Rabobank maakt bezwaar tegen miljoenenboete AFM om hoge hypotheken
AMSTERDAM (ANP) - Rabobank heeft bezwaar gemaakt tegen de boete van 12 miljoen euro die vorige maand door de Autoriteit Financiële Markten (AFM) werd opgelegd. Dat meldt de AFM en wordt bevestigd door de Rabobank. Volgens de toezichthouder had de bank regels overtreden bij het verstrekken van maatwerkhypotheken, waardoor klanten het risico liepen een te hoge lening af te sluiten. De bank vindt de boete "niet proportioneel".
Bij een maatwerkhypotheek mag een verstrekker afwijken van de maximale leennorm, mits de verstrekker goed onderbouwt waarom die passend is. De AFM oordeelde dat Rabobank daarbij "onvoldoende zorgvuldig te werk" is gegaan. In veel gevallen werd het afsluiten van een hypotheek namelijk overgelaten aan de persoonlijke interpretatie van de betrokken Rabobank-medewerker, stelde de marktwaakhond bij het boetebesluit in december.
De AFM had een steekproef gedaan, waaruit bleek dat de Rabobank-hypotheken "hoger waren dan wat op basis van het inkomen maximaal kon worden geleend". Klanten die deze leningen afsloten, zaten bovendien voor lange tijd vast aan hoge betalingsverplichtingen, merkte de toezichthouder op. De hypotheken hadden wel verstrekt mogen worden, maar dan alleen als voldoende zeker was dat deze verantwoord waren, aldus de AFM.
Rabobank gaf na het ontvangen van de boete al aan dat het overwoog om bezwaar te maken. De steekproef die de AFM had gedaan, was volgens de bank niet representatief voor de hele hypotheekportefeuille. Rabobank is het oneens met de conclusie van de AFM dat de "normen structureel zijn geschonden" en vindt het boetebedrag "niet proportioneel".
Meer uit Financieel
SAN JOSE (ANP/BLOOMBERG) - De topman van Adobe stapt op bij het softwareconcern. Topman Shantanu Narayen is achttien jaar de bestuursvoorzitter van Adobe en blijft aan totdat een opvolger is gevonden, meldt het bedrijf bij het bekendmaken van zijn kwartaalresultaten.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke minnen gesloten. Beleggers reageerden op ontwikkelingen rond de Iranoorlog en de verder stijgende olieprijzen. Het sluiten van de Straat van Hormuz en de Iraanse aanvallen op schepen hebben geleid tot zorgen over verstoringen in de aanvoer.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse marine zal olietankers door de Straat van Hormuz begeleiden. Dit heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent donderdag gezegd tijdens een interview met Sky News. "Ik geloof dat zodra het militair mogelijk is, de Amerikaanse marine, mogelijk samen met een internationale coalitie, schepen zal begeleiden."
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering wil een scheepvaartwet opschorten om de stijgende olie- en benzineprijzen te dempen. Dat melden ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Door de Iranoorlog en de vrijwel afgesloten Straat van Hormuz zijn de prijzen flink gestegen en de Amerikaanse president Donald Trump overweegt verschillende opties om de stijgingen tegen te gaan.
10 uur geledenPARIJS (ANP) - TotalEnergies verwacht 15 procent minder te produceren door de Iranoorlog. Het Franse olie- en gasconcern heeft in Qatar, Irak en voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten de productieactiviteiten gestaakt of is dat van plan.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een kopgroep van zes EU-lidstaten, waaronder Nederland, heeft een reeks voorstellen gedaan die moeten bijdragen aan de versterking van de concurrentiekracht van de EU. Een daarvan is de snelle invoering van de digitale euro.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - De grootste belangenvereniging voor huiseigenaren wil dat de Autoriteit Consument & Markt optreedt tegen aanbieders van vaste contracten die in de kleine lettertjes schrijven dat de prijzen tussentijds toch omhoog kunnen. Volgens de Vereniging Eigen Huis (VEH) kunnen consumenten hierdoor contracten niet goed vergelijken in hun zoektocht naar een energieleverancier.
12 uur geleden