouwers, omdat er nog geen landbouwakkoord is en ook zelfs geen regering, nog even afwachten met investeringen in de toekomst. We hebben wel gehoord dat er veel interesse voor is, maar ze hebben eerst behoefte aan duidelijkheid."
Terugloop leningen
De voormalige boerenleenbank zag de afgelopen jaren ook het aantal aan de landbouwsector verstrekte leningen teruglopen. In 2022 nam het aantal kredietaanvragen door melkveehouders al met zo'n 40 procent af en vorig jaar ging dat met nog eens ongeveer 35 procent omlaag. "We zitten in een impasse", meent Decraene.
Deels komt dat door de stagnerende economie en de toegenomen zorgen over bijvoorbeeld de inflatie. Daardoor verstrekte Rabobank in 2023 aan de gehele zakelijke sector minder leningen dan een jaar eerder. "In de landbouwsector spelen die niet heel rooskleurige vooruitzichten ook mee, maar is het echt een combinatie. Zij hebben met meer onzekerheid te maken. Ze willen wel investeren, maar willen eerst weten waar ze aan toe zijn", licht financieel directeur Bas Brouwers toe.
Oproep aan politiek
Decraene roept dan ook vooral politiek Den Haag op in actie te komen. "Het is echt wachten op een nieuwe regering. Daarna denk ik dat partijen die eerder al betrokken waren bij het landbouwakkoord snel weer om de tafel gaan zitten en dat zal dan de trigger zijn. Iedereen nam bijvoorbeeld ook pas zonnepanelen door een push vanuit de regering. Die bepalende rol moet de regering ook op het gebied van landbouw nemen."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Markt & Consument (ACM) gaat meer onderzoek doen naar de overname van de Nederlandse activiteiten van bouwbedrijf VolkerWessels door investeerder HAL. Volgens de toezichthouder zijn er risico's rond de concurrentie door die overname in de grond-, weg- en waterbouw (GWW). HAL mag daardoor nog geen uitsluitende zeggenschap verkrijgen over die activiteiten.
6 minuten geledenDELFT (ANP) - Aardewerkproducent Royal Delft, maker van Delfts blauw, vreest dat de wereldwijde onrust door onder meer de oorlogen in Oekraïne en het Midden-Oosten voor een terugloop van het toerisme in Nederland kan zorgen. "Dit kan zijn weerslag hebben op het consumentenvertrouwen, het toerisme en de ontwikkeling van de kosten", waarschuwt de onderneming bij de presentatie van haar jaarcijfers.
14 minuten geledenWOERDEN (ANP) - In een groot deel van Nederland is het nog onzeker of voetbalfans komende zomer wedstrijden van het WK voetbal in de horeca volledig kunnen bekijken. Van de in totaal 342 gemeenten hebben er pas 48, oftewel 14 procent, definitief besloten de openingstijden daarvoor te verruimen, komt naar voren uit cijfers van brancheorganisatie Koninklijke Horeca Nederland (KHN).
33 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag met verlies begonnen aan de nieuwe handelsweek nadat vrijdag nog een flinke min werd neergezet door de hoofdgraadmeter. De aandacht van beleggers blijft uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
48 minuten geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Japanse overheid heeft burgers opgeroepen geen toiletpapier te hamsteren. Berichten op sociale media suggereren namelijk dat mensen in het Aziatische land beginnen met het inslaan van dagelijkse benodigdheden uit angst voor gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten in Nederland is flink verslechterd sinds de eerste aanvallen van de Verenigde Staten en Israël op Iran eind februari. De vertrouwensgraadmeter van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) laat in maart de grootste daling zien in bijna vier jaar.
2 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië gingen maandag hard omlaag door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten. De olieprijzen stegen na het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump van afgelopen zaterdag dat hij Iraanse energiecentrales zal aanvallen als Iran niet binnen 48 uur de Straat van Hormuz volledig heropent voor de scheepvaart.
2 uur geleden