Rabobank snapt protesterende boeren, 'hebben duidelijkheid nodig'
UTRECHT (ANP) - Rabobank heeft begrip voor de opnieuw protesterende boeren in Nederland en andere delen van Europa. Topman Stefaan Decraene ziet dat de sector dringend behoefte heeft aan duidelijkheid, maar ziet tegelijkertijd dat een nieuw kabinet en daarmee een landbouwakkoord in ons land "jammer genoeg" nog lang op zich lijkt te laten wachten. "Eigenlijk is er in heel Europa een gebrek aan duidelijkheid. Daarom krijgen we die protesten."
Rabobank is van oudsher een belangrijke financierder van de agrarische sector en droeg vanuit die rol ook bij aan het steeds massaler worden van de veehouderij. Om boeren te helpen verduurzamen, stelde de bank vorig jaar 3 miljard euro beschikbaar. Daar was tot eind 2023 35 miljoen euro van aangevraagd.
Decraene: "Dat komt doordat heel wat landbouwers, omdat er nog geen landbouwakkoord is en ook zelfs geen regering, nog even afwachten met investeringen in de toekomst. We hebben wel gehoord dat er veel interesse voor is, maar ze hebben eerst behoefte aan duidelijkheid."
Terugloop leningen
De voormalige boerenleenbank zag de afgelopen jaren ook het aantal aan de landbouwsector verstrekte leningen teruglopen. In 2022 nam het aantal kredietaanvragen door melkveehouders al met zo'n 40 procent af en vorig jaar ging dat met nog eens ongeveer 35 procent omlaag. "We zitten in een impasse", meent Decraene.
Deels komt dat door de stagnerende economie en de toegenomen zorgen over bijvoorbeeld de inflatie. Daardoor verstrekte Rabobank in 2023 aan de gehele zakelijke sector minder leningen dan een jaar eerder. "In de landbouwsector spelen die niet heel rooskleurige vooruitzichten ook mee, maar is het echt een combinatie. Zij hebben met meer onzekerheid te maken. Ze willen wel investeren, maar willen eerst weten waar ze aan toe zijn", licht financieel directeur Bas Brouwers toe.
Oproep aan politiek
Decraene roept dan ook vooral politiek Den Haag op in actie te komen. "Het is echt wachten op een nieuwe regering. Daarna denk ik dat partijen die eerder al betrokken waren bij het landbouwakkoord snel weer om de tafel gaan zitten en dat zal dan de trigger zijn. Iedereen nam bijvoorbeeld ook pas zonnepanelen door een push vanuit de regering. Die bepalende rol moet de regering ook op het gebied van landbouw nemen."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag opnieuw hoger geëindigd. De hoop van beleggers dat de oorlog in het Midden-Oosten mogelijk zijn einde nadert, nam toe. De Amerikaanse president Donald Trump zei tegen verslaggevers in het Witte Huis te verwachten binnen twee of drie weken klaar te zijn met de oorlog.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Wereldbank, het Internationaal Energieagentschap (IEA) en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaan een coördinatiegroep oprichten vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De organisaties melden in een gezamenlijke verklaring dat ze daarmee hun reacties op de economische gevolgen van de Iranoorlog zo goed mogelijk op elkaar willen afstemmen.
2 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/RTR) - Argentinië heeft geplande belastingverhogingen uitgesteld vanwege de flink gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Argentijnse regering stelt hogere belastingen op vloeibare brandstoffen en CO2 met een maand uit tot eind april.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland beschikt over een goede digitale infrastructuur, "maar wat we nu hebben is niet voldoende over vijf jaar". Dat zei voormalig ASML-topman Peter Wennink op een evenement over digitale weerbaarheid. Volgens hem is digitale veiligheid een van de hoekstenen van de samenleving.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa houdt er rekening mee dat er buiten Europa mogelijk een tekort aan vliegtuigbrandstof ontstaat. Het bedrijf ziet nu al in Azië dat kerosine schaars begint te worden door de oorlog met Iran, die de aanvoer verstoort.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is de eerste dag van april met flinke winst gesloten. De wereldwijde beurzen stonden afgelopen maand onder druk door de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen daarvan.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, heeft een aanvraag ingediend voor een beursgang. Dat zeggen bronnen die bekend zijn met de zaak. Daarmee komt het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van miljardair Musk dichter bij wat de grootste beursgang ooit zou kunnen worden.
6 uur geleden