Rabobank geeft als derde Nederlandse grootbank inzage in boeken
UTRECHT (ANP) - Rabobank presenteert donderdag als derde Nederlandse grootbank zijn jaarcijfers. Net als ING en ABN AMRO zal het financiële concern waarschijnlijk hebben geprofiteerd van het oplopen van de rente. Daardoor wordt het voor banken weer makkelijker om hogere marges te rekenen over spaargeld dat mensen bij hen stallen.
Waarschijnlijk wordt de jaarwinst wel gedrukt door de beslissing van Rabobank om zich volledig terug te trekken uit Rusland. Daardoor moest er in de eerste helft van 2022 meer geld naar de stroppenpot, werd in augustus al bekend. Rabobank zei toen ook te merken dat het economische tij was omgeslagen door de oorlog in Oekraïne en de flink opgelopen energieprijzen.
In 2021, het jaar waarmee de cijfers vergeleken zullen worden, had Rabobank zijn winst nog fors opgevoerd. Dat dankte de bank vooral aan het aantrekken van de economie na de dip van de coronacrisis. Daardoor kon Rabobank ook veel geld, dat eerder apart was gezet voor dreigende kredietverliezen, weer laten vrijvallen.
Witwassen
Bij de publicatie van de jaarcijfers gaat de aandacht ook naar het strafrechtelijk onderzoek van het Openbaar Ministerie. Rabobank is vorig jaar door justitie als verdachte aangemerkt bij een onderzoek naar tekortschieten bij het tegengaan van witwassen en financiering van terrorisme. De kwestie zou de bank nog een flinke boete kunnen opleveren. De witwasregels zorgen al jaren voor problemen bij Nederlandse banken. ING en ABN AMRO moesten beide honderden miljoenen euro's betalen na schikkingen met het OM.
In december kwam ook naar buiten dat Rabobank mogelijk een grote boete uit Brussel boven het hoofd hangt. De Europese Commissie denkt namelijk dat de Rabobank door geheime afspraken met Deutsche Bank over de handel in staatsobligaties de Europese concurrentieregels heeft geschonden. Volgens de Europese concurrentiewaakhond hebben beide banken tussen 2005 en 2016 marktgevoelige informatie over staatsobligaties uitgewisseld en hun prijzen en handelsstrategieën op elkaar afgestemd.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Victoria's Secret hoorde dinsdag bij de grote winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het lingeriemerk heeft zijn financiële verwachtingen verhoogd na een sterk eerste kwartaal. Topvrouw Hillary Super lijkt daarmee vaart te maken met haar 'new era of sexy'-herstelplan voor het Amerikaanse merk.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen KLM en Transavia hebben op woensdag verschillende vluchten naar Portugese bestemmingen geannuleerd in verband met een staking in het land. Zowel op Schiphol als op de luchthavens in Eindhoven en Rotterdam zijn vluchten geschrapt.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De regering-Trump gaat AI-ontwikkelaars vragen om hun meest geavanceerde modellen vrijwillig aan te bieden voor cyberveiligheidstests door de Amerikaanse overheid, nog voordat ze aan het publiek worden vrijgegeven. Dat volgt uit een presidentieel decreet dat dinsdag werd ondertekend.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De staking van de luchtverkeersleider Skeyes op Belgische luchthavens wordt beëindigd. Een woordvoerster van Skeyes meldt aan het Belgische persbureau Belga dat directie en vakbonden een akkoord hebben gesloten.
12 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - UniCredit heeft zijn belang in de Duitse Commerzbank vergroot tot 34,35 procent. Dat meldt de Italiaanse grootbank dinsdag. Het vergroten van het belang boven de 30 procent is een belangrijke stap voor de Italiaanse bank.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met een stevige winst gesloten. Onder de hoofdfondsen was Prosus de grootste winnaar. Ook de chipbedrijven ASML (plus 4,9 procent), Besi (plus 2,9 procent) en ASMI (plus 2,4 procent) eindigden hoger.
13 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De militaire variant van Elon Musks satellietcommunicatienetwerk Starlink heeft er een flinke klant bij. Na de Amerikaanse heeft ook de Britse krijgsmacht het Starshield-netwerk in gebruik genomen, zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters.
13 uur geleden