Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rabobank-bankier Baarsma: ben om tuin geleid bij mondkapjesdeal

Rabobank-bankier Baarsma: ben om tuin geleid bij mondkapjesdeal

UTRECHT (ANP) - Topbankier Barbara Baarsma van Rabobank zegt "om de tuin te zijn geleid" in de omstreden mondkapjesdeal van ondernemer Sywert van Lienden met de overheid. Rabobank was volgens onderzoeksplatform Follow The Money (FTM) "een belangrijke steun" voor Van Lienden tijdens de onderhandelingen. Daarbij zou Baarsma bemiddeld hebben.

"Ik ben bij de start van het initiatief als bankier benaderd door de Stichting Hulptroepen Alliantie (het bedrijf van Van Lienden). Ik heb het initiatief net als alle andere grote merken die in de beginfase betrokken waren, beoordeeld als sympathiek en noodzakelijk. Ik vind het maatschappelijk onacceptabel dat het initiatief commercieel bleek te zijn. Ook ik ben om de tuin geleid", aldus Baarsma in een verklaring. Rabobank zegt die teleurstelling te delen.

Baarsma, destijds directeur van de Amsterdamse vestiging van de bank, stond volgens het onderzoeksplatform in de cc van een e-mail van Van Lienden aan het ministerie van Volksgezondheid over de mondkapjesdeal.

Boek

De bank zou verder 115 miljoen euro hebben gereserveerd voor de financiering van de transactie. Dat schreef Follow The Money in een artikel over het nog te verschijnen boek van twee FTM-auteurs over de zaak, getiteld 'Sywerts Miljoenen'. Het boek komt uit op 24 maart.

Rabobank stelt als coöperatieve bank zich vooral sterk te maken om maatschappelijke initiatieven te steunen, vaak al in een vroeg stadium. "Zoals dat destijds van Stichting Hulptroepen Alliantie, in de urgente situatie van een tekort aan mondkapjes. In het algemeen geldt dat niet alle financieringsaanvragen eindigen in het daadwerkelijk verstrekken van een lening. Daar kunnen diverse redenen voor zijn. Als er vertrouwen wordt geschaad, is dat zeer betreurenswaardig."

Vertrouwensrelatie

De bank herhaalde verder "vanuit de vertrouwensrelatie met haar (potentiële) klanten" geen gegevens met media te delen. "Wat de situatie of achtergrond ook is, ongeacht het effect daarvan. Dat vinden we niet zuiver."

Het ministerie van Volksgezondheid laat onderzoek doen naar de mondkapjesdeal. Eerder op de dag werd bekend dat dit opnieuw is vertraagd. Het lukt de onderzoekers van Deloitte niet om het onderzoek voor mei af te ronden. Het streven is nu om voor het zomerreces van de Kamer met een eerste rapport te komen, schreef minister Conny Helder van langdurige zorg aan de Kamer. Een strafrechtelijk onderzoek naar Van Lienden loopt nog.

Meer uit Financieel

ASML ziet kansen in India en gaat helpen bij bouw chipfabriek

DEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.

9 uur geleden
Japans bedrijf waarschuwt artsen na 20 dode medicijngebruikers

TOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiënten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.

10 uur geleden
Beijing: China en VS gaan heffingen op sommige producten verlagen

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.

11 uur geleden
Swatch-winkels in meerdere landen dicht om overweldigende drukte

BIEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch heeft zijn winkels zaterdag in meerdere landen tijdelijk gesloten. Het bedrijf zag zich daartoe gedwongen door een overweldigende drukte om het in de verkoop gaan van een nieuw horloge. Niet alleen in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Dubai en Singapore bleven vestigingen dicht.

13 uur geleden
FT: Rutte wil dat Europese defensiebedrijven productie opvoeren

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.

15 uur geleden
YouTube, Snap en TikTok schikken zaak over verslaving socialmedia

OAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.

16 uur geleden
FNV schrijft kabinet over winkeltijden: schaf het weekend niet af

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft het kabinet per brief opgeroepen om niet te tornen aan het weekend, vrije avonden en feestdagen in de Winkeltijdenwet. "Steeds weer zien we dat dit kabinet de rekening neerlegt bij gewone werkenden. Eerst de afbraak van WW, WIA en AOW, nu dreigt ook nog het weekend te worden opgeofferd", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen. "Wij zeggen heel duidelijk: schaf het weekend niet af."

18 uur geleden