Raadslid van voormalige BIJ1: geweld zien in context
AMSTERDAM (ANP) - Het geweld tegen supporters van de Israëlische voetbalclub Maccabi Tel Aviv moet worden gezien "in een bredere context", zegt het Amsterdamse gemeenteraadslid Jazie Veldhuyzen. Veldhuyzen is raadslid voor De Vonk, de fractie die werd opgericht na het uiteenvallen van BIJ1. De supporters begonnen het geweld, zegt hij, toen zij woensdagavond volgens hem onder meer woningen waar Palestijnse vlaggen hingen, aanvielen.
Veldhuyzen zegt dat supporters van Maccabi in Amsterdam woensdagavond gewapend waren en als hooligans tekeergingen. Op sociale media worden beelden gedeeld die dit suggereren. De Amsterdamse autoriteiten hebben hier nog niets over gezegd.
Op sociale media gaan ook beelden rond van Maccabi-supporters die leuzen scanderen. Dit ging volgens Veldhuyzen om supporters die donderdag na de wedstrijd van Maccabi tegen Ajax zongen dat het Israëlische leger moest winnen en "fuck de Arabieren". Ook zou in het lied zijn geroepen dat er geen scholen meer in Gaza zijn, "omdat er geen kinderen meer over zijn". Veldhuyzen heeft de gezongen leuzen laten vertalen door iemand die Hebreeuws spreekt.
'Niet mijn manier'
Over wie de Israëlische supporters heeft aangevallen, pro-Palestijnse activisten of anderen, is nog niets bekendgemaakt door de politie. Veldhuyzen weet niet wie het zijn.
Het geweld tegen de Maccabi-supporters "is niet mijn manier", zegt Veldhuyzen. "Maar we moeten het wel duiden in die bredere context." Het is voor hem op dit moment belangrijker om de onveiligheid te benadrukken die Amsterdammers hebben ervaren door acties van Maccabi-supporters dan om het geweld tegen de supporters te veroordelen. "Dat wordt al gedaan. Ik wil hier vooral benoemen wat ik mis in de reacties van andere politici."
Meer uit Binnenland
GENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.
3 uur geledenPUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."
5 uur geledenWENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.
7 uur geledenTHE BOTTOM (ANP) - Het team van het Nederlandse Urban Search and Rescue (USAR) arriveert waarschijnlijk zondagmiddag op het eiland Saba om mee te helpen in de zoektocht naar de vermiste Nederlandse wandelaar. Het gaat om elf mensen en negen speurhonden, zo werd eerder al bekendgemaakt.
8 uur geleden