Rabobank is minder kwijt aan toezicht en boekt hogere winst
UTRECHT (ANP) - Rabobank heeft vorig jaar een aanzienlijk hogere winst geboekt. Alle onderdelen van de bank verstrekten meer kredieten, wat bijdroeg aan het nettoresultaat. Daarnaast was het financiële concern minder geld kwijt aan leningen die mogelijk nooit worden terugbetaald. Ook waren de kosten voor het toezicht op de bank veel lager, schrijft Rabobank over de jaarcijfers. Dat gaat om het bedrag dat banken verplicht moeten storten in een fonds dat gebruikt wordt als er een speler in de bankenwereld zou omvallen.
De nettowinst kwam uit op bijna 5,2 miljard euro, tegenover net geen 4,4 miljard euro een jaar eerder. Daarbij profiteerde Rabobank van gunstige rentetarieven, die bijdroegen aan de inkomsten. De divisie die particuliere klanten bedient in Nederland verdiende meer aan hypotheken, beleggingsdiensten en verzekeringen.
Die hogere inkomsten compenseerden de gestegen loonkosten, die het gevolg waren van een nieuwe cao en de komst van extra medewerkers. Dat extra personeel was onder andere nodig voor de afdeling die witwassen bestrijdt. Rabobank wordt onderzocht om tekortkomingen bij het antiwitwasbeleid en is bezig met een herstelplan. Volgens de bank is dat herstelplan bijna afgerond en daalden de kosten voor de antiwitwasafdeling in de tweede helft van 2024.
Fors geïnvesteerd
Rabobank heeft de afgelopen jaren fors geïnvesteerd om tekortkomingen rond het tegengaan van witwassen op te lossen. Zo zijn duizenden medewerkers aangenomen om klanten en transacties na te lopen. "We lijken op dit punt de piek te hebben bereikt", zegt financieel directeur Bas Brouwers. Sinds halverwege vorig jaar zijn er al weer 500 mensen minder op het dossier werkzaam.
Een half jaar geleden zei Rabobank nog te verwachten voor het einde van 2024 klaar te zijn met het op orde brengen van zijn antiwitwasbeleid. "De vraag is altijd wat het klare is. Is je plan klaar of is het volledig doorgevoerd?", zegt Brouwers nu. "Dus we naderen het einde. We zullen nu zorgen dat alles ook doorgevoerd wordt in de reguliere werkzaamheden", legt hij uit. "Het is nog binnen de tijdslijnen die wij voor ogen hadden en die we ook met De Nederlandsche Bank (DNB) afgesproken hebben."
Er kan nog een flinke straf volgen. De Nederlandse justitie wees Rabobank eerder als verdachte aan bij een onderzoek naar het tegengaan van witwassen. ING en ABN AMRO zijn eerder al flink bestraft voor het overtreden van de antiwitwasregels. Zij schikten de kwestie bij hun bank voor honderden miljoenen euro's.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
17 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
19 uur geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De recordprijs van diesel in Nederland komt uit op 2,824 euro per liter, meldt voordeelplatform UnitedConsumers. Brandstofprijzen stijgen al een tijdlang door de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran, die de export van brandstoffen door Golfstaten ernstig hindert.
22 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ook de AI van Google, Gemini, heeft onbedoeld meerdere andere bedrijven gehackt door inloggegevens te raden. Dat gebeurde in mei, heeft het bedrijf bekendgemaakt.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.
1 dag geleden