Rabobank maakt bezwaar tegen miljoenenboete AFM om hoge hypotheken
AMSTERDAM (ANP) - Rabobank heeft bezwaar gemaakt tegen de boete van 12 miljoen euro die vorige maand door de Autoriteit Financiële Markten (AFM) werd opgelegd. Dat meldt de AFM en wordt bevestigd door de Rabobank. Volgens de toezichthouder had de bank regels overtreden bij het verstrekken van maatwerkhypotheken, waardoor klanten het risico liepen een te hoge lening af te sluiten. De bank vindt de boete "niet proportioneel".
Bij een maatwerkhypotheek mag een verstrekker afwijken van de maximale leennorm, mits de verstrekker goed onderbouwt waarom die passend is. De AFM oordeelde dat Rabobank daarbij "onvoldoende zorgvuldig te werk" is gegaan. In veel gevallen werd het afsluiten van een hypotheek namelijk overgelaten aan de persoonlijke interpretatie van de betrokken Rabobank-medewerker, stelde de marktwaakhond bij het boetebesluit in december.
De AFM had een steekproef gedaan, waaruit bleek dat de Rabobank-hypotheken "hoger waren dan wat op basis van het inkomen maximaal kon worden geleend". Klanten die deze leningen afsloten, zaten bovendien voor lange tijd vast aan hoge betalingsverplichtingen, merkte de toezichthouder op. De hypotheken hadden wel verstrekt mogen worden, maar dan alleen als voldoende zeker was dat deze verantwoord waren, aldus de AFM.
Rabobank gaf na het ontvangen van de boete al aan dat het overwoog om bezwaar te maken. De steekproef die de AFM had gedaan, was volgens de bank niet representatief voor de hele hypotheekportefeuille. Rabobank is het oneens met de conclusie van de AFM dat de "normen structureel zijn geschonden" en vindt het boetebedrag "niet proportioneel".
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst gesloten, na het verlies een dag eerder. Betalingsverwerker Adyen en chiptoeleverancier Besi waren in trek bij beleggers op het Damrak.
22 minuten geledenANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Intel ging vrijdag hard omhoog op de beurzen in New York. De chipfabrikant presteerde afgelopen kwartaal veel beter dan verwacht en gaf ook een sterke omzetverwachting af voor het huidige kwartaal. Het concern profiteerde van de sterke vraag naar processors (CPU's) die nodig zijn om geavanceerde AI-modellen te laten draaien.
2 uur geledenCINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - Procter & Gamble heeft de verkoop afgelopen kwartaal zien toenemen. Vooral de schoonheidstak van het bedrijf achter Gillette, Head & Shoulders en Oral-B deed het beter dan in dezelfde periode een jaar geleden. Het bedrijf verwacht wel dat de grondstofkosten dit jaar flink oplopen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Winkels in België mogen binnenkort langer openblijven, staat in een nieuw wetsvoorstel van de regering in Brussel. Als dat wordt aangenomen, mogen winkeliers hun zaak elke dag tot 21.00 uur openhouden. Ook vervalt de verplichte wekelijkse rustdag. De ruimere openingstijden moeten winkels in staat stellen om beter te concurreren met webshops en winkeliers over de grens.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het internationale vliegverkeer vanaf de Imam Khomeini-luchthaven in Teheran wordt zaterdag hervat. Volgens het Iraanse persbureau ISNA gaan de eerste vluchten naar het Turkse Istanbul en Muscat in Oman.
3 uur geleden