Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rabobank snapt protesterende boeren, 'hebben duidelijkheid nodig'

Rabobank snapt protesterende boeren, 'hebben duidelijkheid nodig'

UTRECHT (ANP) - Rabobank heeft begrip voor de opnieuw protesterende boeren in Nederland en andere delen van Europa. Topman Stefaan Decraene ziet dat de sector dringend behoefte heeft aan duidelijkheid, maar ziet tegelijkertijd dat een nieuw kabinet en daarmee een landbouwakkoord in ons land "jammer genoeg" nog lang op zich lijkt te laten wachten. "Eigenlijk is er in heel Europa een gebrek aan duidelijkheid. Daarom krijgen we die protesten."

Rabobank is van oudsher een belangrijke financierder van de agrarische sector en droeg vanuit die rol ook bij aan het steeds massaler worden van de veehouderij. Om boeren te helpen verduurzamen, stelde de bank vorig jaar 3 miljard euro beschikbaar. Daar was tot eind 2023 35 miljoen euro van aangevraagd.

Decraene: "Dat komt doordat heel wat landbouwers, omdat er nog geen landbouwakkoord is en ook zelfs geen regering, nog even afwachten met investeringen in de toekomst. We hebben wel gehoord dat er veel interesse voor is, maar ze hebben eerst behoefte aan duidelijkheid."

Terugloop leningen

De voormalige boerenleenbank zag de afgelopen jaren ook het aantal aan de landbouwsector verstrekte leningen teruglopen. In 2022 nam het aantal kredietaanvragen door melkveehouders al met zo'n 40 procent af en vorig jaar ging dat met nog eens ongeveer 35 procent omlaag. "We zitten in een impasse", meent Decraene.

Deels komt dat door de stagnerende economie en de toegenomen zorgen over bijvoorbeeld de inflatie. Daardoor verstrekte Rabobank in 2023 aan de gehele zakelijke sector minder leningen dan een jaar eerder. "In de landbouwsector spelen die niet heel rooskleurige vooruitzichten ook mee, maar is het echt een combinatie. Zij hebben met meer onzekerheid te maken. Ze willen wel investeren, maar willen eerst weten waar ze aan toe zijn", licht financieel directeur Bas Brouwers toe.

Oproep aan politiek

Decraene roept dan ook vooral politiek Den Haag op in actie te komen. "Het is echt wachten op een nieuwe regering. Daarna denk ik dat partijen die eerder al betrokken waren bij het landbouwakkoord snel weer om de tafel gaan zitten en dat zal dan de trigger zijn. Iedereen nam bijvoorbeeld ook pas zonnepanelen door een push vanuit de regering. Die bepalende rol moet de regering ook op het gebied van landbouw nemen."

Meer uit Financieel

AEX begint voorzichtig na afwijzing Iraans voorstel door Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht hoger begonnen. Beleggers bleven voorzichtig na de afwijzing van het Iraanse vredesvoorstel door de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal wil Iran zijn nucleaire installaties niet ontmantelen en eist het land dat de Amerikaanse sancties worden opgeheven. Trump noemde het voorstel van Iran "volkomen onacceptabel". De olieprijzen gingen verder omhoog door de aanhoudende patstelling in het conflict.

40 minuten geleden
Wereldhave ziet op laatste moment af van beoogd financieel topman

AMSTERDAM (ANP) - Winkelvastgoedconcern Wereldhave ziet op het laatste moment alsnog af van de aanstelling van zijn beoogde financieel topman Marcel Eggenkamp. Het komt niet vaak voor bij grotere bedrijven dat een beoogd topbestuurder vertrekt nog voordat zijn aanstelling is voorgelegd aan de aandeelhouders. Dat had eigenlijk deze week moeten gebeuren.

1 uur geleden
Chinese inflatie stijgt door duurdere olie en vakantiereizen

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in China is in april onverwacht gestegen, meldt het Chinese statistiekbureau NBS. De stijging van de consumentenprijzen in de op een na grootste economie ter wereld werd vooral veroorzaakt door hogere olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Ook de toegenomen vraag naar vakantiereizen door verschillende vakantieperioden in bepaalde delen van het land stuwde de inflatie.

1 uur geleden
Ondernemers meest negatief over economie sinds 2022, meldt CBS

DEN HAAG (ANP) - Ondernemers zijn in het tweede kwartaal van dit jaar veel negatiever geworden over de Nederlandse economie. Het ondernemersvertrouwen liet de grootste daling zien sinds begin 2022, tijdens de laatste coronalockdown. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) samen met de Kamer van Koophandel (KVK), het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) en de ondernemersorganisaties MKB-Nederland en VNO-NCW.

1 uur geleden
Olieprijzen lopen op na Trumps afwijzing van Iraans voorstel

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen liepen in de nacht van zondag op maandag op na de mededeling van de Amerikaanse president Donald Trump dat een Iraans vredesvoorstel "volkomen onacceptabel" is. Amerikaanse olie werd ruim 4 procent duurder en liep op naar ruim 99 dollar per vat. Een vat Brent, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten en de Noordzee, ging met ruim 3 procent in prijs omhoog tot zo'n 105 dollar per vat.

3 uur geleden
Minister Financiën VS naar Japan en Zuid-Korea in aanloop top

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat op bezoek in Japan en Zuid-Korea in aanloop naar de top tussen president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping in Beijing die komende week plaatsvindt.

17 uur geleden
Krant: modehuis Armani kan belang verdelen onder beoogde kopers

MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Armani kan mogelijk een minderheidsbelang van 15 procent dat te koop wordt gezet gaan verdelen onder drie beoogde kopers. Dat meldt de krant La Repubblica. Die verkoop maakt deel uit van de wensen van de vorig jaar overleden oprichter Giorgio Armani.

21 uur geleden