Rabobank: huizenprijzen volgend jaar weer licht omhoog
UTRECHT (ANP) - De Nederlandse huizenprijzen gaan volgend jaar waarschijnlijk weer iets omhoog, verwachten economen van de Rabobank. Door de hoge inflatie stijgen de lonen namelijk, waardoor huizenkopers meer kunnen lenen en de vraag naar koopwoningen aantrekt. Naar verwachting neemt de prijs voor een woning gemiddeld toe met 2,4 procent.
De verwachte prijsstijging komt niet helemaal als een verrassing, legt Rabobank-econoom Nic Vrieselaar uit. De koopwoningmarkt ontwikkelt zich namelijk zoals de bank al had verwacht na een periode van hoge inflatie. "Sterk stijgende consumentenprijzen leiden in eerste instantie tot een hogere rente, waardoor potentiële huizenkopers minder kunnen en willen lenen, de vraag naar koopwoningen wegzakt en huizenprijzen dalen", aldus Vrieselaar. "Maar op iets langere termijn leidt de hoge inflatie ook tot een sterkere stijging van de nominale lonen, waardoor potentiële kopers juist weer meer kunnen lenen, de vraag naar koopwoningen aantrekt en huizenprijzen weer stijgen."
De huizenprijzen zijn sinds juli vorig jaar inderdaad flink afgenomen, maar inmiddels gestabiliseerd. Dat gebeurde eerder dan verwacht, stelt Vrieselaar. "De nominale inkomens van Nederlanders zijn iets sterker toegenomen dan voorzien, terwijl hypotheekrentes amper verder zijn gestegen. Na de heel snelle rentestijging in 2022, waardoor potentiële huizenkopers plots minder hypotheek kregen, neemt het bedrag dat kopers kunnen lenen nu dus juist weer snel toe." En die ontwikkeling zorgt voor een opwaartse druk op de woningprijzen, aldus de Rabobank.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Ook ABN AMRO ziet dat Nederlandse automobilisten die in de buurt van België wonen sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten vaker de grens overgaan om te tanken. Zoals bekend liggen de prijzen aan de Nederlandse pomp aanzienlijk hoger dan in België. Voor een gemiddelde auto scheelt het inmiddels ongeveer tussen de 25 en 30 euro per volle tank, becijferde de bank.
7 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Tim Cook stopt als topman van Apple. Het Amerikaanse bedrijf meldt dat hij de komende maanden nog in functie blijft, maar vanaf september wordt vervangen door John Ternus. Die is nu bestuurder van de hardwaredivisie.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street beperkte maandag de verliezen, gesteund door hernieuwde hoop bij beleggers op een compromis tussen de VS en Iran over het conflict. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN houden de VS en Iran woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan.
8 uur geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse industriële concern Siemens waarschuwt dat de EU ernstig achterop raakt in de race rond kunstmatige intelligentie. Het concern zegt dat Brussel ingrijpende verbeteringen moet doorvoeren om het gebruik van de technologie te versnellen.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aanvoer van kerosine naar Europese luchthavens is verstoord door meer militair gebruik van een pijpleidingennetwerk vanuit Rotterdam, zegt een brandstofhandelaar. Onder andere het belangrijke vliegveld van Frankfurt zou zijn getroffen.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel in Amsterdam werd maandag opnieuw gedomineerd door spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie werd daardoor weer duurder na de forse prijsdaling op vrijdag.
13 uur geledenGDAŃSK (ANP) - Frankrijk en Polen gaan samen een communicatiesatelliet de ruimte in sturen voor de Poolse krijgsmacht. Polen wil er zeker van zijn dat zijn militairen met elkaar kunnen blijven communiceren als het zich moet verweren tegen bijvoorbeeld een Russische aanval.
15 uur geleden